ısparta haberleri haber manşet gündem isparta 32 h | Yumurtalıkların aşırı uyarılması... Yumurtalıkların aşırı uyarılması...

Açıklama: Kadınların yumurtalıklarında bulunan olgunlaşmamış yumurta hücrelerinin doğru bir şekilde uyarılmasıyla sınırsız sayıda yumurta üretilebilir.
Kategori: Kadın
Eklenme Tarihi: 24 Ekim 2015
Geçerli Tarih: 21 Kasım 2017 18:39
Site: ısparta haberleri haber manşet gündem isparta 32 h
URL: http://www.ispartanews.com/haber/20551-yumurtaliklarin-asiri-uyarilmasi.html


1970’lerde geliştirilen dış yardımla doğurganlık teknikleri (ART) sayesinde çoğul doğumlarda önemli bir artış oldu.

Son dönemlerde yapılan araştırmalar, kadınların yumurtalıklarında 'ovosit kök hücreler', başka bir deyimle olgunlaşmamış yumurta hücreleri bulunduğunu ve doğru bir şekilde uyarıldığında neredeyse sınırsız sayıda yumurta üretilmesi ihtimali üzerinde duruyor.

Bu hücreler insan dışındaki diğer bütün canlılarda yeni yumurta üretimini sağlıyor. Bazı doktorlar bu konuya şüpheli yaklaşsa da bazıları kadınlarda bu mekanizmanın işler hale getirilebileceğini ve kanser tedavisi gibi nedenlerle doğurganlığı erkenden son bulan kadınlara yeni olanakların açılabileceğine inanıyor.

Bu araştırmayı  yapan bilim adamları yumurtalıkların aşırı uyarılması yoluyla kadının çok sayıda yumurtasının aynı anda olgunlaşıp salınabileceği söylüyor.

Doğurganlık, genel olarak yumurtalıkların her 28 günde bir yumurta üretmeye başladığı 15 yaş civarında başlıyor ve 51 yaş civarında menopoza girilmesiyle son buluyor.

Fakat menopozdan çok önce doğurganlık şansı azalıyor. 45 yaşından sonra kadının her ay hamile kalma ihtimali yüzde 1 civarına düşüyor. 

Çünkü yaş ilerledikçe yumurtanın kalitesi ve sayısı önemli ölçüde azalıyor.

Kız bebekler yaklaşık bir milyon yumurta üretme kapasitesiyle doğuyor. Fakat yetişkinlikte bunların ancak birkaç yüz bini canlı kalıyor. Bunların ise ancak 400 tanesi tam olgunluğa ulaşarak yumurtalıklar tarafından salınıyor. Bu toplam 30 yıl kadar bir doğurganlık dönemi demek anlamına geliyor. Ancak bu dönemin sonuna doğru bazı yumurtalar hasarlı olabileceğinden, döllenme olsa bile bu gebelikler düşükle sonuçlanabiliyor.

Ayrıca her gebelik kadının üreme organları üzerinde tahribata neden olduğu için yeniden gebe kalma şansını da azalıyor. 


Kaynak : BBC