|seçilenler|siyaset|Ekonomi|ısparta ilçeleri|ıspartaspor|Türkiye|sdu|Sağlık|Teknoloji|Magazin|Video|Kadın|Dünya
 

BİR FILM - MONGOL

BİR CENGİZHAN HİKAYESİ

Kategori  Kategori : seçilenler
Tarih  Tarih : 15 Ocak 2011 21:24

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto Yazı Boyutu

 HAFTANIN FILMI: HER INSANIN IZLEMESI GEREKEN  BILGI , TECRÜBE ,ERDEM  VE DÜSÜNCE DOLU FILMLERI SIZIN IÇIN SEÇECEGIZ.IZLEMENIZI TAVSIYE EDERIZ.

 

POLİTİKA ; POLİTİKACILARA BIRAKILMAYACAK KADAR ÖNEMLİ BİR KONUDUR.DEMOKRASİ ; HAKETTİGİMİZDEN DAHA İYİ YÖNETİLMEYECEGİMİZİ GARANTİ EDEN BİR SİSTEMDİR.
 
 MONGOL
 
2011 YAPIMI CENGİZHAN FİLMİ
 
 
“Moğol” üçlemesinin ilk filmi olan CENGİZ HAN, genç Timuçin’in savaşarak esaretten kurtuluşunu ve dünyanın yarısını ele geçiren uçsuz bucaksız Moğol İmparatorluğu’nun kurucusu olan Cengiz Han ünvanına sahip oluşunu konu alıyor. Esugei Kağan dokuz yaşındaki oğlu Timuçin ile Moğol bozkırlarında Merkit boyuna gelin seçmeye giderler. Böylece Esugei Kağan Merkitlerle yıllarca süren düşmanlığa bir son verip barış sağlayabilecektir.  Ancak Timuçin yolda dinlenmek için durdukları bir kabileden eşini seçer.  Bu durum Merkitler ile yapılacak barışa engel olur.   Geri dönerken düşmanları tarafından zehirlenen Esugei ölür ve dokuz yaşındaki Timuçin kabilenin başına geçer.  Timuçin ve ailesi geniş bozkırlarda göçebe hayatı yaşarlar, avlanarak yaşamlarını sürdürürler. Kabilenin yeni kağanı olan Targutai, ileride kabilenin kağanı olacak Timuçin’i öldürmek ister. Ancak Moğol halkının kurallarına göre bir çocuk asla öldürülmez.  Bunun için Targutai onu esir alır ve öldürmek için büyümesini bekler...
 
 
 
......
 Ateş Arabaları
 
İngiltere'nin en iyi atletleri 1924 olimpiyat oyunları'nda zafer maceralarına başladılar. Kazandıkları başarı uluslarına gurur getirdi. İki koşucu için bu, kişisel bir onur meselesi ve yürekten gelen bir mücadeleydi. 1981 Akademi ödüllerinde EN İYİ FİLM DAHİL ollmak üzere 4 DALADA ÖDÜL kazanan 'Ateş Arabaları'nda, İngiltere'ye en büyük spor zaferlerinden birini getiren, Harold Abraham, Eric Riddell ve takımlarının gerçek hikayesinden esinlenilmiştir. Hugh Hudson'un yönettiği, Ben Cross, Nigel Hvers, Nicolas Farrel ve Alice Krige'nin ilk önemli rollerini oynadığı filmde, yapımcı DAvid Puttman filmi benzersiz ve kalıcı yapabilmek için, bu yetenekleri harmanlamıştır.
Ateş Arabaları
 
 
 
 .........................................
 VERONİKA GUERİN
 
irlandada geçen bir yaşam hikayesi.irlandada anayasa degiştittiren bir yaşam  mücadelesi. ve bir suikastle son bulan hayat
 
 
 
 ..............................
MARADONA
 
 Arjantinin efsane ama yaramaz çoçuğu Diego Armando Maradonanın kendi oyunculuğu ile hayatını anlattığı belgesel tarzı filmi.
 
 
 
 
 ..........................
 bir mucizedir yaşamak
 
Bir Sırp mühendis olan Luka, 1992'de Bosna'ya gelir. Yanında opera şarkıcısı olma hayalleri taşıyan karısı Jadranka ve oğlu Milos vardır. Tanrı'nın unuttuğu bir yerdeki küçük bir köye yerleşen Luka kısa bir süre sonra patlayarak Balkanlar'ı cehenneme çevirecek olan savaştan habersiz hayal kurmakta, planlar yapmaktadır.

İyimser mizacından aldığı şevkle, bölgeyi turistik olarak kalkındıracak olan tren yolu inşasına başlar. Giderek yaklaşan savaş söylentilerine kulağını tıkar. Gelin görün ki savaş çıkıp oğlu askere alınır, karısı da bir müzisyenin koynuna girip kaçıverir. Berikilerin bir gün döneceği umuduyla canla başla çalışmaya devam eden Luka'nın hayatı görmek istemediği savaş ve çatışmayla kaplanmaya başladığında hayat karşısına Müslüman bir kadın olan Sabaho'yu çıkarır. Ve herşey değişir!
 
 
 
 
........................................
Malcolm X
 
Amerikan sinemasının en yetenekli yönetmenlerinden Spike Lee'nin filminde ünlü zenci lider Malcolm X'in yaşam öyküsü anlatılıyor. Babası Ku Klux Klan tarafından katledilen genç Malcolm X (Denzel Washington) sokaklarda insanları soyan bir serseri oluyor. Hapiste Elijah Muhammed'in yazılarıyla İslam'ı tanıyan Malcolm, özgürlüğüne kavuştuktan sonra Mekke'ye giderek burada Sünni bir Müslüman oluyor. Beyazlık karşıtı düşüncelerinden vazgeçen ve ismini El-Hajj Malik Al-Shabazzolarak değiştiren Malcolm, insanlara fikirleriyle doğru yolu göstermeye çalışıyor.

 
 
 
 
 
 .............................
Cadillac Records
 
 
Cadillac Records, müzik şirketi sahibi ünlü Leonard Chess’in yükşelişinin hikayesini ve Muddy Waters (Jeffrey Wright), Little Walter (Columbus Short), Chuck Berry (Mos Def), Willie Dixon (Cedric The Entertainer) ve muhteşem Etta James (Beyoncé Knowles) gibi firmasına kattığı unutulmaz şöhretlerin hayatlarını anlatıyor. 1950 ve 60ların Chicago’sunda seks, şiddet, yarış ve rock and roll dolu bu filmde Amerika’nın en önemli müzik efsanelerinin uçlardaki yaşamlarına tanık olacaksınız.
 
 
 
 
.................................
Pollock
 
Dışavurumculuğa yeni bir boyut getiren çalışmalarıyla sanat tarihine geçen Amerikalı sanatçı Jackson Pollock'un problemlerle dolu yaşam öyküsü, filmde Pollock'u canlandıran usta oyuncu Ed Harris'in ilk yönetmenlik denemesinin konusunu oluşturuyor...
 
 
.............................
 Yüzbaşı Alatriste
 
İspanyol yazar Arturo Perez Reverte’nin, Yüzbaşı Alatriste’nin maceralarını anlatan roman serisinden uyarlanan ve İspanya’da gişe rekorları kıran filmde baş rolü Viggo Mortensen oynuyor.17 yüzyıl İspanya’sında geçen film, cesur asker Yüzbaşı Diego Alatriste’nin maceralarına dayanıyor. Bir zamanlar krallığın emrinde savaşan cesur bir komutan olan Alatriste, artık maceradan maceraya koşan, aklı ve kılıcının yardımıyla “iş bitiren” bir maceracıdır. Dostlarına yardıma koşarken kendini bir komplonun kucağında bulan kahraman Alatriste, nice zorluklara rağmen öğrencisiyle birlikte engizisyonun elinden kurtulmayı başarır...
 
 
 
 
.........................................................
 
ZAFER YOLLARI
 
Birinci Dünya Savaşı'nda Fransız general Broulard Almanların son derece güçlü birliklerle savundukları Ant tepesini ele geçirmeyi aklına koyar ve birliklerine taarruz emri verir. General Mireau ise bu kararın intiharla eşanlamlı olduğunu bilmesine rağmen kendi itibarını yükseltmek için adamlarını ölüme gönderecektir.

Albay Dax'in komutasındaki Fransız güçlerinin ilk saldırıları başarısız olunca bir grup asker siperleri terk etmeyi reddederler. Yenilgi karşısında çaresiz kalan fakat kararın hatalı olduğunu kendisine itiraf edemeyen Mireau topçu birliklerine kendi askerlerine ateş açmasını emretmeyi düşünecek kadar ileri gider, ardından isyankar askerlere ibret olması için üç askeri idam ettirmeye karar verir. Albay Dax adamlarının hayatlarını kurtarmak için onları savunur fakat ölümlerine engel olamaz.

Çekildiği yıllarda geniş ölçekli gösterim şansı bulamayan ve başarısız olan Paths Of Glory, ilerleyen yıllarda özellikle Vietnam savaşı döneminde savaş karşıtı tavrıyla beklenen yankıyı yaratmıştı.
 
 
 
....................................
KÖTÜ EGİTİM
 
 
 
 İki erkek çocuk, Ignacio ve Enrique, 60'lı yılların İspanya'sındaki bir katolik okulunda öğrencidirler. Burada geçirdikleri zaman boyunca aşkı, sinemayı ve korkuyu keşfederler. Okulun müdürü ve edebiyat öğretmeni Peder Manolo, bu keşiflerin hem şahidi olur, hem de bir parçası...

Üç karakter yıllar sonra, 70'lerde ve 80'lerde, iki kez daha aynı mekanda bir araya gelecekler. Bu karşılaşmalar aralarından birinin yaşamı ve ölümü için belirleyici olacak
 
 
 
 
 ..................................................
KIZIL UÇURUM
 
 
Kızıl Uçurum/Red Cliff   M.S. 208’de Çin’de Han hanedanının hükümdar olduğu dönemde geçen bir hikayeden yola çıkıyor. Tek bir imparator olarak başta bulunan Han Xiandi’ye rağmen, Çin’in ikiye bölünmüş yapısını gözler önüne seriyor. M.S 208 Han Hanedanlığı’nda başlayan hikaye Cao Cao’nun Çin’i sözde bir elde toplamak adına başlattığı savaş ile seyreder. Amacının Çin’i birleştirerek Han İmparatorluğu’nun iyiliğini sağlamak olduğunu ileri süren Cao Cao aslında kendi çıkarları doğrultusunda davranmaktadır. İmparatoru ikna etmeyi başaran Cao Cao 1 milyona yakın askerden oluşan ordusunu kurar. İlk hedefleri yeni kurulan Liu Bei tarafından yönetilen krallık olan Xu Krallığıdır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
...........................................
 
Çöl Aslanı Ömer Muhtar
 
 
Gerçek olaylara dayanan bu biyografik epik filmde, 1929 yılında İtalya'da iktidarda olan Faşist diktatör Benito Mussolini'nin Büyük Roma İmparatorluğu'nu yeniden kurma planlarının bir parçası olarak Libya'yı sömürgeleştirmek üzere bu Kuzey Afrika ülkesine gönderdiği güçlü ordularının, Ömer Muhtar liderliğindeki Libya halkının inatçı direnişi karşısında hiç ummadıkları ağır kayıplara uğramaları anlatılmaktadır.

Filmi Libya lideri Muammer Kaddafi finanse etmişti. Çevrildikten bir yıl sonra devrin İtalya başbakanı Giulio Andreotti filmin İtalyan ordusunun onurunu zedeleyici ögeler içerdiğini belirtmiş ve bunun üzerine film 1982 yılında İtalya'da yasaklanmıştı. 1988 yılından itibaren filmin İtalya'da bazı festivallerde yasa dışı olarak gösterilmesine hükümet tarafından göz yumulmuştu.
 
 ............................
 
 
 Zafer Çocukları
 
Yıl 1956… Sovyetlerin tesirindeki Macaristan’ın tek konuda, su topunda süper güce sahipti. Su takımı oyuncuları kazandıkları zaferlerle tüm halkın dikkatini çekmekteydi. 1955’de Moskova’da, Macarlar maçı hakem yüzünden kaybetmişlerdi. Melbourne’deki olimpiyatlarında rövanş maçı yapma fırsatı doğmuştur. Öte yandan Budapeşte’de halk ayaklanmış ve Sovyetlere başkaldırmıştır.
 
 
 
 
 
 ..............................................................
1950'li yıllarda idealist avukat Dick Goodwin (Rob Morrow), kongre alt komitesi adına bir araştırmaya girişiyor ve NBC'nin popüler bilgi yarışmasında hiç bir şeyin göründüğü gibi işlemediğini öğreniyor. İşçi sınıfı kökenli, fiziksel olarak 'çirkin' bir Yahudi olan Harbie Stempel (John Turturro) yarışmada aylarca üstüste birinci oluyor, ancak karşısına Amerika'nın en saygı değer ailelerinden birisinden gelme parlak bir adam, Charles Van Doren (Ralph Fiennes) yarışmacı olarak gelince işin rengi değişiyor. NBC yöneticileri, Van Doren'ın Amerikan halkının hiç bir bölümünü kaçırmadığı bu yarışmaya Stempel'dan daha çok yakıştığını düşünmeleriyle yolsuzluk bulutları bir anda ortalığı kaplıyor. Yönetmenliğini Robert Redford'un yaptığı 'Şike', gerçek bir olaydan uyarlanmış.
 
 
 
 
 
 
 .....................................
yaşamın kıyısında
 
 
 
Sirenleri çığlık çığıra bağıran ve ışıkları yanıp sönen bir New York ambulansı, gecenin karanlığında yol almaktadır. Sürücüleri, her gün ölümle ve ölü insanlarla karşılaşan sağlık görevlileridir. Ambulans'ın sürücüsü Frank Pierce'tır. 90'ların başlarında, Frank, New York sokaklarında yaralı ve ölüler arasında mekik dokumaktadır.Yıllar boyu hayat kurtaran ya da hayatlarını kaybedenleri izleyen Frank, bu işin ağırlığını üzerinde hisstemektedir. Film, Frank'in hayatının 56 saatini -2 gün ve 3 gecesini- ve onun bu süre boyunca ruhsal bir çöküşe sürüklenişini anlatıyor.
 
 


 
 
 
 ........................................
 
Cezayir Bağımsızlık Savaşı Filminin Konusu

 


Cezayir Bağımsızlık Savaşı'nı belgesel tarzıyla anlatan bir drama olan film, özellikle 1954 yılındaki olaylara değinmektedir. 1954 yılında gençler arasında faaliyet gösteren Ulusal Kurtuluş Cephesi gittikçe halkın desteğini almaya başlar. Fransız askerleri ile karşı karşıya gelen bağımsızlık savaşçıları bir halk ayaklanması başlatır. Bu olay tarihin en kanlı ayaklanmalarından birine dönüşür.
 
 
 
 
 
 
........................................
 CADI KAZANI
 
 
Bir grup genç kız, çırılçıplak halde, ormanda dans etmekte.. Kızlardan birisi, Abigail Williams, (Winona Ryder) ilk deneyimini yaşadığı çiftçi John Proctor'un (Daniel Day-Lewis) karısını öldürmeye ant içiyor.. Zaman ilerledikçe, Abigail ve arkadaşlarının yaptığı 'ayinler' ortaya çıkıyor ve dinine oldukça bağlı olan köydeki insanların tepkisini çekiyor. Hemen bir 'mahkeme' kuruluyor ve Yargıç Danforth'un (Paul Scofield) önderliğinde, bu masum insanlar yargılanmaya başlanıyor. 'Cadı Kazanı', yüzyıllardır süre gelen din baskılarını çok iyi yansıtan bir eser olarak tanımlanıyor. Suç, aşk ve esaret gibi temalar çevresinde şekillenen film, bizlere bugün azaldığı düşünülen, ancak içten içe yaşanmaya devam eden din kurumunun acımasızlığını yansıtması açısından önem kazanıyor.

 
 
 
 
 
 
..............................
 
Zulu

Film, Güney Afrika'da gerçekten yaşanmış tarihi bir olaya dayanmaktadır. 1879 yılında Britanya İmparatorluğu ile Zulu Krallığı arasında süregelen savaş sırasında yaşanan birçok çatışmadan biri olan kanlı Rorke Geçidi çatışmasının öyküsünü anlatır. Bir İngiliz ileri karakolunda 4-5 bin kişilik bir Zulu gücüne karşı 139 İngiliz askerinin direnişi konu edilir. Filmdeki kişiler de bu savaşta gerçekten yer almış kişilere dayandırılmıştır ve filmde kendi adları kullanılmıştır.

 
 
 
 
 
 
 ..............................
 
ELVEDA
 
Yıl 1981, KGB’den Albay Grigoriev, Brejnev sonrasında komünizmin geldiği hale tanık olup bu ideale dair olan inancını yitirir ve dünyayı kendisi değiştirmeye karar verir. Moskova, Thomson’da çalışan bir Fransız mühendis ile iletişime geçer ve ona çok gizli, özellikle de Amerika’yı ilgilendiren dökümanları aktarmaya başlar. Bu dökümanlar Soğuk Savaş’ın en önemli casusluk bilgilerini içermektedir.
 
 ...................................
 
 MAVİ CENNET
 
 
Timur babasını bulma umuduyla Kırgız dağlarında bir yaylaya gelir. Babasının öldüğünü öğrenir ve yaylada kalmaya karar verir. Amira adında genç ve güzel bir kadınla tanışır ve birbirlerine aşık olurlar. Ancak Amira’nın kocası savaştan dönünce yayladan kaçmak zorunda kalırlar. İki sevgili yeni bir dünya aramaya başlar. Acaba rüyalarındaki mavi cenneti bulabilecekler midir?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 ............................................
ROMA , AÇIK ŞEHİR
 
 2.Dünya Savaşı 'nın sonlarına doğru 1944 yılında Nazi işgali altındaki Roma şehrinde yaşayan bir grup insanın hikayesi anlatılır.Gestapo Nazilere karşı yapılan direniş hareketinin lideri olan Giorgio Manfredi (Marcello Pagliero) 'nin peşine düşmüştür.Yakın arkadaşı Francesco (Francesco Grandjacquet),Francesco'nun evlenmek üzere olduğu dul Pina (Anna Magnani)ve Rahip Don Pietro Pellegrini (Aldo Fabrizi) birlikte Giorgio'nun bir an önce Roma'dan ayrılabilmesi için yeni bir kimlik edinmesine yardımcı olurlar.

 
 
 
 
 
 ................................
 Tanrının Soytarısı Francesco
 
 
 
 
13. yüzyılın başlarında İtalya. Kentler arasındaki şiddetli çatışmalar ülkeyi bölerek, açlığa ve salgın hastalığa yol açar...

Francesco, diğer frerlerle biraraya gelmek için Roma'dan yağmurun altında Santa Angeli'ye gelir; Ginepro Birader cübbesini yoksul bir yolcuya verip çıplak geri döner; Francesco gibi olmak isteyen Sade Giovanni, cemaate katılır; Hemşire Chiara keşişleri ziyaret eder; Ginepro Birader hasta bir biraderi beslemek için bir domuzun ayağını keser; Francesco bir cüzamlıyla karşılaşıp onu öper; Ginepro Birader vaaz vermeye gidip, alçakgönüllülüğü sayesinde Viterbo hükümdarı Nicolaio'nun zulmünün üstesinden gelir; Francesco, Leone Birader'e yaralara sessizce katlanmanın mükemmel mutluluğa örnek teşkil ettiğini söyler ve kardeşlerini vaaz vermeye, uzak ve farklı diyarlara gönderir...

Çeşitli bölümlerden oluşan, sevecen ve lirik, ama asla duygusal olmayan bir Rossellini filmi...
................................................ 
HAYATA ÇALIM AT
 
 
Ken Loach, 1997′de futbolu bırakan Eric Cantona’yı hayallerinde gören Manchester’lı postacı Eric’i anlatıyor. Postacı Eric, karısı onu terk ettikten sonra, panik atak krizleri geçiren, üstüne üstlük otuz yıldır sevdiği Lily’ye bile açılamayan çaresiz bir adamdır. İşte böyle anlarda, sarıldığı özel bir arkadaşı vardır: Her akşam ona görünen ve trompet çalan futbol dehası, filozof Eric Cantona.
 
 
.......................................
ŞAVAKLAR
 
Fransız ARTE televizyonunun ve Jan Vrijman Fonu’nun katkılarıyla gerçekleştirilen ve çekimleri bir yıl süren Son Mevsim: Şavaklar, göçebe Şavak topluluğunun yok olmaya yüz tutmuş yaşam tarzlarının, doğayla bağlarının ve kıyasıya mücadelelerinin yanı sıra insani ilişkilerini belgeliyor. Hayvancılıkla geçinen Şavaklar kışları Pertek ve Çemişgezek bölgelerinde yaşıyorlar.
 
 
 
 
...............................................
Sanguepazzo
Kurtuluştan beş gün sonra, 30 Nisan 1945 şafağında, Milan’ın varoşlarında kana bulanmış iki ceset bulunur. Osvaldo Valenti ve Luisa Ferida partizanlar tarafından idam edilmiştirler. Peki kimdir bu Osvaldo Valenti ve Luisa Ferida? Halk tarafından idolleştirilmiş, beyazperdenin ünlü çifti Valenti ve Ferida, Faşistlerle bağlantılı “beyaz telefon” sinemasının yıldızlarıdır, bu kesindir.

Baştan çıkarıcı çapkın erkek ve kaybolmuş ruhsuz kadın rolleriyle İtalyan küçük burjuvazisini sarsan skandallara neden olmuşlardır. Hayatları, oldukça tartışmalıdır. Uyuşturucu bağımlılığı, 1943 Ateşkesini takiben mahkum edilmiş Sosyal Cumhuriyet’in (IRS) tarafını tutmaları, iç savaş esnasında karaborsaya girmeleri ve hatta dehşetengiz zalimlikleriyle bilinen bir işkenceciler grubuna katılmışlar olmaları...

Kısacası, dejenere, sapık, açgözlü; ikisi de duyumsamaya dair kontrol edilemez bir arzu ve kokain kullanma alışkanlıklarıyla güdülü… Peki bu söylentilerin ne kadarı doğrudur? Partizan başlarının bile rivayet edilen bu suçlara dair şüpheleri vardır. Valenti, Sosyal Cumhuriyet’e katılmış olmasının işgalci Almanlarla aracılık yapmak için olduğuna yemin eder. Ona yüklenen suçların kıskançlıktan kaynaklanan uydurmalar olduğunu iddia eder. Ancak emsal olacak bir ceza gerekmektedir. Valenti ve Ferida, Faşist rejimi utanmazca desteklemiş, Almanlarla işbirliği yapmış, partizanlara karşı savaşmış ve karaborsada vurgun yapmışlardır. Bunun bedelini ödemelidirler.
 
 
........................................................ 
 Islık Çalmak İstersem, Çalarım Filminin Konusu

Islahevinden çıkmasına beş gün kalan Silviu için bu son günler, kendi çocuğu gibi yetiştirdiği kardeşini almak için annesinin geri dönmesiyle iyice uzamıştır. Âşık olduğu görevliyi rehin alarak kaçmaya çalışan Silviu için zaman tükenmektedir. Özgürlük, rüzgâr, yollar, ilk öpücük... her şey olabilir artık...


 
 
 
 .......................................
 
VİNCERE - YENMEK
 
İyi saklanmış bir sır, örtbas edilmiş bir skandal, sıra dışı bir kadın... Benito Mussolini'nin yaşamında bir sır vardır: bir eş ve kabul edilen, sonra da varlığı inkâr edilen bir oğul. Sırrın adı Ida Dalser'dir. Duçe'nin resmi biyografisinde sözü edilmeyen, tarihin karanlık bir sayfası; Mussolini'ye ve ideallerine kalpten inanan, tüm varlığını onun başarısı uğruna feda eden, ancak zalimce harcanan Ida Dalser'in inanılmaz ama gerçek hikâyesi.


 
 
 
.....................................
The Young Victoria -Genç Victoria
 
Kraliçe Victoria’nın genç yaşında iktidara yürüyüşünün öyküsü. Filmde, Kraliçe Victoria’nın kraliyet ailesi içindeki iktidar kavgalarının nesnesi olmaktan, Prens Albert ile yaşadığı romantik yakınlaşmaya ve dillere destan evliliğine değiniliyor. Britanya tarihinin en uzun süre tahtta kalan kraliçesi Victoria’nın entrikalarla örülü öyküsü, İngiliz oyunculardan oluşan kadrosuyla daha da güçleniyor.
 
 
..............................................
 
 BEŞ PARMAK - 5 FİNGERS
 
 
Oscar'lı yönetmen Mankiewicz'in, II. Dünya Savaşı'nda Nazi Almanya'sı için çalışan en önemli casuslardan İlyas Bazna'nın gerçek öyküsünü anlattığı Beş Parmak, İstanbul'da gerçekleştirilen ilk büyük uluslararası yapım. Elyesa Bazna, İngiltere'nin Türkiye büyükelçisinin uşağı olarak çalışırken gizli evrakları Alman elçisi Franz von Papen'e sızdırıyordu. Aslında tek amacı aslında rahat ve konforlu bir yaşam sürmekti. İki dalda Oscar'a aday gösterilen filmde sadece 'kimselerin olmadığı' İstanbul sokaklarını değil, o günlerin Ankara'sını da izliyoruz.
 
 
........................................................
Benim Adım Elisabeth
 
Karanlıktan, evinin yakınlarındaki perili şatodan ve diğer “tuhaflıklardan” korkan on yaşındaki bir kız çocuğunun gözünden büyümek, yalnızlık ve dostluk üzerine sevimli bir masal... Evin bahçesiyle babasının yönettiği akıl hastanesi arasındaki duvarı aşan Yvon, tam da küçük Betty gizemli, hemen hemen hiç sesi çıkmayan kâhyayla yalnız kaldığında ortaya çıkar. Küçük kız, tuhaf bir biçimde bu yabancıyı kabullenerek saklar ve korur; sonunda yabancı, pek konuşmasa da en iyi arkadaşı olup çıkar. Küçük kız gerçek dostluğun peşinde midir, yoksa bu kısa ömründe ilk kez kendi kimliğini ve bağımsızlığını mı dayatmaktadır?
 
 
 
 
 .........................................
 
 
 
UZAK IŞIKLAR
 
Hans-Christian Schmid’in çeşitli epizotlardan oluşan filminde, Oder nehrinin iki kıyısında, Alman şehri Frankfurt’ta ve Polonya şehri Slubice’de yaşayan kahramanların kaderleri birbirleriyle kesişiyor. Herkesin mutluluğu aradığı iki farklı yaşam dünyası: Genç sigara kaçakçısı Andreas, Andreas’ın iki oğlu, kaçak bir kadın ve iflasın eşiğinde olan şilte satıcısı Ingo. Ayrıca çaresizce kızına komünyon elbisesi alabilmek için para bulmaya çalışan Polonyalı taksi şoförü Antoni. Böylelikle Oder nehrinin ayırdığı dünyalar, tüm karakterlerin hayat hikayelerinin para, sınır, ayakta kalma mücadelesi ve sevgi arasında gidip geldiği tek bir dünyaya dönüşür.
 
..................
STORM - FIRTINA
 
Den Haag Savaş Suçları Mahkemesi savcısı Hannah Maynard, Berlin’de yaşayan Boşnak Mira’yı bir savaş suçu zanlısına karşı açılmış davada tanık olarak ifade vermeye ikna eder. Gerçeğin peşinde koşmanın, Boşnak-Sırp milliyetçilerin tehditlerinin ve uluslararası siyasetin çıkarlarının arasında sıkışan Hannah, karşıtlarının yalnızca sanıklar arasında değil, kendi safları içinde de bulunduğunu anlamaya başlar.
 
 
.......................
BUFALO BİLL
bir generalin hazin öyküsü.
amerikanın kızılderililerle mücadelesini anlatan bir generalin gerçek hayat hikayesi.
 
 
 
 
 
 
 
Forrest Gump
 
bir yaşam hikayesi ,bir mücadalenin hikayesi
 
 
 
 
................
A Single Man-tek başına bir adam
 
 52 yaşında bir İngiliz Edebiyatı Porfesörü olan George Falconer, yaşamını uzun süreden beri birlikte paylaştığı hayat arkadaşı Jim'i kaybetmiştir. Onun ölümünün ardından George hayatın anlamını kaybettiğini hissetmektedir. Geçmişte yaşamaya başlayan ve geleceğe dair şüpheleri olan George'un en iyi arkadaşı, kendisi gibi varlık problemleri ile boğuşan güzel Charley'dir.

Hayatı sorgulayan George gün boyunca etrafında gelişen olayları izler, yeni insanlarla karşılaşır ve günün sonunda anı yaşamanın anlamına varır.
......................
the hunting party-av partisi
 
bosna savaşı sırasındaki tilki kod adlı sırp vahşinin hikayesi.cia nın ayak oyunlarını burada bulabilirsiniz
Av Partisi film afişi
 
.................................................
 
GENERAL CROMWELL YONETİMİ SİVİLLERE TESLİM EDERKEN DERKİ:
LÜTFEN SORUNLARINIZI KENDİ ARANIZDA ÇÖZÜN BİZİM MÜDAHALE ETMEMİZE GEREK KALMASIN
 
 
bir askeri darbenin hikayesi
 
 
 
 
 
 

 

 
 

 

      HABERİ PAYLAŞ Bookmark and Share
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

 
 

SON YORUMLANANLAR

   
   
   
   

  SON HABERLER

   

  Kullanım Şartları | Reklam Verin | Künye | RSS | Bize Ulaşın |

  Tüm Hakları Saklıdır & ispartanews.com
   

  isparta haberleri Rss Haber, ısparta haber,ısparta haberler,ısparta news,haber ısparta,ısparta secim,ısparta siyaset,akp aday,haber32,manset32,