|seçilenler|siyaset|Ekonomi|ısparta ilçeleri|ıspartaspor|Türkiye|sdu|Sağlık|Teknoloji|Magazin|Video|Kadın|Dünya
 

SDÜ ÖGRENCİ İŞLERİNDEN YİNE FİYASKO

SDÜ YÖNETMELİGİNE GÖRE MAZARETLİ KAYIT YENİLEME SÜRESİ BİR HAFTA OLMASI GEREKİRKEN ,ÖGRENCİ İŞLERİNİN BU SÜREYİ 3 GÜN OLARAK KISALTTIGI ORTAYA ÇIKTI.ÜSSSÜYÜNÜN SENATOSUNUN GÖZÜ KAPALI ÇALIŞTIGIDA TESCİLLENMİŞ OLDU.

Kategori  Kategori : sdu
Tarih  Tarih : 30 Eylül 2015 20:15

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto Yazı Boyutu

SDÜ YÖNETMELİGİNE GÖRE MAZARETLİ KAYIT YENİLEME SÜRESİ BİR HAFTA OLMASI GEREKİRKEN ,ÖGRENCİ İŞLERİNİN BU SÜREYİ 3 GÜN OLARAK KISALTTIGI ORTAYA ÇIKTI.ÜSSSÜYÜNÜN SENATOSUNUN GÖZÜ KAPALI ÇALIŞTIGIDA TESCİLLENMİŞ OLDU.

Resmi Gazete Tarihi: 31.05.2012  Resmi Gazete Sayısı: 28309  olan SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİnin 9 maddesinin 5. fıkrasında 
''....

(5) Süresi içerisinde kaydını yaptıramayan öğrencilerin mazeretine ilişkin başvuruları, eğitim-öğretim yarıyılının/yılının ilk haftası içinde kabul edilir. Mazereti, ilgili yönetim kurulunca kabul edilen öğrencilerin kayıt yenileme işlemleri öğrenci işleri tarafından ekle/sil haftasında tamamlanır.
''hükmü yer almasına ragmen,

SDÜ ÖGRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIGI TARAFINDAN HAZIRLANAN VE ÜNİVERSİTE SENATOSU TARAFINDAN ONAYLANAN  2015-2016 EĞİTĠM-ÖĞRETİM YILI AKADEMİK TAKVİMiNDE  (28 Eylül 2015 Pazartesi 30 Eylül 2015 Çarşamba Güz Yarıyılı Mazeretli Kayıt Yenileme (3 Gün) ) OLARAK YER ALMAKTADIR.


BAHAR YARILINDADA 2 GÜN MAZARETLİ KAYIT YENİLEME SÜRESİ VERİLDİGİ ORTAYA ÇIKTI. (18 Şubat 2016 Perşembe 19 Şubat 2016 Cuma Bahar Yarıyılı Mazeretli Kayıt Yenileme (2 Gün)


YÖNETMELİKTE BU SÜRE 3 VEYA 2 GÜN OLARAK BELİRTİLSEYDİ ŞÖYLE DENİRDİ,EGİTİM - ÖGRETİM YILIN BAŞLAMASINDAN İTİBAREN 2-3 GÜN İÇİNDE YAPILIR DENİRDİ.DOLAYISIYLA BU SÜRE YÖNETMELİKTE AÇIK OLARAK BİR HAFTA OLARAK VERİLMİŞTİR.


RESMİ GAZETEDE YAYINLANARAK VERİLEN BİR HAFTALIK SÜREYİ,İDARİ OLARAK KISALTAMAZSINIZ,YASAL OLARAK VERİLEN SÜREYİ ,YASAL OLMAYAN ŞEKİLDE KISALTMAK,CEZA KANUNUNA GÖRE SUÇTUR,UYARILARA RAGMEN ,DÜZELTMEMEKTE SUÇTUR. )

SDÜ NÜN GEÇİCİ REKTÖR ÇIRAGI İLKASKER ÜSSÜYÜNE SORUYORUZ,

SİZİN EKİBİNİZİN BİR HAFTASI KAÇ GÜNDÜR,BİR HAFTA KELİMESİNDEN NE ANLIYORSUNUZ,

BİZ GİBİ SİZCE CAHİL OLAN KULLAR  7 GÜN BİLİYORUZ AMA BELKİ SİZ GİBİ EN İLERİ GERİLER ÜSTÜN YETENEKLERİNİZLE YENİ BİR PROJE HAZIRLAYIP,YENİ BİR BULUŞLA DEGİŞTİRDİ İSENİZ ,BİZ CAHİLLERİN KUSURUNA BAKMAYIN.

SDÜ NÜN GEÇİCİ REKTÖR ÇIRAGI İLKASKER ÜSSÜYÜN,BU HATALARA NEDEN GÖZ YUMUYORSUNUZ,..

BU HATALARI YAPAN İNSANLARI DAHA NEKADAR GÖREVDE TUTACAKSINIZ,..

HADİ SİZ NEYSEDE,ÇOK BİLMİŞ  AYDINLIK OLMAYAN KARANLIK

HUKUKÇUNUZ,KÖPEKCİNİN ODASINDA FAZLA OTURACAGINA SENATO KARARLARINI SENATOYA GELMEDEN ÖNCE NEDEN İNCELEMİYOR,..


SDÜ ÖGRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIGINCA YAPILAN OBS DUYURU SAYFASINDA AŞAGIDA GÖRECEGİNİZ DUYURUNUN KİM TARAFINDAN YAPILDIGI DAHİ BELLİ DEGİL,
BURASI NASIL DEVLET DAİRESİ ,DUYURUYU KİMİN YAPTIGI BELLİ DEGİL YOL GEÇEN HANI GİRİN OBS ARAYÜZÜNE KAFANA GÖRE BİR YAZI YAZ KAFANA GÖRE TAKIL..

http://oidb.sdu.edu.tr/tr/haber/mazeretli-kayit-yenileme28-30-eylul-2015-12873h.html

MAZERETLİ KAYIT YENİLEME( 28-30 Eylül 2015) 
Pzt, 28.Eyl.2015 

MAZERETLİ KAYIT YENİLEME(28-30 Eylül 2015)

Güz Dönemi "Mazeretli  Kayıt Yenileme İşlemleri"  28-30 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.

*Mazeretli kayıt yenilemek isteyen öğrencilerin belirtilen tarihler arasında bağlı bulundukları öğrenci işlerine şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

* Bu tarihler arasında dönem harcı yatırmak isteyen öğrenciler için  Bankalar  (Ziraatbank(atm), Halkbank(vezne+atm)) açıktır.

*Mazeretli kayıt yenileme işlemleri Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri öğrencilerini kapsamamaktadır. 

BELİRTİLEN SÜRELERDE MAZERETLİ KAYIT YENİLEME BAŞVURUSU YAPMAYAN ÖĞRENCİLER GÜZ DÖNEMİ ÖĞRENCİLİK HAKLARINDAN YARARLANMAZLAR.




http://oidb.sdu.edu.tr/assets/uploads/sites/73/files/2015-2016-akademik-takvimi.pdf


http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=8.5.16195&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=s%C4%B1nav




Yarıyıl/yıl ders kayıtları

MADDE 9 – (1) (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1) Öğrenciler, her yarıyıl başında ve akademik takvimde belirtilen süreler içinde, öğrenci bilgi sistemi üzerinden ders seçer, ders seçimi sonucu ilgili mevzuatla belirlenen öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretinin yanı sıra tekrar ettikleri dersler için ilgili mevzuat hükümlerine göre hesaplanan kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretini gösteren ders kayıt raporunda belirtilen ücreti ödemek suretiyle kayıtlarını yenilemiş olurlar. Öğrencilerin ders kayıt raporunun çıktısını imzalı bir şekilde ders seçim süresinin sona erdiği tarihten itibaren iki hafta içerisinde ilgili birim öğrenci işlerine teslim etmeleri gerekir. Kaydını yenilemeyen öğrencilerin kayıt yenilemedikleri süre öğrenim süresinden sayılır ve öğrenci bu süre içerisinde öğrencilik haklarından yararlanamaz.

(2) (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1) Azami öğrenim süresini dolduran öğrenciler ise aldıkları dersler için ilgili mevzuat hükümlerine göre hesaplanan kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretini gösteren ders kayıt raporunda belirtilen ücreti ödemek suretiyle kayıtlarını yenilemiş olurlar.

(3) Ders geçme sistemi uygulanan bir programın birinci sınıfında öğrenime başlayan öğrenciler, kayıt oldukları yarıyıla/yıla ait tüm dersleri almakla yükümlüdür.

(4) Öğrenci eğitim-öğretimin başlamasından sonraki ikinci haftada, ekle/sil haftasında, öğrenci bilgi sistemi üzerinden yeni dersler alabilir, tekrarlamak ve almak zorunda olduğu dersler hariç, diğer dersleri bırakabilir. Ekle/sil haftasından sonra hiçbir şekilde ders değişikliği yapılmaz. Staj dersi için ekle/sil işlemi öğrencinin staja başlamak istediği tarihin bir hafta öncesine kadar yapılabilir. Öğrenciler kayıt yenileme işleminin tümünden sorumlu olup, kayıtlarını kendileri yenilemek zorundadırlar.

(5) Süresi içerisinde kaydını yaptıramayan öğrencilerin mazeretine ilişkin başvuruları, eğitim-öğretim yarıyılının/yılının ilk haftası içinde kabul edilir. Mazereti, ilgili yönetim kurulunca kabul edilen öğrencilerin kayıt yenileme işlemleri öğrenci işleri tarafından ekle/sil haftasında tamamlanır.







Resmi Gazete Tarihi: 31.05.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28309

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ

 

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, Süleyman Demirel Üniversitesinde yürütülen önlisans ve lisans eğitim-öğretimi ile ilgili usul ve esasları düzenlemektir.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik; Süleyman Demirel Üniversitesinin Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu ile bir eğitim-öğretim yılında üç dönem uygulayan Meslek Yüksekokulu programları dışında kalan fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının eğitim-öğretim ve sınavlarına ilişkin hükümleri kapsar.

Dayanak

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik, 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 14 üncü ve 44 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;

a) İlgili birim: Üniversiteye bağlı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarını,

b) İlgili kurul: Süleyman Demirel Üniversitesine bağlı fakültelerde fakülte kurulunu, yüksekokullarda yüksekokul kurulunu ve meslek yüksekokullarında meslek yüksekokulu kurulunu,

c) İlgili yönetim kurulu: Süleyman Demirel Üniversitesine bağlı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu yönetim kurullarını,

ç) Kredi: Öğrencinin kazanacağı bilgi, beceri ve yetkinliklere o dersin katkısını ifade eden öğrenim kazanımları ile açıkça belirlenmiş teorik veya uygulamalı ders saatleri ve öğrenciler için öngörülen diğer faaliyetler için gerekli çalışma saatleri göz önünde bulundurularak belirlenen öğrenci iş yükünü,

d) ÖSYM: Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezini,

e) Rektör: Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörünü,

f) Rektörlük: Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğünü,

g) Senato: Süleyman Demirel Üniversitesi Senatosunu,

ğ) Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesini

ifade eder.

İKİNCİ BÖLÜM

Kayıt İşlemleri, Yatay ve Dikey Geçişler,

İntibak ve Muafiyetler, Ders Kayıtları

Kayıt ve kayıt yenileme

MADDE 5 – (1) Üniversiteye kayıt; ÖSYM tarafından yapılan sınavda, birimlere kayıt hakkı kazanan ve başka bir yükseköğretim kurumunda örgün öğretime kayıtlı olmayan adayın başvurusu ile yapılır. Ancak belgelenebilir mazereti olan aday, kaydını kanuni temsilcisi veya belirleyeceği vekili aracılığı ile yaptırabilir. Eksik belge ve posta yoluyla kesin kayıt yaptırılmaz. Belirlenen tarihler arasında kesin kaydını yaptırmayan adaylar herhangi bir hak iddia edemezler.

(2) Kayıt tarihleri, kayıtta istenecek belgeler ve uygulanacak esaslar, Üniversite tarafından ilan edilir. İstenen belgelerin aslı veya Üniversite tarafından onaylı örneği kabul edilir. Askerlik durumu ve adli sicil kaydına ilişkin olarak ise adayın yazılı beyanına dayanılarak işlem yapılır.

(3) (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1) Öğrencilerin, her dönem akademik takvimde belirtilen süre içinde kayıtlarını yenilemeleri gerekir. Öğrencinin kayıt yenileyebilmesi için ilgili mevzuatla belirlenen öğrenim katkı payını ya da öğrenim ücretini ödemiş olması gerekir.

(4) (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1) İlgili mevzuata göre öğrenim katkı payını ya da öğrenim ücretini ödemesi gerektiği halde süresi içinde katkı payı veya öğrenim ücretini ödemeyenler ve mazeretleri ilgili yönetim kurulunca kabul edilmeyenler, o dönem için kayıt yaptıramaz ve öğrencilik haklarından yararlanamaz.

(5) Kayıt sildirmek için yazılı başvuruda bulunan öğrencinin kaydı, ilgili yönetim kurulu kararı ile silinir. Kaydı silinen öğrenciye, ödemiş olduğu katkı payları/öğrenim ücretleri iade edilmez.

Yatay ve dikey geçişler

MADDE 6 – (1) Diğer yükseköğretim kurumlarından Üniversiteye bağlı birimlere yatay geçişler; 24/4/2010 tarihli ve 27561 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine ve Senato tarafından belirlenen esaslara göre yapılır. Yatay geçiş başvuruları, ilgili yönetim kurulu tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılır. Yatay geçiş yapan öğrencilerin öğrenim süreleri; öğrencinin geldiği kurumda kullandığı süreler de hesaba katılarak toplam eğitim-öğretim süresi 2547 sayılı Kanunla belirlenen azami süreyi aşmayacak şekilde ilgili yönetim kurulunca belirlenir. Meslek yüksekokulu mezunlarının Üniversiteye bağlı lisans programlarına dikey geçişleri ise, 19/2/2002 tarihli ve 24676 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olarak ilgili yönetim kurullarınca yapılır.

Kurum içi yatay geçiş

MADDE 7 – (1) Üniversiteye bağlı birimlerin bölüm ve programları arasında kurum içi yatay geçiş yapılabilir. Bu geçişe ilişkin esaslar, Senato tarafından belirlenir.

İntibak

MADDE 8 – (1) Daha önce başka bir yükseköğretim kurumunun öğrencisi iken, ÖSYM tarafından yapılan sınavlara girerek ve/veya yatay geçiş yoluyla Üniversitenin eşdeğer düzeyde bir programına kesin kaydını yaptıran öğrencilerin kayıt olduğu yarıyılın ilk haftası içinde başvurmaları halinde, ilgili bölüm/program intibak komisyonu görüşleri dikkate alınarak ilgili yönetim kurulu kararı ile ders ve yıl intibakları yapılır. Bu durumda olan öğrenciler, yeni okuyacakları derslere eşdeğer olan ve önceden okuyup başarılı oldukları derslerin kredisi kadar üst yarıyıldan ders alabilirler.

(2) İntibak işlemleriyle ilgili esaslar Senatoca belirlenir.

Yarıyıl/yıl ders kayıtları

MADDE 9 – (1) (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1) Öğrenciler, her yarıyıl başında ve akademik takvimde belirtilen süreler içinde, öğrenci bilgi sistemi üzerinden ders seçer, ders seçimi sonucu ilgili mevzuatla belirlenen öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretinin yanı sıra tekrar ettikleri dersler için ilgili mevzuat hükümlerine göre hesaplanan kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretini gösteren ders kayıt raporunda belirtilen ücreti ödemek suretiyle kayıtlarını yenilemiş olurlar. Öğrencilerin ders kayıt raporunun çıktısını imzalı bir şekilde ders seçim süresinin sona erdiği tarihten itibaren iki hafta içerisinde ilgili birim öğrenci işlerine teslim etmeleri gerekir. Kaydını yenilemeyen öğrencilerin kayıt yenilemedikleri süre öğrenim süresinden sayılır ve öğrenci bu süre içerisinde öğrencilik haklarından yararlanamaz.

(2) (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1) Azami öğrenim süresini dolduran öğrenciler ise aldıkları dersler için ilgili mevzuat hükümlerine göre hesaplanan kredi başına katkı payı veya öğrenim ücretini gösteren ders kayıt raporunda belirtilen ücreti ödemek suretiyle kayıtlarını yenilemiş olurlar.

(3) Ders geçme sistemi uygulanan bir programın birinci sınıfında öğrenime başlayan öğrenciler, kayıt oldukları yarıyıla/yıla ait tüm dersleri almakla yükümlüdür.

(4) Öğrenci eğitim-öğretimin başlamasından sonraki ikinci haftada, ekle/sil haftasında, öğrenci bilgi sistemi üzerinden yeni dersler alabilir, tekrarlamak ve almak zorunda olduğu dersler hariç, diğer dersleri bırakabilir. Ekle/sil haftasından sonra hiçbir şekilde ders değişikliği yapılmaz. Staj dersi için ekle/sil işlemi öğrencinin staja başlamak istediği tarihin bir hafta öncesine kadar yapılabilir. Öğrenciler kayıt yenileme işleminin tümünden sorumlu olup, kayıtlarını kendileri yenilemek zorundadırlar.

(5) Süresi içerisinde kaydını yaptıramayan öğrencilerin mazeretine ilişkin başvuruları, eğitim-öğretim yarıyılının/yılının ilk haftası içinde kabul edilir. Mazereti, ilgili yönetim kurulunca kabul edilen öğrencilerin kayıt yenileme işlemleri öğrenci işleri tarafından ekle/sil haftasında tamamlanır.

Muafiyetler

MADDE 10 – (1) Bir yükseköğretim kurumunun öğrencisi iken, ÖSYM tarafından yapılan sınavlara girerek ve/veya yatay geçiş yoluyla Üniversitenin eşdeğer düzeyde bir programına kesin kaydını yaptıran öğrencilerin kayıt olduğu yarıyılın ilk haftası içinde başvurmaları halinde, ilgili yönetim kurulu kararı ile ders muafiyetleri yapılır.

(2) Ders muafiyetine ilişkin usul ve esaslar Senatoca belirlenir.

(3) (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1) Zorunlu hazırlık eğitimi öngörülen programlara kaydolan öğrenciler için her eğitim-öğretim yılı başında bir yabancı dil hazırlık sınıfı muafiyet sınavı yapılır. Bu sınavlar 23/10/2007 tarihli ve 26679 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Süleyman Demirel Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Yabancı Dil ve Hazırlık Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği hükümlerine göre yapılır.

(4) Her eğitim-öğretim yılı başında zorunlu hazırlık eğitimi öngörülmeyen programlara yeni kaydolan öğrenciler için eğitim-öğretimin başlamasından itibaren ilk hafta içinde Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından bir yabancı dil yeterlik sınavı yapılır. Bu sınavda mutlak değerlendirme yöntemine göre 100 üzerinden en az 60 başarı notu alan öğrenciler yabancı dil derslerinden muaf sayılır.

(5) (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1) Her eğitim-öğretim yılı başında yeni kaydolan öğrencilere zorunlu okutulmasına karar verilen lisans programları için temel bilgi teknolojileri kullanımı dersi muafiyet sınavı uygulanır. Üniversitenin ilgili birimi tarafından eğitim-öğretim yılının ilk haftası içinde yapılan bu sınavdan mutlak değerlendirme yöntemine göre 100 üzerinden en az 60 başarı notu alan öğrenciler bu dersten muaf sayılır.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Eğitim-Öğretim ile İlgili Esaslar

Eğitim-öğretim yılı ve akademik takvim

MADDE 11 – (1) Bir eğitim-öğretim yılı her biri en az yetmiş iş günü olmak üzere güz ve bahar yarıyıllarından oluşur. Resmi tatil günleri eğitim-öğretim günlerinden sayılmaz. Yarıyıl/yıl sonu sınav günleri bu sürenin dışındadır. İlgili kurullar, bir sonraki yıla ait eğitim-öğretim programları ile akademik takvim önerilerini, her yıl en geç Mayıs ayı sonuna kadar Senatonun onayına sunarlar. Senato tarafından onaylanan programlar ve akademik takvim en geç Haziran ayı sonunda ilan edilir.

Eğitim öğretim türleri

MADDE 12– (1) (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1) Örgün öğretim yapan birimler, ilgili bölüm/programların önerisi, ilgili kurulların önerisi, Senatonun onayı ve Yükseköğretim Kurulunun izniyle ikinci öğretim, uzaktan eğitim, açık öğretim programı ve yaz okulu açabilirler. Yaz okulu eğitim-öğretim faaliyetleri 6/6/2010 tarihli ve 27603 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Süleyman Demirel Üniversitesi Yaz Dönemi Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği hükümlerine göre yürütülür.

Yabancı dil hazırlık sınıfı

MADDE 13 – (1) Üniversitede eğitim-öğretim dili Türkçe’dir; ancak önlisans ve lisans eğitim-öğretimi yapan birimlerde ilgili kurulların önerisi, Senatonun onayı ve Yükseköğretim Kurulunun izni ile 4/12/2008 tarihli ve 27074 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik hükümleri ve Yükseköğretim Kurulu kararları çerçevesinde zorunlu veya isteğe bağlı hazırlık sınıfı açılabilir, kısmen veya tamamen yabancı dilde eğitim verilebilir. Hangi yabancı dil veya dillerde eğitim-öğretim yapılacağı, ilgili kurulların önerisi ve Senatonun kararı ile belirlenir.

(2) Zorunlu veya isteğe bağlı hazırlık sınıfı ile ilgili hükümler Süleyman Demirel Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Yabancı Dil ve Hazırlık Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ile belirlenir.

Zorunlu ve seçmeli dersler

MADDE 14 – (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1)

(1) Önlisans ve lisans ders programları ilgili bölüm kurulunun önerisi, ilgili kurulların kararı ve Senatonun onayı ile kesinleşir.

(2) Birimlerin ders programlarında, teorik ders, uygulama, uygulamalı teorik ders, laboratuvar, klinik uygulama, proje, staj, seminer, bitirme ödevi, etkinlik katılımı ve benzeri ders türleri yer alabilir.

(3) Birimler bazı derslere ön şart koyabilirler.

(4) Dersler zorunlu ve seçmeli olmak üzere iki gruba ayrılır. Zorunlu dersler, öğrencinin almak zorunda olduğu derslerdir. Seçmeli dersler öğrencinin önerilenler içinden seçerek alabileceği derslerdir. Seçmeli dersler, her bölümün öğretim planında yer alması şartıyla tek tek veya belirlenmiş ders grupları halinde açılabilir.

(5) Her yarıyıl başında açılacak seçmeli dersler ilgili bölüm kurulunun teklifi üzerine ilgili kurullarca karara bağlanır.

(6) Önlisans ve lisans programları için üniversiteye bağlı birimlerin öğretim elemanları tarafından önerilen derslerden ilgili kurulların kararı ve Senatonun onayı ile ortak seçmeli dersler havuzu oluşturulabilir. Ortak seçmeli derslerin yürütülmesine ilişkin hükümler Senato tarafından düzenlenir.

(7) Seçmeli derslerin mezuniyet kredisinin %25’inden az olmaması gerekir.

Derslerin kredi değeri

MADDE 15 – (1) Eğitim-öğretim çalışmalarının değerlendirilmesi kredi esasına göre yapılır. Ders kredilerinin hesaplanmasında; öğrencinin kazanacağı bilgi, beceri ve yetkinliklere o dersin katkısını ifade eden öğrenim kazanımları ile açıkça belirlenmiş teorik veya uygulamalı ders saatleri ve öğrenciler için öngörülen diğer faaliyetler için gerekli çalışma saatlerini göz önünde bulunduran öğrenci iş yükü esas alınır.

(2) (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1) Öğrenci iş yükü, ders saatlerinin yanı sıra laboratuvar, atölye, klinik çalışması, ödev, uygulama, proje, seminer, sunu, sınava hazırlık, sınav, staj, etkinlik katılımı, iş yeri eğitimi gibi eğitim-öğretim etkinliklerinde harcanan bütün zamanı ifade eder.

(3) Önlisans, lisans programlarından mezun olabilmek için, önlisans öğrencilerinin 120 kredi, lisans öğrencilerinin 240 kredi, Diş Hekimliği ve Eczacılık gibi bütünleşik program öğrencilerinin 300 kredi, Tıp Doktorluğu programı için 360 kredi ders almaları gerekir.

(4) İsteğe bağlı staj uygulayan önlisans ve lisans programları için staj dersi kredisi mezun olabilmek için alınması zorunlu olan kredi toplamının dışında tutulur.

Ders yükü ve üst yarıyıldan ders alma

MADDE 16 – (1) Bir öğrencinin her yarıyılda alacağı normal ders yükü; öğrencinin bu Yönetmeliğin 15 inci maddesine göre tespit edilecek o yarıyıla ait derslerin kredi değerleri toplamıdır.

(2) (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1) Genel not ortalaması (GNO) 1.80 ve üzerinde olan öğrencilerden not yükseltmek amacıyla ders tekrar etmek isteyen öğrencilerin ders yükleri staj dersi hariç, bulundukları yarıyılın ders yükünün 2/3’ünü aşmayacak şekilde artırılabilir.

(3) GNO’su 1.80’den az olan öğrencilerin ders yükleri kayıt olunan yarıyılda staj dersi bulunması durumunda staj dersi kredisi kadar artırılabilir. Kayıt olunan yarıyılda staj dersi bulunmaması durumunda ders yükleri artırılamaz.

(4) (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1) Bir öğrenci önceki yarıyıllardan başarısız dersi olmaması ve genel not ortalamasının 2.50 ve üzerinde olması halinde bulunduğu yarıyıldaki ders yükünün, staj dersi hariç, 2/3’ü kadar üst yarıyıldan ders alabilir.

(5) Üst yarıyıldan alınacak derslerin ders programında çakışması halinde öğrenci, birinci öğretim öğrencisi ise bu derslerden birini birinci öğretimin varsa diğer şubesinden ya da ikinci öğretimden, öğrenci ikinci öğretim öğrencisi ise, bu derslerden birini ikinci öğretimin varsa diğer şubesinden ya da birinci öğretimden ilgili birimin yönetim kurulu kararıyla alabilir.

(6) (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1) Bilimsel ve kültürel etkinlikler ve staj dersleri için üst yarıyıldan ders alma şartları uygulanmaz.

(7) (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1) Çift anadal ve yandal programı öğrencilerinin her yarıyılda alacağı toplam ders yükü, staj dersi hariç, o yarıyıla ait anadal ders yükünün iki katını aşmayacak şekilde artırılabilir.

Çift anadal programı

MADDE 17 – (1) İlgili bölüm/anabilim dalının isteği, ilgili kurulun önerisi ve Senatonun kararı ile herhangi bir lisans programına kayıtlı olan ve gerekli koşulları sağlayan öğrencilere, konu bakımından kendi lisans programlarına yakın olan bir başka lisans programını birlikte yürüterek, ikinci bir lisans diploması almalarını sağlayan çift anadal programı uygulanabilir.

(2) Çift anadal ile ilgili hususlar, Senato tarafından belirlenir.

Yan dal programı

MADDE 18 – (1) Yan dal programı; ilgili bölüm/anabilim dalının isteği, ilgili kurulun önerisi ve Senatonun kararı ile kesinleşir ve bölüm/anabilim dallarının işbirliğiyle yürütülür. Herhangi bir lisans programına kayıtlı öğrencilerden gerekli koşulları sağlayanlara, kendi lisans programlarına ek olarak sertifikaya yönelik bir yan dal programını izlemelerine olanak verilir. Yan dal programı ayrı bir lisans programı anlamını taşımaz.

(2) Yan dal ile ilgili hususlar, Senato tarafından belirlenir.

Akademik danışmanlık

MADDE 19 – (1) Her eğitim-öğretim yılı başında öğrencilere, eğitim-öğretim konularında karşılaşacakları sorunların çözümünde yardımcı olmak üzere, ilgili bölüm başkanlarınca öğretim üyeleri veya gerektiğinde öğretim elemanları arasından bir akademik danışman görevlendirilir.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Sınavlar ve Değerlendirmeye İlişkin Esaslar

Sınavlar

MADDE 20 – (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1)

(1) Öğrenciler yarıyıl içi sınavları, çalışmaları ve yarıyıl/yılsonu sınavları ile bütünleme sınavlarına tabi tutulurlar. Bir dersin her yarıyılda/yılda en az bir ara sınavı yapılır.

(2) Yarıyıl/yılsonu sınavları ilgili birim tarafından belirlenerek ilan edilen tarih, yer ve saatte yapılır. İlgili kurul kararıyla ayrıca staj, uygulama, laboratuvar sınavları açılabilir. Sınıf geçme esası uygulayan Tıp ve Diş Hekimliği fakültelerinde yıl sonu sınavından en az onbeş gün sonra bütünleme sınavı yapılır.

(3) Ders geçme esası uygulayan birimlerde yarıyıl sonu ve bütünleme sınav dönemlerinde sadece o dönem okutulan derslerin sınavı yapılır.

(4) Sınavlar yazılı, sözlü veya hem yazılı hem sözlü ve/veya uygulamalı olarak yapılabilir. Sınavların şekli, tarihi ve başarı notuna etkisi dersi veren öğretim elemanının önerisi üzerine bölüm başkanlarının onayı alındıktan sonra ilgili birim tarafından kayıt yenileme tarihinden önce öğrencilere duyurulmak üzere ilan edilir.

(5) Bahar yarıyılı, güz yarıyılı veya varsa yaz okulu sonunda en az 2.00 GNO ile mezuniyet durumunda olup, staj dersi hariç sadece bir dersten FF veya FD ile başarısız olan ve o derse devam etmiş öğrenciler için, dönemine bakılmadan tek ders sınavı adıyla bir defaya mahsus olmak üzere sınav hakkı verilir. Sınıf geçme esası uygulayan Tıp ve Diş Hekimliği fakülteleri hariç, tek ders sınavları, her yarıyılın sonunda bütünleme sınavlarının bitiş tarihinden itibaren onbeş gün içerisinde yapılır. Varsa yaz okulu sonunda kullandırılacak tek ders sınav hakkı ise bir sonraki eğitim-öğretim yılı başlamadan ilgili yönetim kurulunun belirleyeceği bir tarihte yapılır.

(6) Sınavlar dersi veren öğretim elemanı tarafından yapılır. Zorunlu hallerde ilgili yönetim kurulu, sınavların başka öğretim elemanları tarafından yapılmasına karar verebilir. Dini ve milli bayramlar dışında Cumartesi ve Pazar günleri de sınav yapılabilir. Sınav sonuçları, son sınav tarihinden itibaren en geç bir hafta sonra ilgili birime bildirilir. İlgili yönetim kurulu, gerektiğinde bir dersin başarı durumunun, dersin öğretim elemanınca yeniden incelenmesine karar verebilir.

(7) Bir dersin yarıyıl/yılsonu ve bütünleme sınavına girebilmek için;

a) Kayıt yenilemek,

b) Uzaktan eğitim yoluyla verilen dersler hariç teorik dersin en az % 70'ine devam etmek,

c) Dersin varsa uygulama ve laboratuarının en az % 80'ine devam etmek ve başarılı olmak,

ç) (Mülga:RG-23/10/2014-29154)

(8) Ders ve laboratuvarlar ayrı ayrı değerlendirildiğinde, bu maddenin yedinci fıkrasındaki başarı koşulları laboratuvarlar için de aynı şekilde geçerli olur.

(9) Yedinci fıkranın (b) ve (c) bentlerindeki koşullardan birinin sağlanamamış olması halinde öğrenci, o yarıyılda/yılda o dersin yarıyıl/yılsonu ve bütünleme sınavına giremez ve NA verilir. (Mülga cümle:RG-23/10/2014-29154) (…)

(10) Mazereti nedeniyle ara sınava katılamayan öğrencilerden; son sınav tarihinden itibaren bir hafta içerisinde ilgili birime başvuranlara ilgili yönetim kurulunca mazeretlerinin kabul edilmesi halinde mazeret sınavı hakkı tanınır. Diğer sınavlar için mazeret sınav hakkı verilmez.

(11) Ara sınav mazeret sınav hakkı tanınan öğrenciler ara sınav haklarını aynı yarıyıl/yıl içinde; ilgili birimce belirlenen gün, yer ve saatte kullanırlar.

(12) (Değişik:RG-23/10/2014-29154) Öğrenciler yarıyıl/yılsonu sınavına girme koşullarının tamamını sağlamış olmalarına rağmen yarıyıl/yılsonu sınavına katılamadıkları derslerin, yarıyıl/yılsonu sınavına katılarak başarısız oldukları derslerin (FF, FD), yarıyıl/yılsonu sınavında koşullu geçtikleri (DD, DC) ve başarılı oldukları derslerin (CC ve üstü), yaz okulu uygulaması olup olmadığına bakılmaksızın, bütünleme sınavına katılabilirler. Bütünleme sınavına girmek isteyen DD ve üstü harf notu alan öğrencilerin, öğrenci bilgi sistemi üzerinden talepte bulunmaları gerekir.

(13) Özürlü öğrencilerin sınavları ile ilgili esaslar Senatoca belirlenir.

Sınav değerlendirme esasları

MADDE 21 – (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1)

(1) Birimlerde bir dersin başarı notu Senatoca belirlenen bağıl değerlendirme yöntemine göre belirlenir. Bağıl değerlendirme yöntemine göre bir öğrencinin bir dersteki başarı notunun belirlenmesi için, öncelikle mutlak değerlendirme yönteminde olduğu gibi ara sınav ve varsa diğer eğitim-öğretim etkinlikleri ile yarıyıl/yıl sonu sınavlarının katkıları dikkate alınarak ham notu hesaplanır. Bu not değerlendirme yönteminde 100 üzerinden ham not olarak kabul edilir. Tüm öğrenciler için 100 üzerinden ham notlar, sınıfın genel başarı düzeyi, notların dağılışı, sınıf ortalaması ve/veya standart sapması dikkate alınarak Senato tarafından kabul edilen harfli sistem veya 4’lük sisteme uyarlanır.

(2) Bu değerlendirmede sadece ara sınav yapılmışsa, ara sınavın başarı notuna katkısı %40, yarıyıl/yıl sonu sınavından alınan notun başarı notuna katkısı % 60’tır.

(3) Ara sınavın yanı sıra ödev, proje, uygulama ve benzeri yarıyıl içi çalışmaları yapılmışsa yarıyıl içi sınav ve etkinliklerin başarı notuna katkısı %50, yarıyıl/yılsonu sınavından alınan notun başarı notuna katkısı % 50’dir.

(4) Bütünleme sınavı yapılan dersin harf notunun hesaplanmasında, öğrencinin yıl içi sınav ve çalışmalarına ait notları aynı şekilde dikkate alınır ve bütünleme sınavı notu yarıyıl/yılsonu sınavı notu yerine geçer.

(5) Bütünleme sınavı yapılan dersin harf notu Üniversite Bağıl Değerlendirme Yönergesindeki hükümlere göre belirlenir.

(6) Bütünleme sınavında alınan harf notu geçerlidir ve önceki harf notunun yerine geçer. Öğrenci bilgi sistemi üzerinden bütünleme sınavına girme talebinde bulunan öğrencinin mazereti nedeniyle bütünleme sınavına girememesi ve mazeretini belgelendirmesi durumunda ilgili birimin yönetim kurulu kararı ile bir önceki harf notu geçerli olur. (Ek cümle:RG-23/10/2014-29154) Öğrencinin başarısız olduğu dersin (FF, FD) bütünleme sınavına girmemesi durumunda bir önceki harf notu geçerli olur.

(7) Eğitim programlarında zorunlu staj dersi bulunan birimlerde staj dersinin uygulanması ve değerlendirilmesi Senatoca ve ilgili kurullarca belirlenen esaslara göre yapılır.

(8) Sınav değerlendirme esasları, Tıp ve Diş Hekimliği fakültelerinde Senato tarafından belirlenen esaslara göre düzenlenir.

Notlar ve katsayıları

MADDE 22 – (1) Harf notları ve katsayıları aşağıdaki şekildedir:

a)

 

Başarı Notu

Katsayı

AA

4.00

BA

3.50

BB

3.00

CB

2.50

CC

2.00

DC

1.50

DD

1.00

FD

0.50

FF

0.00

 

b) Bunlardan;

1) (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1) Geçer notlar; AA, BA, BB, CB, CC notlarıdır. Bu notlardan birini almış olan bir öğrenci o dersi başarmış sayılır. Bilimsel ve kültürel etkinlikler ve staj derslerini başarı ile tamamlayan öğrencilere G (geçer) notu verilir.

2) Koşullu geçer notlar; DC ve DD notlarıdır. Bu notlardan birini almış olan bir öğrenci genel not ortalamasının en az 2.00 olması halinde o dersi başarmış sayılır.

3) (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1) Geçmez notlar; K, FD ve FF notlarıdır. Bilimsel ve kültürel etkinlikler ve staj derslerinde başarısız olan öğrencilere K (geçmez) notu verilir.

4) NA notu, derse devam yükümlülüklerini yerine getirmeyen öğrencilere verilir. NA notu, not ortalaması hesabında (FF) notu gibi işlem görür.

5) M (muaf); daha önce alınıp başarılan ve eşdeğerliği ilgili bölüm başkanlığının önerisi üzerine ilgili yönetim kurulunca onaylanan dersler için verilen işarettir.

Not ortalamaları

MADDE 23 – (1) Öğrencilerin başarı durumları, her yarıyıl sonunda hesaplanan dönem not ortalaması (DNO) ve almış oldukları tüm dersler için genel not ortalaması (GNO) ile belirlenir. DNO, öğrencinin kayıtlı olduğu yarıyılın ağırlıklı not ortalaması olup o yarıyılda aldığı dersler için başarı durumunu gösterir. GNO, öğrencinin Üniversiteye girişinden itibaren, kayıtlı bulunduğu bölümün veya programın ders programındaki derslerinin tümü göz önüne alınarak hesaplanan ağırlıklı not ortalaması olup almış olduğu tüm dersler için başarı durumunu gösterir.

(2) Mezuniyet derecesi, öğrencinin tamamladığı öğretim programındaki ağırlıklı not ortalaması esas alınarak belirlenir. Ağırlıklı not ortalaması öğrencinin her dersten almış olduğu başarı notunun, dersin kredileri ile çarpımlarının toplamı ile elde edilen sayının, derslerin kredi değerlerinin toplamına bölünmesi ile hesaplanır.

(3) (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1) Ağırlıklı ortalamanın hesaplanmasında bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür. Öğrencinin G, K ve M notu aldığı dersler dikkate alınmaz.

Başarı veya başarısızlık

MADDE 24 – (1) GNO’su en az 2.00 olan öğrenci başarılı sayılır.

(2) Başarısız durumda olan öğrenciler istekleri halinde DC veya DD notu aldıkları dersleri tekrar edebilir.

Ders tekrarı

MADDE 25 – (1) Bir dersi normal yarıyılında almayan öğrenciler ile bir dersten FF, FD, K ve NA notu alan öğrenciler bu derse tekrar verildiği ilk yarıyılda, öncelikle kaydolmak zorundadırlar.

(2) Tekrarlanan dersler için önceki dönemde devam şartı yerine getirilmişse bu derslere devam zorunlu değildir. Ancak bu derslerden uygulaması olanlarda, uygulama ile ilgili devam zorunluluğu, ilgili kurullarca belirlenir.

(3) Bu dersler seçmeli veya sonradan programdan çıkarılan dersler ise öğrenciler bunların yerine, kayıtlı olduğu bölümün bölüm kurulunca uygun görülen ve ilgili yönetim kurulunca onaylanan dersleri alırlar.

(4) Öğrenciler not yükseltmek amacıyla; bu Yönetmeliğin 16 ncı maddesine göre lisans ve önlisans öğrenimi süresince aldıkları ve başarılı oldukları dersleri de, kayıt yaptırmak koşulu ile verildiği yarıyılda tekrarlayabilirler. Yukarıdaki ikinci fıkrada belirtilen ve devam şartı aranmayan derslerin kredileri ders yükünden sayılır.

(5) Tekrarlanan derste, önceki not ne olursa olsun, alınan son not geçerlidir. Tekrarlanan devam zorunluluğu olan derslerin ve üst yarıyıldan alınacak derslerin ders programında çakışması halinde öğrenci, bu derslerden birini ilgili yönetim kurulu kararıyla bırakabilir ya da öğrenci birinci öğretim öğrencisi ise bu derslerden birini birinci öğretimin varsa diğer şubesinden ya da ikinci öğretimden, öğrenci ikinci öğretim öğrencisi ise bu derslerden birini ikinci öğretimin varsa diğer şubesinden ya da birinci öğretimden alabilir.

(6) Öğrencilerin ders tekrarladıkları yarıyıllar, azami öğrenim süresi hesabına dahil edilir.

Sınav sonuçlarının ilanı ve itiraz

MADDE 26 – (1) Sınav sonuçları, son sınav tarihinden itibaren en geç bir hafta sonra ilan edilir. Sınav evrakının ilgili birime verilmesinden sonra maddi hata dışında öğrencinin notu değiştirilmez.

(2) Öğrenciler maddi hata itirazı için sınav sonuçlarının ilan tarihinden itibaren bir hafta içinde bölüm başkanlığına yazılı olarak başvurabilirler. İlgili birimin isteği üzerine ilgili öğretim elemanı öğrencinin sınav kağıdını veya sınav cetvelini maddi hata yönünden tekrar inceler. İlgili öğretim elemanı ve bölüm başkanının itiraza ilişkin yazılı kanaatleri, ilgili yönetim kurulunca değerlendirilerek karar verilir. İlgili yönetim kurulunca sınav kağıtlarında veya sınav cetvellerinde maddi bir hata belirlenirse, bu hata ilgili öğretim elemanının ve bölüm başkanının da görüşü alınarak düzeltilir. İtiraz başvurusu en geç onbeş gün içerisinde ilgili yönetim kurulunda görüşülerek sonuçlandırılır ve öğrenciye duyurulur. 

BEŞİNCİ BÖLÜM

Öğrenim Süresi, Kayıt Silme ve Sildirme, İzin, Mezuniyet ve Diploma

Öğrenim süresi

MADDE 27 – (1) Bir yıl süreli yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmadan önlisans programlarını azami dört yıl, lisans programlarını azami yedi yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programları azami dokuz yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar, 2547 sayılı Kanunun 46 ncı maddesi hükümlerinde belirtilen koşullara göre ilgili döneme ait öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilirler. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmadan öğrencilik statüleri devam eder.

Kayıt silme ve sildirme

MADDE 28 – (1) Aşağıdaki durumlarda ilgili yönetim kurulu kararı ile öğrencinin Üniversite ile ilişiği kesilir:

a) Öğrencinin yazılı başvurusu ve kendi isteği ile Üniversiteden ayrılmak istemesi,

b) (Değişik:RG-22/10/2012-28449)(1) 18/8/2012 tarihli ve 28388 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde yükseköğretim kurumundan çıkarma cezası alması.

İzin

MADDE 29 – (1) Öğrencilere, ilgili yönetim kurulunun uygun göreceği haklı ve geçerli nedenlerle bir defada en az bir, en çok iki yarıyıl izin verilebilir. İzinli olunan dönem öğretim süresinden sayılmaz. Bu şekilde izin alan öğrenci ilgili birime devam edemez, öğrenci kimliği alamaz ve izinli olduğu yarıyıl/yıl sonundaki sınavlara giremez. Öğrenciye verilen öğrenime ara verme izinlerinin toplamı, normal öğrenim süresinin yarısını aşamaz.

(2) Ağır hastalık, kaza, doğal afetler gibi belgelendirilebilen olağanüstü durumlar dışında izin başvurusu yarıyılın/yılın ilk iki haftası içinde yapılır. Tutuklu bulunan öğrenciye izin verilmez. Ancak tutukluluk hali sona eren öğrencinin eğitim-öğretime devam edemediği süreler için izinli sayılmasına ilgili yönetim kurulu karar verebilir.

Mezuniyet

MADDE 30 – (1) Bir öğrencinin izlemekte olduğu programdan mezun olabilmesi için, bu Yönetmeliğin 27 nci maddesinde belirtilen kanuni süre içinde mezuniyet için gerekli tüm dersleri almak ve bu derslerden başarılı olmak koşulu ile devam etmekte olduğu programı en az 2.00 GNO ile tamamlaması zorunludur. GNO aynı zamanda mezuniyet not ortalamasıdır.

(2) Mezun duruma gelmiş öğrenci GNO’sunu yükseltmek amacıyla kaydını yenileyerek ders tekrarı yapabilir. Bu durumda alınan son not/notlar geçerlidir.

(3) Normal öğrenim süresi sonunda en az normal ders yükü ile mezun olan öğrencilerden not ortalaması 3.00-3.49 olan öğrenciler başarı belgesi, 3.50-4.00 arasında olan öğrenciler ise üstün başarı belgesi almaya hak kazanırlar.

Diploma

MADDE 31 – (1) Kayıtlı olduğu bölümün/programın eğitim-öğretim programındaki ders ve çalışmaların tümünden başarılı olan öğrencinin mezuniyeti, ilgili yönetim kurulu kararı ile tespit edilir ve kendisine 2547 sayılı Kanunda öngörülen diploma verilir. Diplomalar, Senato tarafından belirlenecek esaslara göre düzenlenir.

(2) Lisans öğrenimine devam eden bir öğrenciye, ilk dört yarıyılın veya ilk iki yılın bütün derslerinden başarılı olması ve GNO’sunun en az 2.00 olması kaydıyla, öğrenimini tamamlayamaması halinde Üniversite ile ilişiği kesilerek ön lisans diploması verilebilir.

ALTINCI BÖLÜM

Çeşitli ve Son Hükümler

Tebligat ve adres bildirme

MADDE 32 – (1) Her türlü tebligat öğrencinin Üniversiteye kayıt anında bildirdiği adrese gönderilmek veya ilgili birimde ilan edilmek suretiyle yapılır. Kayıt sırasında bildirdikleri adresleri değiştirdikleri halde bunu kayıtlı oldukları birime bildirmemiş, yanlış ya da eksik bildirmiş olan öğrencilerin kayıtlı adreslerine tebligat yapılması halinde, kendilerine tebligat yapılmış sayılır.

Yönetmelikte hüküm bulunmayan haller

MADDE 33 – (1) Bu Yönetmelikte hüküm bulunmayan hallerde; ilgili diğer mevzuat hükümleri ile Yükseköğretim Kurulu, Üniversitelerarası Kurul, Senato ve ilgili yönetim kurulu kararları uygulanır.

Yürürlükten kaldırılan yönetmelik

MADDE 34 – (1) 29/8/2004 tarihli ve 25568 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Süleyman Demirel Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.

İntibak

GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 2011-2012 eğitim-öğretim yılından önce Üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin, lisans programlarından mezun olabilmeleri için 130±10 kredi-saat, önlisans programından mezun olabilmeleri için 70±5 kredi-saatlik ders almaları gerekir. 2547 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi gereğince okutulan ortak zorunlu dersler bunun dışındadır.

(2) Bu Yönetmeliğin 9 uncu maddesinde belirtilen her bir ders için kredi başına ödenecek öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretinin artırımlı olarak uygulanmasına 2014-2015 eğitim-öğretim yılından itibaren başlanır.

Yürürlük

MADDE 35 – (1) Bu Yönetmeliğin 9 uncu, 15 inci, 16 ncı, 20 nci, 25 inci ve 26 ncı maddeleri ile 21 inci maddesinin dördüncü fıkrası yayımı tarihinde, diğer hükümleri 2012-2013 eğitim-öğretim yılı başında yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 36 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü yürütür.

__________

(1) Bu değişiklik 17/9/2012 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

 

 

 

 

 

 

 

Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete’nin

Tarihi

Sayısı

31/5/2012

28309

Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmeliklerin Yayımlandığı Resmî Gazetelerin

Tarihi

Sayısı

1.       

22/10/2012

28449

2.       

23/10/2014 

29154 






XXXXXXXXXXXXXXXXXXX

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi

Madde 11: Hakkında bir suçlama olan herkesin, savunması için gerekli tüm garantiler sağlanmış biçimde açık bir mahkemede suçluluğu ispat edilinceye kadar suçsuz sayılma hakkı vardır.

Madde 9: Kimse keyfi gözaltı, tutuklama ve sürgüne maruz bırakılamaz. Madde 10: Herkes bağımsız ve tarafsız bir mahkeme tarafından eşit ve âdil yargılama hakkına sahiptir.

NOT:7 GÜN İÇİNDE CEVAP HAKKINIZI KULLANA BİLİRSİNİZ..

CEVAP DÜZELTME VE SAVUNMA HAKKINIZI SİTEMİZİN ANASAYFASINDA BULUNAN HABER GÖNDER SEKMESİNDEN BİZLERE GÖNDEREBİLİRSİNİZ.

CEVAP DÜZELTME VE SAVUNMALARINIZ YASAL SÜRESİNDE VE YASALARIN SİZLERE VERDİGİ ESAS VE USULLER DAİRESİNDE AYNEN YAYINLANACAKTIR.

EDİTÖR NOTU:

YAZARLARIN YAZILARINI SİTEMİZE KOYMADA VEYA KALDIRMADA SİTEMİZİN HERHANGİ BİR KONTROL VE DENETLEME YETKİSİ YOKTUR.

YAZILARI SİTEYE KOYMA VE KALDIRMA KENDİ İNSİYATİFLERİNDEDİR. YAZARLAR YAZILARDAN KENDİLERİ SORUMLUDUR. SİTEMİZ HİÇBİR ŞEKİLDE SORUMLU TUTULAMAZ.

Tenkid insaf DAHİLİNDE olursa hakikatin ortaya çıkmasına hizmet eder. Şayet garaz amacı olursa tahrip eder, parçalar. Amacımız olumlu tenkid yapmak ve yanlışları bir şekilde ortaya koymaktır. Eleştiriyi yapan doğru çıkış noktalarını da bilmelidir.

Kendimizi kimseye bağendirmek gibi bir çabamız yoktur. Beğenen okur istifade eder; beğenmeyen güler geçer... İstifade eden olursa biz de kendimizi bahtiyar bilir, mükafatını Allah'tan bekleriz

Bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı İSPARTANEWS.COM sorumlu tutulamaz




1- Siteye erişiminizden veya siteyi kullanımınızdan önce lütfen bu sözleşmeyi dikkatle okuyunuz. İşbu sitenin sahibi, yönetimi, işletmesi ve idaresi Ispartanews.com aittir. İşbu web sitesine; http://www.ispartanews.com web adresinden ulaşılmaktadır. Siteye erişmekle veya siteyi kullanmakla, aşağıda belirtilen şartlara uymayı kabul etmektesiniz. 

ispartanews.com bu sözleşmede her zaman değişiklik yapabilir ve bu değişiklikler değiştirilmiş sözleşmenin siteye konulmasıyla derhal geçerlilik kazanır. Siz bu değişikliklerden haberdar olmak amacıyla periyodik olarak sözleşmeyi gözden geçirmeyi kabul ederek, siteye devam eden erişiminiz veya devam eden siteyi kullanımınız değiştirilmiş sözleşmeyi kesin olarak kabul ettiğiniz anlamına gelecektir.

2- İşbu site ve içeriği olduğu gibi kullanımınıza sunulmaktadır. Bu siteye giriş yapmak ve kullanmakla sitenin içeriği ile ilgili kullanımdan doğacak riskleri üstlenmiş olursunuz. 

ispartanews.com yönetimi site içeriği yada üçüncü şahısların sitelerindeki içeriklerin kullanımı ve kullanım sonuçları hakkında site forum alanları dahil olmak üzere doğruluk, güvenilirlik, kesinlik konularında ya da başka açılardan hiçbir garanti vermez. Aynı şekilde, web sitesinin işletme ve idaresinin hatasız ve kesintisiz olacağı, aksaklıklar kusur ve bozuklulukların düzeltileceği, web sitesinin zarar verici unsurlardan ve virüslerden temizlenmiş olduğu hususunda kullanıcıya herhangi bir öneri ve tavsiyede bulunmamakta ve bu hususlarda kullanıcıya herhangi bir güvence ve teminat verilmemektedir. 

İş bu sitede üçüncü şahıslar tarafından idare edilen internet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler sağlanmakta,üçüncü kişilere ait sitelerdeki içerik kullanılmaktadır. Üçüncü kişilere ait sitelerdeki bilgiler, ürünler ve hizmetler hiçbir şekilde işletilmemekte ve denetlememektedir. Bu sitede ve üçüncü şahıs sitelerindeki içerik olduğu gibi sağlanmaktadır ve yukarıdaki paragrafta belirttiğimiz hususlar dahil hiçbir konuda açık ya da dolaylı hiç bir garanti verilmemektedir. Ayrıca, bu durum üçüncü kişilerin web sitelerinin içeriğinin doğruluğu ve güvenirliğinin onaylandığı anlamına gelmemektedir. Bu nedenle üçüncü kişilerin web sitelerinde yer alan bilgi veya fikir konusundasorumluluk kabul edilmemektedir. Yine üçüncü kişilerin siteye verdikleri linklerin web içeriklerinin doğruluğu ve güvenilirliğinin tarafımızdan onaylandığı anlamı da asla çıkarılmamalıdır.

İşbu web sitesindeki bilgiler sadece kullanıcıyı bilgilendirmek amacı ile sunulmuş olup; hukuki, tıbbi, finansal, yatırım, vergi, muhasebe ve diğer benzeri konularda tavsiye niteliğinde değildir. İşbu web sitesinde yayınlanan bilgilere güvenerek yapacağınız herhangi bir işlemin sorumluluğu tamamen size aittir.

3- İş bu web sitesi kullanıcılar arasında gerçek zamanda etkileşim olmasını imkanlı kılan forum alanları içerebilir. Forum alanları için kullanıcılar kendisinden istendiği takdirde, kimlik bilgileri, telefon bilgileri, tebligat adresi, yazışma adresi, eposta, telefon, IP numarası gibi her türlü bilgiyi gerçeğe uygun bir şekilde vermek yükümlülüğündedir.
ispartanews.com forum alanlarına gönderilen mesajları, bilgileri ya da dosyaları denetlemek zorunluluğu yoktur. Ancak, tek taraflı olarak her tür bilgiyi ve malzemeyi, değiştirme, yayınlamayı reddetme ya da yayından kaldırma hakkını ve herhangi bir adli ya da idari isteğe yanıt vermek için her türlü bilgiyi açıklama hakkını her zaman saklı tutar. İşbu web sitesinde yayınlanan her türlü kullanıcı mesajları, yayınlar ve benzeri eklemeler ilgili kişinin kendi görüşlerini yansıtmakta olup sadece kullanıcıyı bağlar.ispartanews.com bu görüş ve fikirlerden ve ilgili mesaj, ekleme ve yüklemeler ile her tür diğer içerikten sorumlu değildir. Forum alanlarında yayınlanmış görüşler ispartanews.com kabul ya da reddettiği anlamına gelmez.

Forum alanlarını ve iş bu web sitesini kullanırken aşağıdaki şartlara uymayı kabul edersiniz: 

- içeriği hukuka aykırı yıldırıcı, tehdit edici, hakaret niteliğinde olan, genel ahlaka aykırı, yakışıksız, edebe aykırı, pornografik, aşağılayıcı, karalayıcı, küfürlü, lekeleyici ve benzeri her türlü bilgi ve görüş, 

- suç teşkil edecek veya suça teşvik edici nitelikte veya ulusal ve uluslararası kanunlara aykırı olan veya başkalarının kişisel haklarını zedeleyici, çiğneyici, hakaret edici, özel hayatlarına ve kamu haklarına tecavüz teşkil eden veya fikri mülkiyet hukuku ve ilgili diğer kanunla tarafından korunan telif hakları, patent, tasarım, ticari sır veya diğer fikri mülkiyet hakları ile bunlara ek olarak eser sahibinden izin almaksızın işleme ve derleme eser haklarına karşı ihlal ve tecavüz teşkil eden her türlü yazı, makale, resim, görüntü, fotoğraf, haber, yazılım programı veya benzeri unsurlar, 

- kin, nefret, ırkçılık, bağnazlık, başkalarına karşı her türlü fiziki tecavüzü teşvik eden veya küçüklere zararlı olabilecek, rahatsız edici, saldırgan veya başkalarına saldırganlığı teşvik edici, her türlü mesaj, eklemeler ve yayınlar,

- küçükleri şiddet ve cinselliğe yönelten, teşvik eden veya kanuna karşı faaliyetler hakkında eğitici bilgi veren, yasadışı silahların üretimi, nasıl yapıldığı, nasıl satıldığı hususunda bilgi veren mesajlar, 

- diğer kullanıcılara vermek üzere ve ticari amaçlı veya diğer başka yasal olmayan amaçlar için kullanmak üzere web sitesini kullananların şifre ve kişisel bilgilerini istemek veya almak, 

- virüs veya zararlı spamlar içeren veya virüs yaratan her türlü mesaj, ekleme ve yüklemeler , istenmeyen e-mail, zincirleme mektup, davetsiz toplu e-mail veya spam göndermek veya web sitesini ticari amaç için kullanmak, reklam, satış, ticari faaliyetle ilgili unsurlar taşıyan mesaj bırakma, eklemelerde bulunma veya yükleme yapmak, yasaktır. 
Aksi takdirde doğabilecek her türlü hukuki ve cezai sorumluluk kullanıcıya aittir. Kullanıcı ispartanews.com Yönetiminin bu nedenlerle muhatap olacağı her türlü talebi karşılamakla ve ödemek zorunda kalacağı idari ve cezai para cezaları dahil her türlü tazminatı ispartanews.com'a ödemekle yükümlüdür. 

4- Yukarıda yazılı hüküm ve hukuki ilişkilerin uygulanmasından doğabilecek uyuşmazlıkların çözümünde Isparta Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkili kılınmıştır.

Ispartanews yönetimi yukarıda belirtilen kullanım koşullarını dilediği her zaman geliştirebilir ve güncelleyebilir. Kullanıcıların bildirdiği adres, kullanıcılara yapılacak her türlü bildirim için yasal adres kabul edilir.ispartanews.com kullanıcılarının kimliklerine, adreslerine, hizmet sağlayıcılarına ve benzeri bilgilerine erişemez. ispartanews.com'un üyelik bölümünde bazı bilgiler istenmektedir, kullanıcılar burada talep edilen bilgileri kendi rızalarıyla verir. Bunun dışında ispartanews.com donanım ve yazılım bilgilerinizi toplayabilir. Bu bilgiler arasında şunlar yer alır: IP adresiniz, tarayıcı türü, işletim sistemi, etki alan adı, erişim süreleri ve ilgili web adresleri.
 

 


 

Sitemizde verilen bütün dış linklerin sorumluluğu sitemize ait değildir. Köşe yazarları yazılarından kendileri sorumludur.




 

      HABERİ PAYLAŞ Bookmark and Share
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

 
 

SON YORUMLANANLAR

   
   
   
   

  SON HABERLER

   

  Kullanım Şartları | Reklam Verin | Künye | RSS | Bize Ulaşın |

  Tüm Hakları Saklıdır & ispartanews.com
   

  isparta haberleri Rss Haber, ısparta haber,ısparta haberler,ısparta news,haber ısparta,ısparta secim,ısparta siyaset,akp aday,haber32,manset32,