|seçilenler|siyaset|Ekonomi|ısparta ilçeleri|ıspartaspor|Türkiye|sdu|Sağlık|Teknoloji|Magazin|Video|Kadın|Dünya
 

BAKA KALAN BAKA NE YAPIYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, Büyük Kabaca Belediyesi ve S.D OSB'nin güneş enerji projelerini destekleyen BAKA, Yenişarbademli'nin projesini destek için uygun görmedi

Kategori  Kategori : Dünya
Tarih  Tarih : 30 Haziran 2015 23:51

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto Yazı BoyutuYenişarbademli Belediyesi, yüzde 98'si mutlak koruma alanında olan ilçede 1 megawattlık güneş enerji santrali projesi için Orman, Tarım, Milli Parklar ve TEDAŞ'tan tüm zorluklara rağmen izin kapardı ancak destek için kapısını çaldığı BAKA'da şok yaşadı.

Yenişarbademli Belediyesi, mutlak koruma alanı olduğu için herhangi bir üretim tesisi yapılamayan, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin bile kısıtlandığı ilçede gelir getirici bir proje hazırladığı. Yüzde 98 mutlak koruma (SİT) alanındaki ilçe için hazırlanan 1 megawatt gücündeki güneş enerji projesi Orman, Tarım, Milli Parklar ve TEDAŞ gibi aşılması zor kurumlardan geçirildi. Bürokratik tüm zorluklar tek tek aşıldı. Ancak Belediye bu santrali kurmak için proje hazırlayıp kapısını çaldığı Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nda şok yaşadı. Daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, Büyük Kabaca Belediyesi ve S.D OSB'nin güneş enerji projelerini destekleyen BAKA, Yenişarbademli'nin projesini destek için uygun görmedi.

Yenişarbademli'nin CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Erdem, BAKA'nın kalkınmışlık farklarını kapatmak için kurulmuş bir kurum olduğuna dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı:

BAĞLANTI GÖRÜŞÜ ALINMIŞTI

Güneş Enerjisine Dayalı 1 Megawatt / saat Lisanssız Elektrik Enerjisi Üretim Santralı Kurulumu Projesi Yenişarbademli Belediyesi tarafından yaptırılarak Hibe Desteği için 16 NİSAN 2015 tarihinde müracaat edilmiştir. 16.06.2014 Tarih ve 10783 Sayılı yazımızla yapılan başvurumuz Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) tarafından Isparta Göksöğüt Trafo Merkezi'ne 1000.00Kw. gücünde bağlantımız kabul edilmiştir. Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından 02.02.2015 Tarih ve 2354 sayılı yazı ile Bağlantı Görüşü ve Çağrı Mektubu alınmıştır.

HAYVANCILIK BİLE YAPILAMIYOR

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı yetkilileri Yenişarbademli Belediyesinin hazırlatmış olduğu 1 Megawatt / Saat gücündeki GES Enerji Üretim Santralı projesine destek vermemiştir. Yenişarbademli Türkiyenin korunan alanlarından olup, ilçe mülki sınırlarının %98’i Birinci Derece Doğal Sit Alanı, Belediye İmar Planı (Yerleşim Yerleri) ile Tarım alanları dahil Kızıldağ Milli Parkı sınırları içerisinde olanayrıca Beyşehir Gölü Havzası Koruma Özel Hükümlerinin yaptırımlarına maruz kalan, üç ayrı koruma kalkanı altına alınmış bir bölgedir. Yenişarbademli ilçesinde her türlü kirlilik üreten hiçbir sanayi kuruluşu yapılamaz, maden aramak dahi yasaktır. Doğal salınımları olan hayvancılık bile kısıtlanarak yapılmaktadır. Hiçbir kirlilik içermeyen Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının kurulumu dahi Belediye İmar Planı İçerisine Yapılmak zorundadır.

HİBE DESTEK ALAN

YERLER VAR

Bütün bu zorluklar aşılarak, Personel maaşlarını zor ödeyebilen, gelirleri çok kısıtlı olan Yenişarbademli İlçe Belediyesinin bir bedel karşılığı hazırlatmış olduğu Güneş Enerjisine Dayalı Lisanssız 1 Megawatt / Saat Enerji Üretim Santralı Projesi Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmemiştir.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı,

Antalya/Konyaaltı Belediye Başkanlığı,

Isparta/Büyükkabaca Belediye Başkanlığı,

Isparta Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü,

S.S. Kuzköy Sulama Kooperatifi,

BAKA ZENGİNLER KULÜBÜ MÜ?

BAKA’nın kuruluş ruhuna ters uygulamalar yapılmaktadır. BAKA sorumluluk bölgesinde kalkınma dengesini sağlamak, kalkınmamış yerleri kalkındırmak için kurulmuş bir kuruluştur.

Yukarıdaki tabloya baktığımızda ilk iki sırada yer alan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Antalya/Konyaaltı Belediye Başkanlığı Hibe destek alan belediyelerden, şimdi soruyorum,

Yenişarbademli Belediyesi bu iki belediyeden daha mı çok gelişmiştir de hibe desteği uygun bulunmamıştır?

BAKA Yönetim kurulu üyeleri ve çalışanları hangi kriterleri dikkate alarak değerlendirme yapmaktadır?

BAKA Zenginler kulübüne mi dönüşmüştür?

BAKA’da Torpil mi yapılmaktadır?

BAKA bir Siyasi kuruluş mudur?

BAKA Basiretsiz bir kuruluş mudur?

BAKA Bölgecilik mi yapmaktadır?

BAKA kim yada kimlerin hatırını sayarak hibe desteklerini dağıtmaktadır?

Sorumluluk alanları içerisindeki yerleşimlerin kalkınmışlık durumunu bilmiyorlar mıdır? Antalya turizm bölgesi, Türkiye’nin turizm başkenti, birçok il ve ilçeden kalkınmışlık seviyesi çok daha yüksek, Toros dağlarının kuzey eteklerinde kurulu 2.000 nüfuslu her türlü yardıma ve desteğe muhtaç bir ilçe belediyesi dururken hibe yardım yapılan yerlere bakın…"

 

      HABERİ PAYLAŞ Bookmark and Share
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

 
 

SON YORUMLANANLAR

   
   
   
   

  SON HABERLER

   

  Kullanım Şartları | Reklam Verin | Künye | RSS | Bize Ulaşın |

  Tüm Hakları Saklıdır & ispartanews.com
   

  isparta haberleri Rss Haber, ısparta haber,ısparta haberler,ısparta news,haber ısparta,ısparta secim,ısparta siyaset,akp aday,haber32,manset32,