|seçilenler|siyaset|Ekonomi|ısparta ilçeleri|ıspartaspor|Türkiye|sdu|Sağlık|Teknoloji|Magazin|Video|Kadın|Dünya
 

ısparta yerel basınından özetler

Isparta haberleri - yerel basında,günün özetleri ...

Kategori  Kategori : Türkiye
Tarih  Tarih : 17 Eylül 2014 20:05

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto Yazı Boyutu

17.9.2014

Express: Balaban'dan şok iddia

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Balaban, Milli Eğitim'de yaşananlara veryansın etti. Okul müdürlerinin atanmasında adaletin gözetilmediğini belirten Balaban şok bir iddiada bulundu. Balaban, 75 ve üzerinde puan alamadığı için elenen 34 Eğitim Bir - Sen üyesinin, üçüncü etap atamalarda boş kalan müdürlüklere atamalarını yapılacağını öne sürdü.

Akdeniz: Korkunç manzaralar

2014 - 2015 Eğitim - Öğretim Dönemi şok görüntüler ile başladı. Rezalet tek kelime ile diz boyu. Dönüşüme tabi tutulan okulların neredeyse tamamında bodrum katlardaki sığınaklar sınıfa çevrildi. Sınıfa çevrilen bodrum katlarda öğrenciler ışıksız ortamda kaldı. Hava akımı ise çok yetersiz. Üstelik4.9.2014
Express: Isparta'nın çocuklarına çok mu?

İl Genel Meclisi, Isparta'da çocukların kış ve yaz aylarında korunaklı mekanlarda vakitlerini geçirebilecekleri profesyonel mekanlar oluşturmak için düğmeye bastı ve ilgili kurumlar iş birliği teklifi sundu. Diğer kurumlara iş birliği teklifi sundu. Diğer kurumların bu teklife ne diyeceğini bekleyip göreceğiz.

Demokrat: Isparta, alternatif turizmle kalkınacak

Alternatif Turizm kapsamında bu yıl Isparta – Güneykent Bölgesine 2 bin turistin geldiğini, hedeflerinin gelecek yıl 10 bin ve 2023’te de 100 bin turist olduğunu ifade eden Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Tuncay Engin, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;  “Bilindiği gibi Antalya Turizmin başkenti. Antalya’da 200 – 300 civarında 5 Yıldızlı Otel var. Fakat, turistlerin bir bölümü 5 Yıldızlı Otellerde kalırken, bir kısmı ormanlara, dağlarda gezerek ayrılıp gidiyorlar. Şimdi Antalya’da turizmin paydaşları Valilik, Belediye, Sivil Toplum kuruluşları ve meslek odaları gibi hepsinin ortak düşüncesi turizmi geriye doğru yayalım diye düşüncesi var. Bilindiği gibi Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının Antalya, Isparta ve Burdur illerinin ortak gelişmesine katkı sunmak.

Haber: 62. hükümete inancımız tam

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Özkutlu, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “Sanayiciler ve İş adamları olarak bizlerin can suyu, ekonomik istikrardır. MUSİAD’ın da daha önce birçok platformda belirttiği gibi ekonomik istikrarın olmazsa olmazı ise siyasi istikrardır. Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Başbakanlığında kurulan 62. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, 12 yıldır tüm müdahale denemelerine rağmen süren siyasi istikrarın devamının sağlanması noktasında bizleri oldukça memnun etmiştir. Kendisinin akademisyenlik, danışmanlık ve bakanlık dönemlerinde memleketimiz için göstermiş olduğu gayretli ve başarılı çalışmalarının ve hizmetlerinin, Başbakanlığı döneminde artarak devam edeceğini ümit ediyor ve buna tüm kalbimle inanıyorum.

Çözüm: Ellerinizi vicdanınıza koyun

İl Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, okul müdürleri değerlendirmelerinde etkili olduğu söylenen Eğitim Bir Sen’den 34, puanlamayı beğenmeyip eylem yapan Türk Eğitim Sen’den ise 19 yöneticinin elendiğini bildirdi. İl Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, okul müdürleri değerlendirmesi sonrası kamuoyunda dolaşan bazı iddialar üzerine açıklamada bulundu. Kamuoyunda buy konuda kirli bilgilerin dolaştığını belirten Can, “İlimizde 135 müdür değerlendirmeye alındı. Bunlardan 57’si hakkında devam kararı çıktı. Diğerleri ise devam vizesini alamadılar. Dün o arkadaşlarımıza görevlendirme yapacağımız sürenin son günüydü. 57 arkadaşımızdan 25’i kendi okulunda devam kararı verdi. Geriye kalan 32 müdür arkadaşımız kendi okulunu tercih etmedi. Bir kısmı başka bir okulda çalışacağını düşünüyor bir kısmı da zorunluluktan dolayı tercih etmedi. Daha önce ilkokulda olması gereken ortaokulda müdürdü. Ama şimdi yönetmeliğimizde bir yere müdür verilebilmek için o okula öğretmen olarak atanabilme şartını taşıması gerekiyor. Müdür, sınıf öğretmenliği kadrosundaysa onu ortaokula veremiyoruz. Branş öğretmeniyse onu da sınıf öğretmenliğine veremiyoruz. Eskiden devam edip geldikleri noktada ortaokulda da müdür olabiliyorlardı. Onların bir kısmı tercih yapamadığı için ikinci aşamayı bekliyorlar. 3-5 Eylül tarihleri arasında da bu arkadaşlarımızın müracaatlarını alacağız. Yeterli puanı alıp da kendi okulunu tercih etmeyen arkadaşların müracaatlarını alacağız. Onları da takvimde yapılacak iş ve işlemlerinden sonra 11-12 Eylül arasında görevlendirmelerini yapacağız” dedi.

Akdeniz: Isparta'da Yargıtay Hakimleri Kaza Geçirdi: 3 Yaralı

Yargıtay 2. Ceza Dairesi Üyesi ve eski Yargıtay Genel Sekreteri Aydın Boşgelmez'in annesinin cenaze törenine katılmak üzere Isparta'ya gelen Yargıtay hakimlerine otomobil çarptı. Yargıtay 2. Ceza Dairesi Üyesi ve eski Yargıtay Genel Sekreteri Aydın Boşgelmez'in annesi Şükriye Boşgelmez'in cenaze töreninde, yolun karşısındaki mezarlığa geçen yayalara otomobil çarptı. Kazada, aralarında Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Aydın Karabıyık ve Yargıtay 1. Başkanlık Hakimi Kemal Dadak'ın da bulunduğu 3 kişi yaralandı


3.9.2014


Express: İdareciliği süren üyelerini tebrik bile etmemişler

Okul müdürlerinin puan sistemine göre değerlendirilmesinde en çok elenen idarecinin, etkili olduğu açıklamasını yineleyen Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, değerlendirme sonrası eylem yapan sendikanın görevine devam üyelerini arayıp tebrik dahi etmediğini söyledi. Can herkes elensin ki biz bu mağduriyetler üzerinden sendikacılık yapalım diyorlar dedi.

Demokrat: Seni bizimkiler satmış

Yalvaç’ta dört dönem 20 yıl Belediye Başkanlığı yapan ve 30 Mart 2014 tarihinde yapılan son yerel seçimlerde de AKP’den Belediye Başkan Adayı ola ancak kazanamayan Tekin Bayram, Kanal32 Televizyonunda yayınlanan Basın Kulübü Programına konuk oldu. Gazeteciler Mehmet Erçakır ve Soner Toros’un birlikte hazırlayıp sunduğu Basın Kulübü programına konuk olan Tekin Bayram, gerek yerel seçimlerde yaşanan süreç gerek Milletvekilleri ve Yalvaç hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Programın başında çocukluğundan günümüze kadar hayat hikayesini anlatan bir VTR yayınlandı. VTR’yi izleyen Bayram’ın duygulandığı gözlendi ve bu konudan haberi olmadığını belirterek, program yapımcılarına teşekkür etti. Bayram programdaki açıklamasında; “Ben 36 yıldır bu memlekette yaşıyorum. Yalvaç’ı da, Isparta’yı da çok iyi biliyorum.

Çözüm: Şenol, Otelin kira bedeli düşürülmeden alamayız

Büyük Isparta Oteli'nin bugün yapılan ihalesine tek talipli olarak IYAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Şenol katıldı. Uzun süredir atıl durumda duran ve çıkılan ihalelerde talipli bulamayan Büyük Isparta Oteli'ne IYAŞ talipli oldu. Bugün Belediyede yapılan ihaleye katılan IYAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Şenol İhale Komisyonuna teklifini sundu. Yıllık muhammen bedeli 720 bin TL + KDV olan ve 10 yıllığına ihaleye çıkan Büyük Isparta Oteli için teklif sunan IYAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Şenol, şartların yeniden gözden geçirilmesini istedi. Şenol otelin en az 5-10 milyon TL masrafı olduğu söylerek şartların iyileştirilmesini istedi. Şenol şartların ağır olduğunu iyileştirilme yapılmadığı takdirde ihaleye teklif vermeyeceğini söyledi.

Haber: İşte hizmet işte sağlık

Hükümetin sağlık programlarından en iyi şekilde yararlanan şehirler arasında tartışmasız Isparta geliyor. Bunun en net örneği ise son 1 yılda ihalesi ve ödediği tamamlanarak yapımına başlanan 3 hastanenin de ilimizde yer alıyor olması.

Akdeniz: Isparta’ya yüzyılın fırsatı

21. yüzyılın en stratejik elementi olarak tanımlanan Toryum madeni nanoteknoloji yöntemiyle işlenip benzin ve Lpg’li araçlarda kullanılmaya başlandı. Bu Isparta için yüzyılın en büyük fırsatlarını içeriyor. Isparta, zengin toryum rezervine sahip. Bunun için devasa bir endüstri kurulması işten değil.


1.9.2014

Express: Onlar Son Kalbur Ustaları

Gönen’e bağlı Gölbaşı köyünde yaşayan Ayşe ve Doğan Taşkın, Türkiye’de yaygın olarak yalnızca bu bölgede yetişen kasnak meşesinden elde edilen elek ve kalbur yapımını sürdüren son zanaatkârlar. Yakın zaman öncesine kadar her evin ihtiyacı olan elek, kalbur ve holus gibi aletlerin yapımını yetiştiremediklerini söyleyen aile, teknolojiye yenik düşen binlerce yıllık mesleğe sahip çıkılmasını istiyor. Tarımsal üretimin belirleyici olduğu kırsal alanda yılın bugünlerinde kış hazırlıkları da başladı. Endüstriyel gıdaların giderek yaşamın tümüne hâkim olmaya başlasa da, nohut, fasulye, bulgur ve tarhana gibi yöresel tahıl ürünleri halen kışa hazırlanan gıdaların başında geliyor. Binlerce yıldır tahıl ürünlerinin ayrıştırılmasında kullanılan elek ve kalbur gibi araçlar türkülere konu olmasının yanında, neredeyse her evin en temel ihtiyacı olarak anılıyordu. Ancak bu köklü zanaatın son temsilcileri teknolojiye yenik düşen mesleklerine sahip çıkılmasını istiyor.

Demokrat: Daha neyi bekliyorsunuz?

Deri Organize Sanayi Bölgesi (Dosb) yönetiminin Karma Osb'ye geçiş için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na sunduğu rapor hala onaylanmadı. İş dünyası, tek imzanın kaldığı raporun onaylanmayışına tepki gösteriyor.

Haber: Sdü yine farkını gösterdi

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu Yükseköğretim Kurulu'nun yürüttüğü Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında bu yıl ilk kez 32 üniversiteye yeni yerleşen öğrenciler http://www.turkiye.gov.tr/ web sitesi üzerinden elektronik kayıt (E-Kayıt) yaptırabilecek.

Akdeniz: Sanayi önündeki Mania engeli kalktı

Valilik, Baka ve Osb Yönetim Kurulu'nun ısrarlı takibi olumlu sonuç verdi. Isparta Osb, Sivil Havacılığın uyguladığı yükseklik kotu planlamasının olumsuz etkisi altında kalmadan büyütülebilecek, ikinci bir Osb'ye şimdilik gerek kalmadı.

Çözüm: Itso yeni kabineden umutlu

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, 62. Hükümet Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve Yeni Kabineye tebrik mesajı yayınladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Başbakanı Prof. Dr. Davutoğlu ve yeni Kabine’ye görevlerinde başarılar dileyen ITSO Başkanı Başdeğirmen’in mesajı şöyle:  “Uzun süredir başarılı bir şekilde Dışişleri Bakanlığı görevini sürdüren Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık koltuğunda da,yıllardır edindiği siyasi deneyimi, tecrübeleri ve bilgi birikimi ile güçlü Türkiye vizyonuna en iyi şekilde hizmet edeceğine inancımız tamdır. Milletimiz için Türkiye’yi 2023 yılı hedeflerine taşıyacak vizyon ve yapısal reformların sürdürülmesindeki kararlılık çok önemli. İşadamları olarak huzur, güven ve istikrarın devamını pekiştirmek üzere, Sayın Prof. Dr. Davutoğlu’nun bakanlığı döneminde başlayan siyasi, ekonomik ve kültürel açılımları devam ettirecek kararlılıkta olacağını düşünüyoruz. Yeni kurulan 62. Hükümetin ülkemize hayırlı olmasını diliyor, Sayın Başbakan Davutoğlu’nun şahsında yeni Bakanlar Kurulu’nu tebrik ediyoruz30.8.2014

Express: İşsizim diyenler neredesiniz?

Devletin resmi rakamları Isparta'da çalışma çağındaki her 100 kişiden 8'inin işsiz olduğunu ortaya koysa da gerçekte durum tam tersi. 18 bin iş arayanın kayıtlı olduğu İş - Kur'da işçi talebi olmasına rağmen çalışacak kişi bulunamıyor. 10 kişi çalıştırmak isteyen bir işletmeye 150 kişi görüşmek için davet ediliyor.

Akdeniz: 4 Bin TL Maaş var işçi yok

Yüzde 100 Türk yapımı spor ve av tüfeği üretip Birleşik Devletler (Abd) başta olmak üzere Avrupa'ya ihraç eden Kofs Makine ve Orman Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nin Genel Müdürü Ali İhsan Kuzu, endüstride inanılmaz oranda nitelikli personel açığının bulunduğunu söylüyor.

Haber: Kitaplar sıralarda

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğrencilere ücretsiz kitap dağıtımı uygulaması kapsamında 970 bin kitap Isparta’ya geldi. Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, ilimize gelen 970 bin ücretsiz kitabın dağıtımına başlandığını bildirdi. Can, bu sene ilk ve ortaöğrenimin yanı sıra özel okullarda da kitapların ücretsiz dağıtılacağını belirtti. 5 Eylül 2014 tarihi itibariyle kitapların sıraların üzerinde olacağını aktaran Can, ücretsiz kitap dağıtımında ihaleye çıkılmadığını kitapların Milli Eğitim imkanları doğrultusunda tüm il geneline dağıtıldığını söyledi. Öte yandan taşımalı eğitim için ihalelerin yapıldığını da kaydeden Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, merkezde 276 ilkokul, 442 engelli, 1423 lise öğrencisinin bu yıl taşımalı eğitime kapsamında bulunduğunu açıkladı. Can. il genelinde ise 4196 ortaöğretim, 3143 ilköğretim düzeyinde öğrencinin taşımalı eğitim göreceğini ifade etti.

Demokrat: Isparta'ya yine bakanlık yok!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 62. Hükümetin Bakanlar Kurulu'nu açıkladı. Üç dönemdir Isparta'ya bakanlık vermeyen Ak Parti iktidarı dördüncü dönemde de aynı uygulamayı yaptı ve yine Isparta'ya bakanlık vermedi.

Çözüm: Baka - Musiad buluşması Baka ile Musiad'dan ufuk turu

Antalya, Burdur ve Isparta'daki tüm paydaşlar ile işbirliği ve etkin katılımcılık anlayışı içinde faaliyetlerini sürdüren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Isparta Yönetim Kurulu bir araya geldi.29.8.2014

Express: Emekli şehri Isparta

Isparta'da çalışan her 1.3 kişinin 1 emekliye baktığı verilerle ortaya konuldu. İlimizde aylık alan emekli sayısı 72 bini aşıyor. Yani toplam nüfusun yüzde 17'sini emekliler oluşturuyor. Kayıtlı çalışan ise nüfusun yüzde 23'ünü kapsıyor.

Akdeniz: Markalı konut yatırımı

Mahmutoğulları Petrol Tic. Ltd. Şti. 2. Kuşak Temsilcisi Abdullah Ergin, markalı konut üretimi için de yatırım yapıyor. Ergün, Şükrü ve Hasan Aksu ile birlikte kurduğu sistemle ilk projeleri Aker'i tamamladı. Yeni Deprem Atlası'nda Çekinceli Coğrafya olarak sınıflandırılan Isparta'da yapı güvenliğine yönelik ilk yatırımlara bir yenisi daha eklendi. Mahmutoğulları İnşaat, Çünür'de 12 daireli yeni bir yapı inşa ediyor. Proje 2015 Şubat'ta teslim.

Demokrat: Sadece kendimizi meşgul etmiş oluruz

Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, Birliğin ''Lavanta'' üretim ve işleme işine girmesinin yanlış olacağını söyledi. Çelik bu ürünün kar marjı çok düşük. Birliğimiz için kar amaçlı olmaz. Sadece kendi kendimizi meşgul etmiş oluruz dedi.

Haber: Açık Çek

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Tuncay Engin, Isparta ve bölgede bulunan işadamlarına seslenerek, İstihdamı ve ekonomik gelişimi artırmak için proje getirin, istişare edelim dedi. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Tuncay Engin, bölgesel kalkınma adına çalışmaları aralıksız sürdürüldüğünü belirtti.

Çözüm: 60 puan birden yükseldi

Son yılların gözde ve başarılı okulu Gülkent Anadolu Lisesinin Teog sınavlarında taban puan 360'dan 420'ye yükseldi. Okulun üniversite sınav başarısı da arttı. Geçtiğimiz yıllarda Isparta'nın tercih edilmeyen, Anadolu Liseleri arasında sıralamada en altlarda yer alan Gülkent Anadolu Lisesi artık en çok tercih edilen gözde okullardan biri oldu.


28.8.2014

Express:Girişimici kadınların hedefi marka olma

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) eko turizm ve gül turizmi çalışmaları kapsamında Isparta'dan bir otobüs dolusu girişimci adayını bu alanda marka olmuş Ankara'nın Nallıhan ve Beypazarı ilçelerine götürdü. Kooperatif ve dernek üyesi 34'ü kadın 40 girişimci adayı Baka uzmanları ile Güneykent Belediye Başkanı Fahrettin Gözgün'ün eşliğinde Nallıhan ve Beypazarı'nın başarı hikayesini yerinde öğrenerek gelecek için neler yapılabileceklerinin tespitini yaptı.

Haber: Vay bizim halimize

Ekonomi anlamda güçlük çeken Ispartalıların imdadına ne yazık ki bankalar yetişiyor. En ufak maddi sorun yaşayan hemşerilerimiz direk Atm'lere yada banka gişelerine başvuruyor. Vatandaşlar tarafından 2014 yılının sadece Mart ayında 2 Milyon 683 bin 680 TL'lik kredi çekildi.

Demokrat: Yuh artık bu kadar da olmaz: Direkleri bile sökelim dediler

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Mimar Sinan Caddesine ışıklandırma yapacaklarını söylemesi üzerine Akedaş yektililerinin o zaman cadde üzerindeki ışıklandırma direklerini biz kaldıralım dediklerini hatırlatarak, Bu kadar da olmaz dedi.

Akdeniz: Isparta'yı 5 yılda İnegöl yapacağız

My Order yatırımı ile Isparta ile tanışan Korkuteli'li İşadamı Hilmi Yıldırım, aile şirketinden ayrılarak ilimizde Barida Mobilya Yapı Market adı altında yeni bir yatırıma imza attı. Gül Küçük Sanayi Sitesi'nde kurulan 4 bin m2 kapalı 12 bin m2'lik yapı markette mobilya sektörü için 3 günde 1 tır malzemeyi işleyebilen tam profesyonel panel ebatlama, pvc bantlama tesisi kuruldu.

Çözüm: Tütüncü çare arıyor

Yalvaç'ın yeni Belediye Başkanı Tütüncü, İlçenin alt - yapısının bitik olduğunu içme suyu ve kanalizasyon için 30 milyon liralık kaynak gerektiğini söyledi. Yalvaç Belediyesini ciddi bir borçla devraldıklarını söyleyen Tütüncü, bu borcu ödeyecek güçlerinin bulunduğunu belirterek, asıl sorunun yıllardır el atılmayan, milletin gözünden kaçırlan alt - yapı sorunun olduğunun altını çizdi.26.8.2014

xpress: Kabus gibi gece

Merkez üssü Ağlasun'da önceki gün meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki deprem Isparta merkezinde ve köylerinde vatandaşları sokağa dökdü. Depremin şiddetini büyüklüğüyle hemen Afad'da kriz merkezi oluşturuldu. Artçı depremler gece boyu sürdü. Can ve mal kaybının yaşanmadığı depremde ilimizde 43 kişi sinir krizi geçirme ve deprem anında düşme nedeniyle acil servise başvurdu.

Akdeniz: Deprem Fırstınası'nda ilk işaret fişeği Aksu'da atıldı

Isparta ve Burdur'da 24 ve 25 Ağustos'ta meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki deprem ve 49 artçı sarsıntı öncesi Aksu'da Kırmızı alarm verildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, 23 Ağustos Cumartesi günü 7.9 derinlik ve 2.4 büyüklüğünde deprem kaydetti.

Haber: Kültür Sitesi tehlike saçıyor

Isparta'nın en eski binalarında olan Kültür Sitesi'nin son depremlerin ardından azda olsa eğildiği esnaflar tarafından ikaz edildi. Esnaf binanın biran önce incelenmesini istedi. İlimizde Pazar günü meydana gelen 5.1 şiddetinde ki depremin ardından çeşitli iddialar ortaya atılmaya başlandı.

Demokrat: Gülçiçeği’ne 4,21 TL’lik fiyat

Isparta Gül, Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Çelik, birlik binasında düzenlediği basın toplantısında, bu yıl gül çiçeği kampanyasının 7 Mayıs tarihinde başladığını ve 26 Haziran tarihinde tamamlandığını hatırlattı. 51 günlük kampanya süresince 45 merkezde gül çiçeği alımlarının yapıldığını anlatan Çelik, alımlar boyunca herhangi bir olumsuzluk yaşamadan kampanyayı sonlandırdıklarını kaydetti. Ancak, kampanya süresi içinde yağan şiddetli yağışlar ile 29 – 30 Mart tarihlerinde meydana gelen don olayı sebebiyle 7 bin – 7 bin 500 ton civarında beklenen Gülçiçeği rekoltesinin 6 bin – 6 bin 500 ton seviyelerinde kaldığını ifade eden Genel Müdür Hasan Çelik, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Malumunuz olduğu üzere, gülcülük sektöründe Isparta’mız ve ülkemiz dünyada lider konumda olup; bu liderliğini korumak ve devam ettirmek için özellikle bizler GÜLBİRLİK olarak büyük bir sorumluluk duygusu ile gayret ediyor ve çaba gösteriyoruz.

Çözüm: Deprem Yeni bir fay hattı ortaya çıkardı

Merkez üssü Ağlasun olan 4.8 büyüklüğündeki depremin ardından 80'in üzerinden artçı sarsıntı meydana geldi. Burdur, Isparta, Afyonkarahisar ve Antalya'da hissedilen bu depremle birlikte bölgede yeni bir fay hattı daha olduğunu ortaya çıkardı. Süleyman Demirel Üniversitesi Deprem ve Jeoteknik Araştırma Merkezi'nden Doç. Dr. Mehmet Zakir Kanbur, Ağlasun'un da içinde bulunduğu Isparta'nın güneyinin deprem etkinliği olmayan bir alan olduğu, dün gece meydana gelen depremle yeni bir fay hattının ortaya çıktığını söyledi. Önceki akşam meydana gelen depremin tedirgin ettiğini belirten Doç. Dr. Kanbur, şöyle konuştu: "Büyüklüğü 4.8 olan ana şokun yıkıcı etkisi olmamakla birlikte sonrasında artçılarını yaşamamız olağan. 80'in üzerinde artçı yaşandı. Deprem oluşundan sonra artçıların olması normaldir. Halkımız ister istemez tedirgin oluyor, ancak bu artçılar gittikçe azalacaktır. Bölgemiz tektonik gerilmelerin olduğu bir alanda yer almaktadır ve bu büyüklükte depremlerin olması olağan, ve olmaması aslında sorun oluşturuyor. Tedbir ve uyarı açısından bu tip depremler dikkate alınmalıdır."
23.8.2014

Express: Kalitesiz hava da kanseri tetikliyor Dünya'da en çok rastlanılan kanser türü akciğer kanseri Isparta'da da kanser türleri arasında ilk sırada geliyor. Sadece Isparta Devlet Hastanesi'nde bu yıl içinde 700 kanser tanısı konuldu. Bunların yüzde 10'luk dilimini akciğer kanseri oluşturuyor. Sigara ve hava kirliliği ile birlikte genetik faktörler akciğer kanserine zemin hazırlıyor.

Akdeniz: Teknogirişim için 100 Bin TL hibe destek Bilim - Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, katma değeri yüksek ürün için para musluklarını açtı. Teknogirişim Sermaye Desteği Projesi onaylanan kişiye başlangıç aşamasında 100 Bin TL hibe veriliyor.

 Demokrat: Dsi'de Coşkun dönemi Mustafa Altunok’tan boşalan DSİ Isparta 18. Bölge Müdürlüğüne DSİ 11. Bölge Müdür Yardımcılığı ve DSİ 113 Tekirdağ Şube Müdürlüğü görevini birlikte yürüten Adem Coşkun atandı. Coşkun, devraldığı bayrağı daha ileriye taşımak istediğini söyledi. Merkezi Isparta’da bulunan Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürlüğünde yeni dönem. DSİ 18. Bölge MüdürüAdem Coşkun, ilk toplantısını DSİ Sosyal tesislerinde Şube müdürleri ile bir araya gelerek tanışma toplantısı yaptı. Şube Müdürleri ile yaptığı tanışma toplantısında zaman, zaman çalışmalar hakkında bilgialdı. Coşkun devam eden çalışmaları yerinde görerek incelemelerde bulunacağını kaydetti. DSİ Isparta 18. Bölge Müdürlüğü görevine getirilen Adem Coşkun ise, hedefinin aldığı bayrağı daha ileriye taşımak olduğunu ifade etti.

 Haber: Yeni çehre, yeni yatırım, yenilenen metropol Isparta! Çünür Mahallesi yeni yerleşkesine ilk etapta 100 konut inşa eden SS Antilya Yapı Kooperatifi Başkanı Hasan Yalçın, yeni yapılan bu mahalleye 33 bin konut yapılacak. Isparta'nın yeni yüzü olmaya aday bu mahallenin alt yapısı bir an evvel tamamlanmalı. Çevre düzenlenmesi ve sosyal kullanım alanları ile bu mahallenin Isparta'yı metropol iller arasına sokacağını tahmin ediyoruz dedi.

 Çözüm: Gelendost'ta su isyanı Yaz mevsiminde yeterince elma bahçelerini sulayamamaktan şikayet eden üreticiler Sulama Birliği yöneticilerinin yolsuzluk yaptığını ileri sürerek Savcılığa suç duyurusunda bulundu ve isyan etti. Bağıllı, Madenli, Yaka ve göle uzak kalan köylerde elma üreticiliği yapan çiftçiler bahçelerine yeterli su verilmediğini elmaların tehlike altında olduğunu belirterek Sulama Birliği yönetimine ateş püskürdü.Birlik yöneticilerinin üyelerden topladığı sulama ücretlerini elektrik şirketin ödemediğini bu nedenle sık sık elektrik ile ilgili problemler çıkması üzerine bahçelere su verilemediğini ileri sürerek Savcılığa şikayete geldiler. Bu yıl elma üretiminin ülkenin çoğu yerinde iyi olmamasına karşılık Gelendost’ta gayet iyi durumda olduğunu ancak yeterli su verilemezse elmaların büyüyemeyeceğini ve çöpe gideceğini ileri süren köylüler ‘Sesimizi duyurmak için çok çaba sarfettik. Konudan Gelendost Kaymakamı ve Belediye Başkanının da haberi var ama gelin görün ki kimse bir şey yapamaz halde.Savcılığa Sulama Birliği yönetiminin usulsüzlükleri ile ilgili şikayettebulunmaya geldik. Savcı bey bizimle yakından ilgilendi ve yazılı olarak şikayette bulunmamızı istedi. Eğer bundan da sonuç alamazsak Konya-Isparta yolunu kapatacağız. Eylemse eylem ne gerekiyorsa yapacağız’ dediler

22.8.2014

Express: Kokulu suya çare bulundu

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Güaydın, şebeke suyunun koktuğunu ancak sağlık açısından sakıncasının olmadığını söyledi. Abant Gölü'nden alınan suda bu soruna çare bulunduğunu belirterek arıtmaya gelen suya bir tür karbonat karıştırarak kokuya neden olan maddelerden arındırılacağını söyledi.

Akdeniz: Sessiz devrim

Milli Parklar Bölge Müdürlüğü, Orman ve Su Bakanlığı'nı ikna etti. Antalya, Isparta ve Burdur'daki 43 1. derecedeki Doğal Sit alanını yeniden değerlendirilmeye alındı.

Demokrat: Türkiye'de ilk kez Orma'ya

İşadamı Şevket Demirel'in sahibi olduğu Orma, Türkiye'de ilk kez salınım maddesi en düşük seviyede olan bir sunta üretimi gerçekleştirerek insan sağlığına verdiği değeri gösterdiği için bu ürüne Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafında yine Türkiye'de ilk kez 'E-0 Belgesi' verildi.

Haber: 10 numara operasyon

Isparta Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekipleri durdukları otobüs firmasının deposunda kaçak yakıt tespit etti. Antalya’dan Erzurum istikametine gitmek için saat 14.00’de Antalya Otogarı’ndan hareket eden 20 L 5825 plakalı şehirlerarası otobüs firması Isparta’da güvenlik güçleri tarafından durduruldu. Isparta Otogarı’nda yapılan denetimler sonrasında otobüsün deposunda 10 numara yağ tespit edildi. İçerisindeki yolcularıyla birlikte sanayiye çekilen otobüsün deposundaki 10 numara yağ boşaltıldı. Yaklaşık 3 saate yakın otobüsün içerisindeki yakıtın tespit edilmesi ve boşaltılması için bekleyen yolcular şirket yetkililerine isyan etti. Yolcuların iddiasına göre otobüsün yakıt deposundan 15-20 civarında teneke bidonla kaçak mazota el konuldu. Emniyet güçleri, otobüsün şoförünü ifade almak üzere gözaltına alırken 3 saatlik rötarın ardından tekrardan hareket ettirildi.

Çözüm: Buzlar eriyor

Ak Parti İl Başkanı Osman Zabun Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'a teşekkür etmek için makamına gideceğini açıkladı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Günaydın'ın Isparta Otelinin balkonuna asılan Erdoğan'ın posterini oraya yakışmadığını belirterek, otelin tepesine asan Günaydın'ın bu hareketinden çok memnun olduklarını belirten Osman Zabun, Başkan Günaydın'a hassasiyetinden dolayı, teşekkür ziyaretinde bulunaclarını belirtti.21.8.2014

Express: Bu paraya çalışılır mı?

Türk – İş İl Temsilcisi Sadık Kaya, işsiz kesimin asgari ücretin düşük olması nedeniyle mevsimlik geçici işlerde çalışmayı tercih ettiğini bugün fabrikalarda çalıştıracak işçi bulunamadığını söyledi.

Demokrat: Kur’an Kursu öğrencilerinin piknik sevinci

İl Müftülüğü tarafından her yıl okulların tatile girmesiyle birlikte başlatılan Yaz Kur’an Kursları devam ediyor. 22 Ağustos’ta sona erecek kurslarda son haftaya girildi. Isparta Merkeze bağlı Sav Kasabası Aşağı Mahalle Valide Camiinde Cami İmam –Hatibi Mehmet Gül nezaretinde eğitim gören 30 öğrenci hayırsever vatandaşların da katkılarıyla Kasabanın üst tarafından bulunan ve ‘Suyun Gözü’ olarak adlandırılan Mesire alanında düzenlenen piknikte bir araya gelerek mangal yapıp, oyunlar oynayıp gönüllerince eğlendiler. Öğrenciler ayrıca çeşitli yarışmalar yaparak da stres attılar.

Akdeniz: Isparta’ya spor turizmi

Gençlik Hizmetleri ve Spor alanında yapılan yatırımlar ve iyileştirmeler bugün Isparta’nın ulusal organizasyonlarda tercih edilir hale gelmesini ve ilimizin yaz dönemi sporcu kamp merkezi hedefine adım adım yaklaşmasını sağladı.

Haber:  Davraz Mahallesi’nde elektrik kesintisi

AKEDAŞ tarafından yapılan açıklamada, Davraz Mahallesinde, Aksu ve Keçuborlu İlçelerinde elektrik kesintisi yapılacağı duyuruldu. Yapılan açıklamada; "21 Ağustos 2014 Perşembe günü 09:00 ile 18:00 saatleri arasında Aksu Yenice TR,İstiklal TR, Tepe TR,Pazarcık TR,Bahçeli TR,Bucak TR,Sanayi TR, Yeşilanamas TR çıkışlarında (OSOS çalışmaları için) yapılacak enerji kesintisinden; Aksu ilçesi Hürriyet mahallesi, Orta Mahalle, İstiklal Mahallesi, Tepe mahallesi, Sanayi Mahallesi, Pazarcık mahallesi, Bucak Mahallesi, Zindan Mahallesi, Yeşilanamas Mahallesi, Bahçeli Mahallesi ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler etkilenecektir.( Enerji kesintileri kısım kısım olacaktır.) 22 Ağustos Cuma günü 08:00 ile 13:00 saatleri arasında DM-30 TR-47 (Davraz Soğuk Havaaltı M3 TR 69)’ de yapılacak enerji kesintisinden; Davraz Mahallesine ait;136, Caddesi ile 3955, 3954, 3957, 3958, 3962, 3964/1, 3960, Sokakları ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler etkilenecektir. 23 Ağustos 2014 Cumartesi günü ve 24 Ağustos 2014 Pazar günü 09:00 ile 18:00 saatleri arasında, Keçiborlu TM Aydoğmuş-Kaplanlı Fiderinde yapılacak enerji kesintisinden; Aydoğmuş, Kozluca ve Kaplanlı Köyleri, Aydoğmuş, Kozluca ve Kaplanlı içme suları, Sever Petrol, Mersu Ürünleri (Balık Fabrikası) BOTAŞ-2 ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler etkilenecektir".

Çözüm: Isparta Otel’i tekrar ihaleye çıkıyor

Isparta Belediyesi'ne ait Isparta Oteli ihalesi Gelir Müdürlüğü tarafından 2 Eylül 2014 tarihinde yapılacak. İhale, yıllık kiralama bedeli 720 bin TL + KDV olarak açılacak. Açık artırma usulü ile yapılacak olan ihaleye İmperial Oteller Grubu gireceği edinilen bilgiler arasında yer alıyor. Yaklaşık 2 yıla yakın bir zamandır boş olarak işletmeci bekleyen Isparta Oteli, 2 Eylül 2014 tarihinde ihaleye çıkıyor. Isparta Belediyesi Gelirler Müdürlüğü tarafından hazırlanan ihale dosyası dün Haber Gazetesi'nde yayınlandı. İhale şartnamesinin yoğun ve rakamların çok oluğunu belirten işletmeciler, bu ihalenin tekrar erteleneceğini tahmin ettiklerini belirttiler. Hazırlanan ihale dosyasında, tadilat sözleşmesi ve sonrasında yıllık olarak 720 bin TL ödeneceği öğrenildi. İhaleye daha önce girmek için dosya alan İmperial Oteller zincirlerinin mali ekibinin bu ihaleye girip girmeyeceği merak konusu oldu20.8.2014

Express: Şehrin göbeğinde büyük değişim

Mimar Sinan Caddesi'nde altyapı, çalışmalarına başlama talimatı veren Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, ana caddelere değişim hamlesi başlatıyor. Esnafa zarar vereceği için tünel projesinden vazgeçildiğini belirten Başkan Günaydın, değişimin ayrıntılarını Express'e anlattı.

Akdeniz: Akdeniz Sanayi Sitesi'nden ilham aldı, Gül 2 sitesi'nin kuruluşu için çalışma başlattı

451 iş yerinde 3 binden fazla kişinin istihdam edildiği Gül Küçük Sanayi Sitesi'nde yer kalmadı, mevcut işyerleri ihtiyaca cevap vermiyor. Gül Küçük Sanayi Sitesi devamında büyük çapta 500 iş yeri olan bir sanayi sitesi için çalışmalara başlandı.

Haber: Zamansız ölümmüş en acısı

Davraz Mahallesi'nde Akbay Lokantası'nın sahiplerinden Erhan Akbay'ın oğlu Engin Akbay önceki gün Oktay Petrol kavşağında yaşanan trafik kazasında hayatını kaybetti. 14 yaşında ki Akbay'ın ölümü tüm duyanları kahretti. Babasına yardım eden ve herkes tarafından çok sevilen Engin Akbay, dün Sidre Camii'nde kılınan cenaze namazından sonra gözyaşları ile son yolculuğuna uğurlandı.

Demokrat: İş hayatında kadının adı yok

Gazeteciler Mehmet Erçakır ve Soner Toros’un birlikte hazırlayıp sunduğu Basın Kulübü programına katılan Çocuk Adası Kreşi ile Eğitim ve Etüt Merkezi sahibi ve işletmecisi olan İş Kadını Gözde Çağlar, programda kadının iş hayatındaki yeri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Çağlar açıklamasında şunları söyledi; “Ben bir iş kadınıyım ve 18 personelim var. Benim için kadınlar bakımından girişimcilik olgusu son derece önemlidir. Çünkü, Isparta’da girişimcilik ruhu yok deniliyor. Bu olguyu yıkmak için kadınlarımız da iş hayatında erkekler kadar yer almalı ve başarılı olmalıdılar diye düşünüyorum. Ayrıca, ben erkekler kadar kadınların da çalışarak hayata katkıda bulunması gerektiğini ve kadının ekonomik özgürlüğünün olması gerektiğini düşünenlerdenim.

Çözüm: Kılıçdaroğlu'na Isparta'dan destek yok

Chp'li 78 il başkanının olağanüstü kurultayda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vereceklerini açıkladığı toplantıya katılmayan ve ortak metne imza atmayan CHP Isparta İl Başkanı Vedat Şenol, ahlaki bulmadığı bu açıklamayla kurultay iradesine ipotek konulduğunu söyledi. CHP'li 78 il başkanının olağanüstü kurultayda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vereceklerini açıkladığı toplantıya katılmayan ve ortak metne imza atmayan CHP Isparta İl Başkanı VEDAT ŞENOL, ahlaki bulmadığı bu açıklamayla kurultay iradesine ipotek konu olduğunu söyledi. Başkan Şenol, Bu açıklama hem sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'na hem de diğer aday sayın Muharrem İnce'ye hakarettir dedi. CHP'nin 78 il başkanı, 5-6 Eylül'de yapılacak olağanüstü kurultayı görüşmek üzere bir araya geldi. Toplantı sonrasında yapılan ortak basın açıklamasında, Partimizi iktidara, ülkemizi geleceğe taşıyacağına inandığımız genel başkanımıza bu kurultayda desteğimiz tamdır. Sayın genel başkanımıza başarılar diliyoruz denildi. Ortak metne Düzce, Yalova ve Isparta il başkanları imza atmadı.19.8.2014


Akdeniz: Isparta, Eğirdir Gölü suyundan kurtarılmalı

AK Parti İl Başkanı Osman Zabun, Darıderesi'ne ikinci baraj yapılması konusunda Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'a talepkar olması durumunda destek olunacağını söyledi. Zabun, su tartışmalarıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Ben çeşme suyu içmiyorum. Çeşme suyunu sadece normal su olarak kullanıyoruz. İçme suyu olarak da damacana su kullanıyoruz. Ama biz bunu seçimlerden önce de ifade etmiştik. Eğirdir’den alınan bir su potansiyeli var. O alınan su potansiyeli Isparta’daki suyun kalitesini düşürüyor. Darıderesi bizim için önemli bir avantaj. Mevcut birinci baraj önemli bir kapasiteyi karşılıyor. Ama burada ikinci bir kapasiteye ihtiyaç var. Ama bu rezerv de mevcut. Bu ikinci barajın yapılmasıyla ilgili biz süreci ortaya koymuştuk. Ama milletimiz farklı takdir etti. Buna rağmen sayın belediye başkanımız eğer bu konuyla ilgili açık bir talepte bulunur ve üzerine düşen yükümlükleri yerine getirirse ikinci barajın Darıderesi’ne yapılması konusunda DSİ Bölge Müdürlüğümüz kendi üzerine düşen noktaları ciddi şekilde tamamladı.

Haber: Cinayet değil intihar

Isparta’da bir trafo yanında bulunan erkek cesediyle ilgiliolayın akibeti netlik kazandı. Isparta'da 16 Ağustos Cumartesi akşamında Fatih Mahallesindeki elektrik trafosunun yanında bulunan erkek cesediyle ilgili araştırma tamamlandı. 37 yaşındaki A.A.’nın ölümüyle ilgili ortaya atılan ‘İntiharMı? Cinayet Mi?’ soruları polisin yaptığı çalışmalar sonrasında sonuca bağlandı. Ziraat Mühendisi olduğu belirtilen A.A.’nın ihtihar sonucu yaşamını yitirdiği tespit edildi.

Manşet: Karara itiraz etti

Isparta İdare Mahkemesi’ne sunulan itiraz dilekçesinde, 2013-2014 kış döneminde ilde kükürtdioksit kirliliğinin bir önceki döneme göre yüzde 25, partiküler kirliliğin de yüzde 17 arttığına dikkat çekildi. Kış aylarında hava kalitesizliğinin solunum yolu hastalıklarında artışa neden olduğu belirtildi. Doğalgaz kullanımının, hava kalitesinde Bakanlık ve 2019 Ab standartlarının yakalanması açısından önemine vurgu yapıldı. Isparta Mahalli Çevre Kurulu'nun 1 Ekim 2014 tarihi itibariyle il merkezinde dezavantajlı kesimler hariç kömür yakımını yasaklaması kararının yürütmesinin Antalya Bölge İdare Mahkemesi tarafından durdurulmasından sonra Valilik, Antalya İdare Mahkemesince verilen karara itiraz etti.

Demokrat: Ybem geleneği bozmadı

Süleyman Demirel Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi sınavlara yine damgasını vurdu. ÖSYM Dikey Geçiş Sınavında eşit ağırlık alanında Hatice Uysal, sözel alanda Sevim Aslı Terzioğlu, sayısal alanda Hüseyin Önder Isparta il birinciliğini elde ettiler. Birincilere plaketlerini YBEM Merkez Müdürü M.Fatih Cebeci, YBEM Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Yekta Halıcı ve Semerkant Eğitim Derneği Başkanı Halil Karagöz verdi. Merkez Müdürü m.Fatih Cebeci, geçen sene olduğu gibi bu yılda birincilerin YBEM'den çıkmasının YBEM'in kalitesini ortaya koyduğunu ifade etti. Bundan sonra ki senelerde de eğitimin lider kurumu olacaklarını dile getirdi. birincilere plaket ve hediyelerini veren Cebeci, öğrencileri tebrik ederek hayatları boyunca başarılar diledi. Birinciler ise, YBEM'e katkılarından dolayı minnettar olduklarını söyleyerek, teşekkür ettiler.

Çözüm: Muayene için 6 ayı geçirmeyin

Avrupagöz Hastanesi, hekim kadrosu ve teknolojik donanımı ile farkını hissettiriyor. Görkemli bir törenle hizmete açılan Avrupagöz Hastanesi ünlü hekimleri bünyesinde barındırıyor. Avrupagöz Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yenal ERTEN, gazetemize yaptığı açıklamalarda hem uyarılarda bulundu, hem bilgiler verdi. Özellikle diyabet – göz bağlantısının önemi üzerinde duran Op. Dr. Erten, vatandaşları göz muayenelerinde kesinlikle 6 ayı geçirmemeleri konusunda uyardı

16.8.2014

Express: Teşvikte komşudan daha iyiymişiz

Isparta'da 13 buçuk yıllık dönem içinde 10'u yabancı sermaye olmak üzere toplam 273 yatırım için teşvik belgesi düzenlendi. Bu dönemde toplam yatırım bedeli 1 milyar 186 milyon lira olarak açıklandı. 6 bin 708 kişilik istihdam sağlandı. Komşumuz Burdur'un teşvikten yararlanmada Isparta'nın gerisinde olduğunu görüldü.

Akdeniz: Ahmet Aksakal yoğun bakımda

Türkiye'nin ilk ve tek halı portre sanatçısı Ahmet Aksakal, beyin damarlarındaki tıkanıklık nedeniyle yoğun bakıma alındı. Türkiye'nin ilk ve tek halı portre sanatçısı Ahmet Aksakal (82) sevenlerini üzdü. Bir süredir rahatsızlık nedeniyle işlerinden uzak kalan Aksakal, pazar akşamı kısmi felç geçirince Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yoğun bakıma alınan Aksakal'ın bilincinin kapalı olduğu öğrenildi.

Demokrat: Sıra Mimar Sinan Caddesine geldi

Cumhuriyet Caddesinde tamamlanan altyapı ve asfaltlama çalışmalarının ardından Belediye ekipleri bugünden itibaren Mimar Sinan Caddesinde çalışmalara başlayacak. Esnaflar buradaki çalışmaların 1 Eylül'e kadar tamamlanmasını istiyor.

Haber: Hangi mahalle kime oy verdi

Söz konusu seçimlerin Isparta Merkezinde ise; Recep Tayyip Erdoğan 71 bin 199 oy, Ekmeleddin İhsanoğlu 54 bin 052 oy ve Selahatin Demirtaş ise 2 bin 086 oy aldılar. Bu oyların mahalle bazındaki dağılımları ise son derece dikkat çekici. Çünkü, bazı mahallelerde Erdoğan ipi göğüslerken, bazı mahallelerde ise İhsanoğlu’nun önde olduğu görülüyor. Buna göre; 44 Mahallenin bulunduğu Isparta Merkezinde bu mahallelerden 30’unda Erdoğan birinci çıkarken, 14’ünde ise İhsanoğlu birinci çıkmayı başardı.

Çözüm: Centrum Garden AVM farklı olacak

Kısa süre içinde açılması hedeflenen Centrum Garden AVM’de Dünyaca ünlü markalar yer alacak. Otel ve Recidance ile birlikte tesis bölgenin cazibe merkezi olacak. İnşaatı hızla süren Centrum Garden şimdiden bölgenin cazibe merkezi haline geldi. İlk etapta Centrum Garden AVM kısmı hizmete girecek olan merkezin, otel ve recidance kısmı da tamamlandığında herkesin gözü üzerinde olacak. İş adamı Mesut Şener tarafından yapılan inşaatta ilk etapta kısa süre içinde AVM kısmı hizmete girecek. En geç Kurban Bayramı sonrası açılması beklenen Centrum Garden AVM’de Dünyaca ünlü markaların yer alacağını belirten iş adamı Mesut Şener: “Centrum Garden AVM’de ünlü markaların yanında yerel markalara da yer vereceğiz. AVM için büyük bir talep var. Isparta ve bölgemize yakışır bir tesis yapıyoruz. Centrum Garden AVM farklı olacak. Mevcutlarda bulunmayanlar olacak. Isparta ve bölge insanımızın ihtiyaçları karşılanacak” şeklinde konuştu.15.8.2014

Express: En fazla 15 dakikaları var

Orman yangınlarının en çok görüldüğü döneme girildi. Sıcaklıkların da artacak olması nedeniyle Isparta Orman Bölge Müdürlüğü kırmızı alarm durumuna geçti. Ekipler, en en geç 15 dakikada yangına müdahale edecek şekilde konuşlandırıldı. Ormanlık bölgelerde yangınlar için en riskli döneme girildi. Meteorolojinin sıcaklığın artacağı bilgisi üzerine de Isparta Orman Bölge Müdürlüğü kırmızı alarma geçti. 230 teknik eleman 400 yangın işçisinden oluşan ekip teyakkuz halinde bekliyor.

Akdeniz: Kontenjan: 741 Destek: 3.500 TL

2014 - 2015 Eğitim - Öğretim Döneminden özel okullarda öğrenim görecek öğrencilere verilecek teşvikler belirlendi. Isparta'da özel okul teşvik kontenjanı 741 olarak belirlendi. Her öğrenci için Hazine, 2.500 - 3.500 TL arasında teşvik verecek.

Demokrat: Hangi Mahalleden hangi adaya kaç oy çıktı?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde % 54.4 ile Recep Tayyip Erdoğan'ı tercih eden Isparta Merkezdeki 44 Mahallenin 30'unda sandıktan Erdoğan birinci çıkarken, 14'ünde ise İhsanoğlu önde çıktı. Demirtaş'a ise en fazla oy Zafer Mahallesi'nden çıktı.

Haber: Isparta'dan çıkan sonuca sevinmedi mi?

Geçtiğimiz hafta Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye ortalamasının üzerinde Isparta'dan oy alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün kendisine destek veren bazı şehirlere özel olarak teşekkür etti. Ancak yüzde 55.48 oranında oy aldığı Isparta'ya teşekkür etmedi.

Çözüm: Köylere hizmetler aksamayacak

Köylerin sorunlarının çözümü ve hizmet için 3 bölgeye istasyon kuruldu. İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği kapanan belediyeler ve diğer köylerin sorunlarının acil çözümü ve hizmetlerin daha verimli yapılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Özel İdare bu nedenle merkez ve ilçe teşkilatlarının yanı sıra 3 bölgeye istasyon kurdu. Yalvaç - Çetince, Aksu – Yakavşar ve Keçiborlu bölgesine kurulan istasyonlar ile kapanan belediyeler ve diğer köylerin sorunları anında çözülecek ve hizmetler daha iyi verilecek. İstasyonlarda personel ile birlikte makine – techizatta bulunacak. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Akdaş, Isparta’nın geneline en iyi hizmeti vermek için bütün personelin gece – gündüz demeden çalıştığını belirterek, köye dönüşen beldeler ve köylerde aksayan hiçbir hizmetin bulunmadığını, sistemin aksamadan devam ettiğini söyledi.

Manşet: Günaydın'ıa su'lu gönderme

Ak Parti Belediye Meclis üyesi Salim Güntaç, Facebook'tan, Başkan Günaydın'a açık çağrıda bulunurak, Isparta'daki çeşme sularının içilmeyecek derecede olduğunu belirtti ve bu soruna acil çözüm bulmalarını istedi.14.8.2014

Manşet: Güle alternatif oldu

Isparta'nın Kuyucak köyünde üretilen lavanta, Türkiye üretiminin % 93'ünü karşılıyor. Lavantalar aynı zamanda fotoğraf sanatçılarının da büyük ilgisini çekiyor.

Akdeniz: Parmağınızdaki tehlike

Genç bir kadının evlilik yüzüğü neredeyse parmakta kangrene neden oluyordu. Kuyumcu, hastane ve itfaiyede çıkarılamayan yüzük en son bir saatçideki cihazla kesildi. Evlilik, nişan ve benzeri özel durumlar için bay ve bayanların parmaklarını süsleyen yüzükler aslında büyük bir tehlike. Özellikle aktif iş kollarında çalışan bay ve bayanlar için yüzük parmak kayıplarına neden olabiliyor. Isparta'da önceki gün yaşanan bir olay parmağımızdaki tehlikenin boyutlarını ortaya koyuyor. Esin Çınar isimli genç bir kadın neredeyse parmağını kaybediyordu. Aniden parmağında şişlik ve morluk meydana gelen Esin Çınar, yüzüğü çıkaramayınca telaşlandı. Eşi ile birlikte hemen bir kuyumcuya giden Esin Çınar, burada bir çözüm bulunamayınca Devlet Hastanesi'ne gönderildi. Burada da yüzük parmaktan çıkarılamayınca sağlık görevlileri itfaiyeye gidilmesi tavsiyesinde bulundular. Ancak İtfaiye de de yüzüğü keserek parmaktan çıkaracak bir çözüm bulunamadı. Genç çift en son başvurduğu bir saatçide parmaktan çıkmayan yüzüğü kestirdi.

Demokrat: Ortalık toz, duman!

Geçtiğimiz yıl çevre mahallelerdeki yolların asfaltlanma işini yapan Isparta Belediyesi, bu yaz mevsiminde ise çarşı merkezindeki caddeleri asfaltlıyor. Bu doğrultuda Belediyenin ilgili müdürlükleri Ramazan Bayramının hemen ardından 31 Temmuz 2014 tarihinden itibaren Isparta’nın en yoğun caddelerinden olan Cumhuriyet Caddesi’nin alt yapı ve aslfalt çalışmasını başlatmıştı. Bu çalışmalar çerçevesinde söz konusu caddede iki iş birden yürütülüyor. Caddenin hem alt yapısı yenileniyor hem asfaltı yeniden dökülüyor. Ancak, bu durum caddenin iki tarafındaki kaldırım ve işyerleri için sıkıntı yaratıyor. Çünkü, caddede çalışan iş makineleri nedeniyle çıkan tozlar komple caddenin iki tarafındaki işyerlerine hatta, bu çalışmanın yapıldığı caddeye bağlı olan caddelerdeki işyeri ve araçlara da olumsuz etki ediyor.

Çözüm: Türkiye gerçek anlamda başkanlık sistemine geçmeli
  
Anavatan Partisi (ANAP) eski Genel Başkanı Erkan Mumcu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirdi ve “Türkiye gerçek anlamda başkanlık sistemine geçmeli” dedi. Mumcu:"Benim zorlamam, duruşum olmasaydı bunu yapacak değillerdi" dedi. Aktif siyasette olmadığı için uzun bir süre medyadan uzak kalmayı tercih ettiğini belirten Mumcu, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinde katkıları olduğunu söyledi. Ak Parti'ye katılımı sürecinde Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmelerde cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi görüşünü ortaya attığını kaydeden Mumcu, "Bu konudaki önerimi o zaman söylemiştim. O zaman bu görüşü benimsediler, daha sonra yollarımız ayrıldı" diye konuştu
13.8.2014

Express: Isparta'da ilçe hastanelerine özel güvenlikçi alınacak

Sağlık Bakanlığı Keçiborlu, Uluborlu, Senirkent, Sütçüler ve Gelendost devlet hastaneleri için 20 özel güvenlik görevlisi alacak. Edinilen bilgilere göre her hastane için 4 güvenlik görevlisi alınacak.

Akdeniz: Tarih yazacaktır

ANAVATAN Partisi (ANAP) eski Genel Başkanı Erkan Mumcu, cumhurbaşkanının ilk kez halk tarafından seçilmesi fikrini hükümete kendisinin önerdiğini belirterek, "Benim zorlamam, duruşum olmasaydı bunu yapacak değillerdi" dedi. Ak Parti'de 2002- 2005 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı yapan ANAP eski Genel Başkanı Erkan Mumcu, memleketi Isparta'da gazetecilerin soruları üzerine cumhurbaşkanlığı seçimi ve başkanlık sistemi konusunda açıklama yaptı. Aktif siyasette olmadığı için uzun bir süre medyadan uzak kalmayı tercih ettiğini belirten Mumcu, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinde katkıları olduğunu söyledi. Ak Parti'ye katılımı sürecinde Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmelerde cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi görüşünü ortaya attığını kaydeden Mumcu, "Bu konudaki önerimi o zaman söylemiştim. O zaman bu görüşü benimsediler, daha sonra yollarımız ayrıldı" diye konuştu.

Demokrat: Bu cenaze artık kaldırılmalıdır

İn – De Otogaz Ortaklarından İşadamı ve Demokrat Parti eski İl Başkanı Hüseyin Dede, Kanal32 Televizyonunda yayınlanan ve Gazeteciler Mehmet Erçakır ile Soner Toros’un birlikte sunduğu Isparta Basın Kulübü programına konuk oldu. Dede, programda önemli açıklamalarda bulundu. Program, Hüseyin Dede’nin hayat hikayesini anlatan VTR ile başladı. Daha sonra bir konuşma yapan Dede şunları söyledi; “Ben Isparta’nın merkez Sav Kasabasında doğdum ve halen de orada ikamet etmekteyim. Ben, küçük yaşta babamı kaybettiğim için çok zor şartlar altında yaşadım ve bugünlere geldim. 15 yaşında siyasete atıldım.

Çözüm: Enkazın boyutu büyüyor

Kapatılan belediyelerden kalan borçlara bir de alt –yapı maliyetleri eklendi. Yaklaşık 20 milyon liralık borç, alt –yapı için acil gerekli olan 25 milyon lira lazım. Hükümetin aldığı kararla 30 Mart mahalli idareler seçimleri ile kapanan nüfusu iki binin altındaki belediyelerin bıraktığı enkazın boyutu giderek ağırlaşıyor. Isparta’da kapanan 22 belediyenin Özel İdareye bıraktığı borç ve yapılması gereken işlerin maliyeti neredeyse altından kalkınamaz noktaya geliyor. Belediyelerin kapanmasının ardından ilk hesaplara göre 10 milyon lira gibi ortaya çıkan borç 20 milyon liraya dayandı. Elektrik, vergi, SGK, emekli sandığına eklenen özel sektöre olan borçlar giderekte artıyor. 22 belediyenin şu ana kadar ortaya borcu 20 milyon lira. Yetkililer bu rakamın daha da artmasından endişe ettiklerini belirtiliyorlar12.8.2014

Express: Nefreti bırakın milletle buluşun

AK Parti İl Başkanı Osman Zabun, bu sonuçlardan sonra muhalefet partilerine ders çıkramaları tavsiyesinde bulunurken, 'Muhalefette artık kin ve nefret üzerinden siyaset üretmek yerine bu milletle buluşmalı' dedi. Gazetecilere seçimi değerlendiren AK Parti İl Başkanı Osman Zabun,  Türkiye’de doğru işler ürettiğiniz ve doğru siyaset yaptığınız zaman, milletle doğru gönül bağını kurduğunuz zaman sonuçların her zaman için  olumlu olacağını  söyledi. Zabun “Biz bu süreçleri bugüne kadar Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başarıyla yürüttük. Başta şahsı olmak üzere bunu köprüyü bugüne kadar güçlü bir şekilde kurduk. Biz de teşkilatlar olarak bu sürece destek vermeye çalıştık. İyi bir iletişim kurduğumuzu düşünüyorum. Bunun karşılığını da böyle bir oy potansiyeli ile oy oranıyla, bu aziz milletin vefakârlık göstermek suretiyle verdiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Çözüm: Sayın Erdoğan Ülkemizin Cumhurbaşkanıdır

Isparta Oteli'ne asılan Erdoğan afişi yeniden yerine asıldı. Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Isparta Oteli'ne asılan Erdoğan afişi yerinde kalacak. Şehir dışında olan Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın haberi olmadan indirilen afiş yeniden asıldı.

Demokrat: Isparta'da ​56 bin kişi sandığa gitmedi

10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk turu tüm yurtta olduğu gibi Isparta’da da önceki gün gerçekleştirildi. Kanun gereği, adaylardan birisi ilk turda istenilen % 51 oranını aştığı için seçimde ikinci tura gerek kalmadı. Ülke geneline pararel olarak Isparta’da da seçmenin tercihi AKP’nin adayı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Isparta genelinde Erdoğan’a 133 bin 555 oy verildi. CHP ve MHP başta olmak üzere toplam 14 Partinin aday gösterdiği ve ‘Çatı Aday’ olarak adlandırılan Ekmeleddin İhsanoğlu’na 103 bin 202 oy çıktı. BDP’nin adayı Selahatin Demirtaş ise 4 bin 044’te kaldı.

Akdeniz: Memlekete hizmet etmek kadar güzel bir duygu olamaz

ITSO’da işadamları ile biraraya gelen ve önemli mesajlar veren ITSO Onursal Başkanı Şevket Demirel, “Etrafımıza ve kendi imkanlarımıza bakarak herhangi bir ümitsizliğe düşmeden tasarruf sahiplerinin yatırıma gitmesi gerekiyor. Organize sanayinin açılışında dedim ki ‘Ey Ispartalılar çocuklarımıza miras olarak nakit para bırakmayın. Çünkü nakit para kısa zamanda erir. Çocuklarınıza iş bırakın, bir atölye bırakın, bir meslek bırakın veya okutun. Bu çağrı üzerinde dikkatle duracağımız bir konu” dedi11.8.2014

Express: Cumhur Başkanı'nı seçti

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turda sonuçlandı. Resmi sonuçlara göre Ak Parti'nin adayı Recep Tayyip Erdoğan ülke genelinde yüzde 52.1 oy alarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı oldu. Isparta'da seçimlerde tercihini Erdoğan'dan yana kullandı.

Akdeniz: Tarihe geçti

Türkiye Cumhuriyeti'nde yeni dönem perdesi açıldı. Tarihte ilk kez halk Cumhurbaşkanı'nı seçti. Isparta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Türkiye ortalamasının da üzerinde oy verdi. Yüzde 55.08

Demokrat: Vali Özkan Şaik Lisesinde oyunu kullandı

Isparta Valisi Vahdettin Özkan Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeoyunu Şehit Ali İhsan Kalmaz Lisesinde 1240 nolu sandıkta kullandı. Vali Vahdettin Özkan saat 10.00 sularında eşi Dr. RuhanÖzkan ile birlikte oy kullanacağı Şehit Ali İhsan Kalmaz Lisesine(ŞAİK) geldi.Oy kullanacağı 1240 noldu sandığa giden Vali Özkan, sandık görevlileriyle tektek tokalaştı. Daha sonra oyunu kullanan Vali Özkan, Cumhurbaşkanlığıseçimlerinin ülkemiz için hayırlı olması temennisinde bulundu. Vali Vahdettin Özkan,oy kullanma işleminin ardından Şehit Ali İhsan Kalmaz Anadolu Lisesinden ayrıldı.

Haber: Gökçay'da fuhuş iddiası

Isparta Gökçay Mesireliği’nde bir oto içersinde fuhuş yaptığı iddia edilen 2 kişi ile olaya aracılık ederek, yer temininde bulunan 1 kişiye, Isparta Ahlâk Polisi tarafından baskın yapıldı. Olayda gözaltına alınan 1 kişiye işlem yapıldı. Isparta Gökçay Mesireliği’nde otomobilde fuhuş yaptığı iddia edilen 2 kişi ve aracılık ile yer temininde bulunan bir kişi yakalandı. Haber Merkezimiz tarafından edinilen bilgilere göre, kentte fuhuşa aracılık ve yer temini sağlayanları engellemek adına çalışmalar yürüten Isparta Emniyet Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Ahlâk Bürosu ekipleri, aldıkları istihbari bilgiler doğrultusunda harekete geçti.

Çözüm: Başbakan'dan Parlak'a sürpriz telefon

Cumhurbaşkanı Adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Keçiborlu Belediye Başkanı Yusuf Murat Parlak’ı arayarak seçimler öncesinde hayır dualarını istedi. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, Cumhurbaşkanı Adayı ve Ak Parti Genel Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Isparta’nın Keçiborlu Belediye Başkanı Yusuf Murat Parlak’ı gece 01.30 sıralarında arayarak, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde hayır dualarını istedi. Yaklaşık yarım saat süren telefon görüşmesi kapsamında Başbakan Erdoğan Isparta  ve özelliklede Keçiborlu’yu takip ettiklerini, halkın huzuru ve rahatı için olan bütün çalışmaları hükümet olarak desteklediklerini ve bundan sonrada destekleyecekleri sözünü yeniledi.   Keçiborlu halkının refahı için hazırlanan projelerden bakanları aracılığı ile haberdar olduğunu ifade Başbakan Erdoğan, hükümetin bu projelere destek vereceğini kaydetti.9.8.2014

Express: Isparta Cumhurbaşkanını seçiyor

2007 yılında yapılan referandumda yüzde 67.8 ile Cumhurbaşkanını halk seçsin diyen Isparta, yarın ilk kez cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidiyor. İlimizde 986 sandıkta toplam 303 bin 637 seçmen üç adaydan birini tercih etmek üzere iradesini ortaya koyacak.

Haber: Ülkenin ve Milletinin geleceği için karar senin

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından 91 yıl önce kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nde, ilk kez Cumhurbaşkanını seçecek. 3 adayın yarıştığı seçimlerde favori 2 isim ön plana çıkıyor. Bunlar Ak Parti adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve 12 partinin desteklediği Ekmeleddin İhsanoğlu.

Akdeniz: Eski İl Özel İdare alanı şehir meydanı olarak kalacak

İl Genel Meclisi'nin eski İl Özel İdaresi alanlarının ticari ya da turizm alanına çevrilmesine yönelik talebi Belediye Meclisi'nde kabul görmedi. Gerekçe ise şehir merkezine kent meydanı kazandırılması ve otopark alanı yapılması olarak belirtildi.

Çözüm: Barla'ya akın var

Hafta sonları Isparta merkez ve Barla'nın ziyaretçi sayısı 10 bini buluyor. Bediüzzaman Said-i Nursi'nin evlerine düzenlenen ziyaret turları giderek artıyor. Isparta İnanç Turizmi'nde merkez olmaya emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.
8.8.2014

Express: Çünkü hazımsızlar

Ak Parti İl Başkanı Osman Zabun, Isparta'da Milli İrade Platformu adı altında bazı sivil toplum kuruluşlarının Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme açıklaması yapmalarına yönelik muhalefetini eleştirilerine hazımsız olduklarını en bariz göstergesi diye yanıt verdi.

Akdeniz: Mesajımızı doğru algılasınlar

AK Parti İl Başkanı Osman Zabun, ‘AKP, ITKM’ye haram karıştırdı’ diyen MHP İl Başkanı İsa Yalçın’a yanıt verdi. ITKM ile ilgili en önemli mesafenin Ak Parti döneminde alındığını belirten Zabun, “Kendi dönemlerinde oraya tek çivi çakmamışlar” dedi. MHP İl Başkanı İsa Yalçın, önceki gün düzenlediği basın toplantısında AK Parti kanadından ITKM’yle ilgili gelen eylem çağrılarına yanıt vererek, “ITKM’ye AK Parti haram karıştırmıştır. O yüzden bereket gelmemektedir. Sayın Başkanımız orası için yoğun çaba harcıyor” demişti. Bu sözlere AK Parti İl Başkanı Osman Zabun’dan yanıt gecikmedi.

Haber: İmza krizi

Isparta'ya yapılacak olan Şehir Hastanesi için şimdide Belediye Encümeninde görevli bir memurun encümen kararına imza atmaması krize yol açtı. Parsellerin tek tapuya çevrilmesi için gereken Encümen Kararı Belediye tarafından alındı. İddiaya göre bir personelin yıllık izinde olması ve imza atmaya gelmemesi nedeniyle çalışmalara başlanamıyor.
7.8.2014

Express: Önce Kültür Merkezi enkazını kaldır sonra konuş

Mhp İl Başkanı İsa Yalçın, ITKM'ye yönelik eylem çağrısı yapan Ak Parti Milletvekili Recep Özel'e önce çevre yolunda bir kültür merkezlerini tamamlasın, orada bir enkazları var onları bekliyor 12 yıldır. Onu bir tamamlasın. Veya eylemi önce oradan başlatalım göndermesinde bulundu.

Haber: Otobüsçülere eğitim dersi

Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi ve Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yaşam Boyu Eğitim Merkezi işbirliğiyle şoförlere stres yönetimi, öfke kontrolü ve diksiyon eğitimi veriliyor. Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi ile şoförlere özel eğitim verilmesi konusunda protokol yapan SDÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fatih Cebeci, son zamanlarda Türkiye'de toplu taşıma araçlarında yaşanan olumsuz hadiseler ve sonucu ölümle biten elim olayların arttığını hatırlattı. Prof. Dr. Cebeci, Isparta'da toplu taşıma aracı kullanan şoförlere günlük hayatta yaşamış oldukları yoğun trafik, stres ve iletişim bozukluklarına karşı öfke kontrolü, stresle başa çıkmanın yanı sıra diksiyon, iletişim ve beden dili eğitimleri verdiklerini söyledi.

Demokrat: Kurul’dan süre talebine red

Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun verdiği üst örtü için söküm kararının Belediye tarafından tebliğ edilmesi ile ayaklanan Tarihi Üzüm Pazarı esnafı Haziran ve Temmuz aylarını adeta diken üstünde geçirdi. Hem Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın hem de Vali Vahdettin Özkan ile görüşen esnaflar sadece kurul kararı gereği 16 Haziran’da yapılması gereken yıkımı öteleyebilmişti. Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun konuyu 31 Temmuz 2014 tarihinde yaptığı toplantıda görüşerek karara bağladığını ifade eden esnaflar, söz konusu toplantıdan bekledikleri sonucun çıkmadığını belirttiler.

Akdeniz: Müteahhide Ultimatom

Ticaret ve Kültür Merkezi'ne yönelik tartışmalar Belediye yönetimini harekete geçirdi. Başkan Günaydın'ın 1 hafta-10 güne kadar inşaata başlanmaması durumunda icra yoluyla AVM'deki işyerlerine el konulacağını bildirdiği öğrenildi. 2006'da yapılan ihale sözleşmesi gereği Mart-2009'da tamamlanması gereken 50 bin m2'lik Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi inşaatının atıl kalması tekpkilere neden oluyor. AK Parti Milletvekili Recep Özel ve İl Başkanı Osman Zabun'un konuya ilişkin değerlendirmeleri ve Belediye yönetimine yönelik eleştirisel açıklamaları etkisini gösterdi. Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, yüklenici firma Kadıahmetoğulları şirketi sahiplerini Isparta'ya çağırarak 2 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Günaydın'ın toplantıda müteahhit firma yetkililerine ultimatom verdiği öğrenildi.

Çözüm: İhsanoğlu’nun ilk turda seçimi kazanacağına inanıyoruz

MHP İl Başkanı İsa Yalçın Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili düzenlediği basın toplantısında “Çatı Adayı” Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu desteklediklerini ve İhsanoğlu’nun seçimi ilk turda kazanacağına inandıklarını söyledi. Yalçın açıklamasında şunları söyledi: “Cumhuriyet kurulduğundan beri vatandaşın seçtiği ilk cumhurbaşkanı olacak. Vatandaşın seçtiği ilk cumhurbaşkanı olacağı kesin ama Ak Parti bunu kendisi yapmış gibi gösteriyor normalde 1960’tan beri bu düşünülen bir tasarı. Ak Parti her seçimde olduğu gibi bunda da hileli yöntemlere başvurdu.  Recep Tayyip Erdoğan’ın hala Başbakanlık görevinde olması ve kendilerine oy vermeyecek kişilerin sandığa gitmemesi için her türlü hileye başvuruyorlar. MHP kurulduğundan bu yana cumhurbaşkanlığı seçimlerine çok önem vermiştir


6.8.2014

Express: Zor ama imkansız değil Isparta Makine Mühendisleri Odası tarafından Belediyeye sunulan kentsel dönüşüm raporunda kanunun rantsal dönüşüm değil mekansal ve yaşamsal dönüşüm olarak değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Kentsel dönüşüm sadece var olan sağlıksız binaları yıkılarak yenisini yapmak, boş alanlara yüksek katlı binalar inşa etmek değil denildi.

Akdeniz: Sümer Halı'nın meşhur modelini mermere işledi 20 yıldır mermer üzerine ilmek ilmek halı motiflerini işleyen ve bu alanda Türkiye’de hatta dünyada tek isim olan İbrahim Marulcu, şimdi de Isparta Sümer Halı Fabrikası’nın dünyaya meşhur ettiği serpme modeli mermer üzerine uyguladı. Isparta’nın bir dönem parlayan değeri halıcılık şuanda önemini yitirdi. Ancak bu alanda yetişen ustalar farklı çalışmalarıyla dünyaya örnek oluyor. Bu alanda 20 yıldır halı motiflerini mermere işleyen İbrahim Marulcu, şimdi de Isparta Sümer Halı Fabrikası’nın dünyaya meşhur ettiği serpme modeli uyguladı. Marulcu, toplamda 12 metrekare olan halının yapımının 6 ay sürdüğünü bildirdi.

Demokrat: ​ITSO'nun tezi doğru çıktı Mania Planı kapsamında Isparta OSB'de yapı yüksekliğine 6.5 metre olarak izin veriliyor. Bu yükseklik sanayi alanı içerisinde bazı bölgelerde 3.5 metreye kadar düşüyor. Ancak Isparta OSB Müdürlüğü, Mania Planı'na uyumlu yeni bir imar planı yapmadığı için 26.5 metre yükseklik sınırı üzerinden ruhsat veriyor. Yeni bir imar planı yapılsa Mania sınırı 3-5 metre ile 6.5 metre arasına kadar düşüyor. Bu da sanayi alanında tuvalet yapmayı bile engelliyor. Hava araçlarının geçişlerinin engellenmemesi için düzenlenen yüksekliğe ilişkin imar planı olarak tanımlanan Mania planı şu günlerde Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nin önündeki engeller arasında yer alıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Isparta Havaalanı için uygulanan Mania Planı kapsamında Isparta OSB'de yapı yüksekliği 6.5 metre olarak izin veriliyor. Bu yükseklik sanayi alanı içerisinde bazı bölgelerde 3.5 metreye kadar düşüyor. Ancak Isparta OSB Müdürlüğü, Mania Planı'na uyumlu yeni bir imar planı yapmadığı için 26.5 metre yükseklik sınırı üzerinden ruhsat veriyor. Yeni bir imar planı yapılsa Mania sınırı 3-5 metre ile 6.5 metre arasına kadar düşüyor. Bu da sanayi alanında tuvalet yapmayı bile engelliyor. Mania planı yüzünden OSB genişleyemezken, sorunun çözümü noktasında ise AK Parti’nin iki Milletvekilinden de farklı görüşler ortaya atılıyor.

 Çözüm: Karamsarlığa gerek yok, Isparta ekonomisi büyüyor İş adamı Şevket Demirel Isparta'da yerli müteşebbislere destek verilmesi gerektiğini belirterek, Isparta'nın bu gücünün bulunduğunu söyledi. 4.8.2014

Express: Bakan Kılıç, Isparta'dan Erdoğan'a destek istedi

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, cumartesi programını Isparta'da geçirdi. Üç ilçeyi ziyaret eden Kılıç, vatandaşlardan 10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için tercihlerini Başbakan Erdoğan'dan yana kullanmalarını istedi. Kılıç, Isparta'da 3 milyon liraya mal olan Gençlik Merkezi'nde incelemede bulundu. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Isparta ve ilçelerine yaptığı ziyaretlere Şarkikarağaç'tan başladı. Uluborlu'da düzenlenecek güreş müsabakalarını izlemek üzere Isparta'ya gelen Bakan Akif Çağatay Kılıç ve beraberindeki Ak Parti Isparta milletvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç, Recep Özel ile Ak Parti İl Başkanı Osman Zabun ve çok sayıdaki partili Şarkikaraağaç İlçesi'ni ziyaret etti.

Akdeniz:  OSB'yi büyütemiyoruz

Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, OSB’nin genişlemesini engelleyen Mania Planındaki acı gerçekleri kamuoyuyla paylaştı. Süleyman Demirci Organize Sanayi Bölgesi’nin genişlemesi yünündeki çalışmaları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün Mania Planı'na takıldı. Mania Planının genişleme bölgelerinde 6 metre yüksekli: katıma izin vermesi sanayi bölgesinde büyümenin önüne set oluşturuyor. Mevcut sanayi bölgesinde 26 metre yükseklik kotuna izin veriliyor ama yeni yatanlar için tahsis edilecek arazi sadece 2 tane kaldı. OSB'deki tıkanıklım tek çözümü; başka bir yerde yeni bir organize sanayi bölgesi oluşturmak. AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Basın Kulübü’nde acı gerçeği kamuoyu ile paylaştı. Mania Plan inin katı kuralları olduğunun akını çizen Bilgiç, OSB Başkan imiz Mustafa Bey Ankara'da beni ziyaret ettiklerinde tesadüfen Ulaştırma Bakanımızla da birlikte olduk. Konuyu dile getirdik. Ama bu katı bir kural. Burada esneklik olmuyor. O yüzden farklı bir çözümü Isparta’ya taşımamız gerekiyor Mutlaka yeni bir OSB'yi süratle Isparta’ya kazandırmamız gerekiyor” dedi.

Demokrat: Maalesef o sorunu aşamadık

Isparta’nın tek yerel Televizyonu olan Kanal32’de Pazartesi akşamları yayınlanan ‘Basın Kulübü’ programı geçtiğimiz Cuma akşamı program konuğu AKP Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in Ankara’ya dönecek olmasından dolayı ekstra olarak ekranlara geldi.  Gazeteci Mehmet Erçakır’nın program moderatörlüğünü yaptığı ve Gazeteci Soner Toros’un da sorularıyla katıldığı ve saat 22.00’de başlayan programda Milletvekili Bilgiç, partisinin ülke ve Isparta için yaptıklarından Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Çözüm: Kılıç’tan iki önemli müjde

Ş. Karaağaç Kızıldağ’ın “Kamp Merkezi” yapılması için çalışmalara başlanacak, Uluborlu’da ise “Güreş Eğitim Merkezi” kurulacak. Önceki gün Isparta’ya gelen ve gün boyu Isparta’da ziyaret ve incelemelerde bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, programına  Şarkikaraağaç'tan başladı. Bakan’ın programına AK Parti İl Başkanı Osman Zabun, AK Parti Isparta Milletvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç ve Recep Özel ile birlikte partililer ve bazı sivil toplum örgütü yöneticileri katıldı. Ş. Karaağaç’a sevindirici haberler veren Bakan Kılıç, ilk olarak KYK tarafından ilçeye yurt yapılacağını, Belediyeye ait yurdun da KYK tarafından çalıştırılacağını söyledi. Fuar alanında vatandaşlarla sohbet eden Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç daha sonra Ş. Karaağaç Belediyesini ziyaret etti.


2.8.2014

 Express: Yakıtta serbestlik Mahalli Çevre Kurulu’nun hazırladığı Isparta Temiz Hava Eylem Planı askıya çıktı. Isparta'da merak edilen “Kömür mü yoksa doğalgaz mı yakacağız?” sorusu da yanıtını buldu. Isparta İdare Mahkemesi'nin nihai kararını açıklayıncaya kadar isteyen kömür isteyen doğalğazla ısınabilecek. Mahalli Çevre Kurulu (MÇK) Temiz Hava Eylem Planı taslağını görüştü. Bir ay süre askıda kalacak Eylem Planı Taslağı'nda, kömür yakımının yasaklanması konusu da ele alındı. MÇK, Isparta İdare Mahkemesi'nin nihai kararına göre hareket edecek. Mahkemenin nihai kararını vermesinin ardından MÇK yeniden olağanüstü toplanacak Temiz Hava Eylem Planı’na son şekli verilerek Bakanlığa gönderilecek.

Akdeniz: Erdoğan'ın hesabına 9 bin TL yatırdı 10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim çalışmaları için AK Parti İl Başkanı Osman Zabun 9 bin lira nakit parayı bankaya yatırdı. Cumhurbaşkanı Adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim çalışmalarında kullanılmak üzere bağış ve yardımda bulunmak isteyenler için Ziraat Bankasında hesap açıldı. Isparta'da AK Parti'ye gönül vermiş isimler bankaya koşarak bağış yaptı. AK Parti İl Başkanı Osman Zabun'da geçtiğimiz hafta bankaya gidekek en yüksek yapılabilecek bağış miktarını bankaya yatırdı. Zabun, 9 bin 82 lira 51 kuruşluk bağış yaptı.

Haber: Isparta'da ​1 Ayda 287 Araç Trafikten Men Edildi Isparta Emniyet Müdürlüğünce Temmuz ayında yapılan trafik denetlemelerinde 19 bin 648 araç denetlendi, 4 bin 565 sürücüye ceza kesildi, 287 araç trafikten men edildi. Emniyet Müdürlüğü İl merkezi ve Bölge Trafik merkezlerince yapılan trafik denetlemelerinde 19 bin 648 araç denetlendi. Demokrat: Cumhurbaşkanlığı siyasi bir makam değildir Memur Sen İl Temsilcisi, Diyanet Sen Şube Başkanı ve Mimar Sinan Camii imamı Osman Akçil, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ı destekleyecekleri açıklamasına sert tepki gösteren CHP İl Başkanı Şenol’a yanıt verdi. Memur Sen İl Temsilcisi, Diyanet Sen Şube Başkanı ve Mimar Sinan Camii imamı Osman Akçil, daha önce yaptığı açıklamada ilk turu 10 Ağustos’ta gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini belirtmiş, hatta bunun nedenlerini sıralamıştı. Bu açıklamanın ardından CHP İl Başkanı Vedat Şenol, resmi bir din görevlisinin bu tür siyasi açıklama yapamayacağını belirterek, Akçil’e ‘Cübbeni çıkar ve siyaseti öyle yap” demişti. Bunun üzerine Osman Akçil, Şenol’a yanıt vererek, açıklamanın siyasi olmadığını bildirdi.

Çözüm: Halkla birlikte karar verilecek Valilik “Temiz Hava Eylem Planı”nda önemli bir adım attı. Taslak internette yayınlandı. Vatandaşlarda görüşlerini bildirecek ve ortak karar alınacak. Isparta Valiliği Isparta’nın havası ile ilgili önemli bir karar aldı. Kömür yasağından, doğalğaz kullanımına, kalorifer yakım saatlerinden, yakım eğitimine kadar bir çok konuyu içeren “Temiz Hava Eylem Planı”nda vatandaşların da görüşleri alınacak. Mahalli Çevre Kurulu’nun önceki gün yaptığı toplantıda alınan karar ile ilgili olarak Vali Vahdettin Özkan’ın talimat verdiği ve gelen bütün görüşlerin dikkatle ele alınacağı belirtildi. Isparta Valiliği ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün resmi internet sitelerine konulan “Temiz Hava Eylem Planı” taslağını isteyen her vatandaş inceleyebilecek. Kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ile birlikte vatandaşlar da eylem planı ile ilgili eleştiri, görüş ve önerilerini mail, mektup veya mesaj yoluyla ilgili kurumlara iletebilecek. 1.8.2014

Express: Ardıç üretiminde Türk devrimi

Biraz kül, biraz limon, yüz binlerce fidan. Yalnızca ardıç kuşunun dışkısında çimlenerek yetişebilen ardıç ağacı Türk Orman Mühendisinin devrim gibi buluşuyla dünyada ilk defa insan eliyle üretilmeye başlandı. Yılda 500 binin üzerinde ardıç fidanı üreten Isparta Eğirdir'deki fidanlık, dünyanın pek çok ülkesin öncülük ederken, burada üretilen ardıçlar yangına dayanıklı ağaçlandırma sahalarına dikiliyor.

Demokrat: MÇK’dan Hava Kirliliği Eylem Planı

Mahalli Çevre Kurulu, şehirde yaşanan hava kirliliğine karşı alınacak önlemleri görüşmek üzere dün Vali Yardımcısı Tahir Demir başkanlığında toplandı. Saat 14.00’de Valilik Göl toplantı salonunda başlayan toplantıya; Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İlker Yavuz başta olmak üzere kurulun diğer üyeleri eksiksiz katıldı. Dünkü Mahalli Çevre Kurulu toplantısı, kömür yakımı yasağı konusunda kritik bir önem arzetmesinden dolayı toplantıya başka gündem ilave edilmedi ve toplantı Isparta’da yaşanan hava kirliliğinin önlenmesi ve kömür yakımının yasaklanması konularını içeren tek gündem maddesi ile yapıldı. Dolayısıyla; Toplantıda gündemde bulunan tek madde olan hava kirliliği konusu görüşülerek karara bağlandı.

Akdeniz: İhsanoğlu'nun Isparta seçim bürosu Uçman'dan

Yerel Seçimlerde Günaydın'a büyük desteği olan İş Adamı Hüseyin UÇMAN, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için açıklama yaptı, 77 Milyon'un Cumhurbaşkanı adayı  Isparta'nın Eniştesi Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili Isparta'lı İşadamı Hüseyin UÇMAN'ın Basın Açıklaması ; 'Bildiğiniz üzere 10 Ağustos Pazar Günü Türk Siyasi Tarihinde Bir İlk Yaşanacak ve Milletimiz 12.Cumhurbaşkanı'nı kendi oylarıyla belirleyecektir. Şimdiden seçimlerin başta ülkemize ve milletimize zulüm altında inleyen Türk İslam coğrafyasına hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Gün geçtikçe başta iç ve dış politika olmak üzere birçok alanda deyim yerindeyse çuvallayan Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde ki 12 yıllık iktidar memleketimizi karanlık bir uçuruma sürüklemektedir. Üniter yapımıza, kuvvetler ayrılığına ve hukukun üstünlüğüne inanmayan Erdoğan bir nevi suni gazlama yöntemiyle dünya lideri ilan edilmiş ve sanki 12 yıldır bu ülkeyi kendisi yönetmiyormuş gibi memleketi kurtarmak için cumhurbaşkanlığına aday olmuştur.

Haber: S.Demirel'i unuttular, reklamlarını yaptılar

Ormanları korumak ve geliştirmek için kurulan Orman Genel Müdürlüğü'nün, ormanlık alandaki ağaçları keserek kurumun kısaltılması olan Ogm yazması tepkiye yol açıyor. Isparta - Gönen karayolu kenarında bulunan ormanlık alanda bir zamanlar 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in ismi yazarken şimdi de bakımsızlıktan yerinde ot ve çalılar çıktı. Bunu düzeltmeyen Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri birkaç km ileride çalıları ve ağaçları keserek büyük harflerle Ogm yazdı.

Çözüm: Özel'den ortak dil çağrısı

AK  Parti Milletvekili Özel, Isparta’nın sorunlarının çözümü ve daha fazla hizmet için toplumun bütün kesimlerinin “ortak dil” kullanması gerektiğini söyledi. Kanal 32’de yayınlanan “Ne Var Ne Yok?” programına konuk olan AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel önemli açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Isparta’ya yapılan ve yapılacak yatırımlar, paralel yapı ile mücadele ile birlikte güncel konulara değinen Özel, amaçlarının Isparta’ya hizmet etmek olduğunu söyledi. Özel, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte önemli işleri başardıklarını belirterek, oda yönetiminin bazı konuları kamuoyu ile paylaşması gerektiğini söyledi. Milletvekili Özel, amaçlarının kimse ile polemik veya sorun yaşamak olmadığını belirterek şunları söyledi:”Kurumların, sivil toplum örgütlerinin sorunları sahiplenmesi güzel bir şey. Ancak bunların zamanı ve yeri önemli. Makamlar insanların kendilerini bir yere hazırlamaları için kullanılmamalı. Sonuç olarak nihai kararı iktidar partisi verir26.7.2014

Express: Motorsiklet camiası yasta Şanlıurfa'nın Halfeti İlçesinde başından kurşunlanarak öldürülen motosiklet tutkunu Abdullah Türk memleketi Sütçüler İlçesi Boğazköy Köyü'nde toprağa verildi. Çıktıkları Güneydoğu turunda motosiklet tutkunu 51 yaşındaki serbest meslek emeklisi Abdullah Türk ile ile uluslararası bir akaryakıt şirketinde çalışan 33 yaşındaki Engin Öksüz Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde başından kurşunlanarak öldürülmüş şekilde bulunmuştu. Ölenlerden bir çocuk babası Abdullah Türk, memleketi Isparta'nın Sütçüler İlçesi Boğazköy Köyü'nde cuma namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından köy mezarlığında toprağa verildi.

Akdeniz: Thy için bölgesel duyarlılık Ticaret ve Sanayi Odası, Isparta'nın tüm dinamitleri ile Burdur, Dinar ve Sandıklı'dan etkin bir katılımlı Thy Genel Müdürü Temel Kotil'i ağırladı. Kotil, Isparta'dan müjdeyle ayrıldı. Demokrat: Kaldırın artış şu cenazeyi Chp İl Başkanı Vedat Şenol, Itkm'nin yaşlaşık 20 yıldır bitirilemediğini söyledi. Şenol bu süre içinde görev yapan her Belediye yönetiminin bunda sorumluluğu bulunuyor. Gün artık siyasi çekişmelerle zaman geçirme ve bağcıyı dövme zamanı değildir. Zaman üzün yeme zamanı ve burayı bir an önce bitirme zamanıdır dedi.

Haber: Eğirdir'e elektrikli gezi teknesi Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKA) desteğiyle Eğirdir Genç Girişimci İşadamları Derneği'nin (EGİAD) Isparta'nın Eğirdir Gölü'nde turizm hareketliliğinin yıla yayılmasına katkı sağlamayı hedefleyen projesi hayata geçiriliyor. İç sularda elektrikli ilk gezi teknesini Isparta'nın Eğirdir ilçesine kazandıracak EGİAD'ın projesiyle; elektrikli gezi teknesi ile Eğirdir Gölü'nün turizm amaçlı kullanımı, turizmde hedef kitlenin çeşitlendirilmesi ve çevreye duyarlı turizm faaliyetlerinin teşvik edilmesine katkı hedefleniyor. BAKA'nın 2014 Yılı Alternatif Turizmin Geliştirilmesi Mali Destek Programı'na başvuran Eğirdir Genç Girişimci İşadamları Derneği'nin (EGİAD) 'Eğirdir Gölü'nün Turizm Amaçlı Kullanımı, Elektrikli Gezi Teknesi Çalıştırılması ile Turizm Hareketliliğinin 12 Aya Yayılması Projesi' destek almaya hak kazandı.

Çözüm: Teşvikler işe yaramadı Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Eğirdir Su Ürünleri Fakültesini bu yıl iki öğrenci tercih etti. Edinilen bilgiye göre, bu yıl Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) SDÜ'ye verilen 16 bin 850 kontenjanın, 16 bin 200'üne yerleşme oldu. Fakültelerdeki doluluk oranı yüzde 98,21 olurken, yüksekokullarda ise bu oran yüzde 95'te kaldı. Tıp ve hukuk gibi fakülteler yüzde 100 doluluk oranına ulaşırken, geçen yıl fakülteyi tercih edecek her öğrenciye 10 ay boyunca aylık 200 lira karşılıksız burs sağlanacağının belirtildiği Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi, geçen yıl bir olan öğrenci yerleştirme sayısını, bu yıl yüzde yüz artırarak ikiye çıkardı. 11 kişilik kontenjanın bulunduğu fakültedeki öğrenci sayısı, ek yerleştirme sonuçlarına göre değişebilecek. Akdeniz Üniversitesi Isparta Mühendislik Fakültesine bağlı olarak 1982 yılında kurulan, 1992'de SDÜ'ye bağlanan Eğirdir Su Ürünleri Fakültesinden bugüne kadar bin 300'ü aşkın öğrenci mezun oldu 25.7.2014 Express: Seneye İstanbul'a iki sefer müjdesi Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, çeşitli temaslarda bulunmak için Isparta'ya geldi. Isparta Valisi Vahdettin Özkan ve Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ı makamında ziyaret eden Genel Müdür Kotil, ITSO ziyaretinde de Isparta'ya önemli bir müjde verdi. THY Genel Müdürü Temel Kotil, "Buradaki temaslarımızda da gördük ki; Isparta'dagünde 1 sefer uçuş yeterli değil. Günde 2 sefer sözünü buradan verelim.

Zaten bizim günde 2 sefer uçuş yapmadığımız çok az yer var. Isparta'da bizim için son derece önemli. O nedenle günde 2 sefer yapmanın sözünü veriyoruz. en kısa sürede bu sefer düzenlemelerini yapacağız" dedi. Isparta Valisi Vahdettin Özkan "Havaalanı çalışmalarımızı daha da iyileştirmek için güzel bir çalışma var. Hükümetimizin ulaştırma ile ilgili önemli ve nitelikli çalışmalarını zaten hep birlikte görüyoruz. Ülkemize yönelik teveccühün artması için THY'nin gösterdiği çabaları da hayranlıkla izliyoruz" ifadelerini kullandı. Akdeniz: 42 yıl kullandı tarihe geçecek başlıklar attı Meslekte 50 yılını dolduran Duayen Gazeteci Hilmi Özdemir, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla önemli bir jest yaptı. Akdeniz Gazetesi Muhabiri Hilmi Özdemir, 42 yıl boyunca kullandığı, haberlerini yazdığı daktilosunu Akdeniz Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Soner Toros'a hediye etti. Gazeteci Özdemir, "bu daktilo ile çok güzel haberler yazdım. Ispartamız için memleketimiz için güzel yazıları bu daktilo ile gazeteye işledik. Şimdi daktilo kullanılmıyor ama benim için özel bir yeri var. 42 yıl haber yazdığım daktilomu evimde saklıyordum. Ama artık genç nesile devretme zamanı geldi diye düşündüm. Ve bu daktilonun değerini çok iyi bileceğini düşündüğüm Genç Gazeteci Soner Toros'a hediye ediyorum. O'nun bu meslekte başarılı olduğuna inanıyorum. Mesleğin zorluklarını ve cefasını bildiğini biliyorum.

 Ve bu emanete en iyi şekilde sahip çıkacağından hiç şüphem yok. Bu vesile ile tüm gazeteci arkadaşlaramın bayramını kutluyorum" dedi. Gazeteci Soner Toros da çok anlamlı bir hediye aldığını belirterek "bu emenate ilelebet koruyacağım ve ben de zamanı geldiğinde bir arkadaşıma hediye edeceğim. Allah Hilmi abimize uzun ömürler versin. O'nu başımızdan, gazetecilik camiasının başısından eksik etmesin" diye duygularını ifade etti. Demokrat: Gazeteciler Vali Özkan ve Itso'yu ziyaret ettiler Isparta Gazeteciler Cemiyeti ve Aktif Gazeteciler Derneği üyeleri, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle Vali Vahdettin Özkan'ı ziyaret ettiler. 24 Temmuz Basın Bayramı sebebiyle Isparta Gazeteciler Cemiyet Başkanı Şevket Karahan ve Aktif Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Erçakır, üyeleriyle birlikte Valiliği ziyaret etti. Basın Bayramı nedeniyle medya mensupları dün ilk olarak saat: 11:00’de Vali Vahdettin Özkan’ı makamında ziyaret ettiler. Ziyarette konuşan IGC Başkanı Şevket Karahan: “Bizim için anlamlı bugünde devletimizi temsilen Sayın Valimizi ziyaret ediyoruz. Ne yazık ki her yıl olduğu gibi bu yılda 24 Temmuz Basın Bayramını buruk kutluyoruz. Bizim Ispartalı basın mensupları olarak mekan sıkıntımız var. Birçok ilde de olan bu sorunun Özel İdareler bir şekilde çözüyor. Bizde Isparta basını olarak 2 derneğin ortak kullanabileceği bir mekanı Sayın Valimizden istiyoruz” dedi. Başkan Karahan’dan sonra konuşan Aktif Gazeteciler tırlamıyorum. Hep sorunlar dile getiriliyor ama sonuç yok. Ne yazık ki çözüm üretilmiyor. Şevket Karahan’ın da belirttiği gibi bizlerin mekan sıkıntısı var. Sizlerden bu konu hakkında destek bekliyoruz. Bütün basın mensuplarının bir araya gelebileceği lokal ve müze tarzında bir yer vermenizi diliyoruz. Bütün halkımıza hizmet vermek istiyoruz” dedi. Haber: Sinemetrik Saraç Sinemalarında 2D ve 3D keyfi Isparta’ya sinema kültürünü yerleştiren ve teknolojiye ayak uyduran, ilimizde bu alanda çığır açan Sinemetrik Saraç Sinemaları, 2D ve 3D sistemiyle izlediğiniz filmin keyfine varmanızı sağlıyor. İşletmeciliğini Alaaddin Eren’in yaptığı Sinemetrik Saraç Sinemaları Isparta’ya yeniliği getirmeye devam ediyor. İlimizde bilinen ve fazla yaygın olmayan 2D ve 3D film sistemi artık Sinemetrik Saraç Sinemaları’nda sizleri bekliyor. Konu hakkında görüşlerini aldığımız Alaaddin Eren; “10 senedir sinema alanında Ispartalılara hizmet veriyoruz. Gelişen ve değişen teknolojiye bizlerde ayak uyduruyoruz. Cihazlarımızı 2D ve 3D olarak yeniledik. Sinemaseverlere en iyi hizmeti vermeyi kendimize ilke edindik. Salonlarımız dünya standartlarında olup, her türlü iklimlendirme mevcuttur. Ayrıca İtalyan Nino yanmaz koltuklarımızla sinemaseverlerin daha rahat bir şekilde oturmalarını sağlıyoruz. Vizyonda ki filmler Dünya ve Türkiye ile aynı anda Isparta’da sunuluyor. Bütün sinemaseverleri Gazi Kemal Mahallesi Sağlık İl Müdürlüğü ilerisi Saraç Sitesi’nde ki salonlarımıza bekliyoruz” dedi. Çözüm: 16 bin yeni öğrenci geliyor Üniversite yerleştirme sonuçlarına göre SDܒyü 16324 öğrenci tercih etti. SDÜ Türkiye genelinde en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer alırken, oransal olarak % 96.80’i yakaladı. Bunun anlamı SDܒnün öğrenci sayısının 70 bin olması demek. Üniversite yerleştirme sonuçları Isparta ve SDÜ için sevindirici haberlerle geldi. Önceki gün açıklanan üniversite yerleştirme sonuçlarına göre SDÜ tercih edilme noktasında Türkiye’nin en çok tercih edilen üniversiteleri arasında yer aldı. YÖK’ün 16.864 kontenjan verdiği SDܒyü 16.324 öğrenci tercih etti. Ortalamada SDÜ tercih edilmede % 96.80’lik bir oran yakaladı. Bu oran Türkiye ortalamasının çok üzerinde gerçekleşti. SDÜ Fakültelerin tercih edilmesinde % 98.21’lik oranı yakalarken, dikkat çekici husus ise Meslek Yüksek Okullarında yaşandı. Türkiye genelinde MYO’ların tercih edilme oranı düşük olarak gerçekleşirken SDܒde bu oran % 95. 71 olarak gerçekleşti. 24.7.2014 Express: Devlet adamlığını hiçbiri göstermedi Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ziyaretlerinde Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Kılıçdaroğlu'na Isparta'ya gelip kendisini ziyaret etmeyen bakanları şikayet etti. Kılıçdaroğlu'da sizin nasıl hizmet verdiğinizi biliyoruz. Ayrım yapmıyorsunuz, Bizi çok mutlu ediyor dedi. Haber: Sorunların çözülmesi gerekiyor Her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan Basın Bayramının bir yıldönümüne daha geldik. Her ne kadar bugünün adı bayramda olsa, bütün basın mensupları zor şartlar altında görevlerini sürdürmektedirler. Her kesiminde bir şekilde baskı gören medya çalışanları, sözde bayram olan bugünü de buruk bir şekilde geçireceklerdir. Maddi ve manevi sıkıntılar yaşayan, imkansızlıklarla mücadele eden medya çalışanları ne yazık ki ne devletten neden çalıştıkları kurumlardan gerekli desteği alamamaktadırlar. Sözde yıpranma payına sahip olmamıza rağmen vurdumduymazlık yüzünden engelleniyoruz. Akdeniz: Nasıl yapılandıysanız öyle yıkılırsınız DP'li Hüseyin Dede, eski dava arkadaşları Süleyman Soylu ve AK Parti İl Başkanı Osman Zabun'u eleştirdi. Demokrat Parti'nin sembol isimlerinden işadamı Hüseyin Dede, geçtiğimiz günlerde Isparta'ya gelen eski DP Genel Başkanı şimdi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ile eski DP'li AK Parti İl Başkanı Osman Zabun'a gönderme yaptı. 'insanlar nasıl yapılandı ise aynı şekilde yok olurlar' diyen Dede, şöyle konuştu: "Yani nasıl yapılandıysan, öyle yıkılırsın. Siyasette çizgisi dahi olmayanlar dik duruş gösteremeyenlere birgün halk dik duruş gösterecektir. Dün Ak'a 'kara' diyenler, bugün o kara dediklerine AK demektedirler. İnsanlar dün nerede olup, bugün nerede olduğunu unutmuşsa herkesi aynı şekilde görür." Çözüm: İki büyük caddenin asfaltı 10 günde bitecek Belediye Başkanı Günaydın Cumhuriyet ve Mimar – Sinan Caddelerinin asfaltmasına Bayram sonra başlıyor. Günaydın’ın çalışmaların 10 gün içinde bitirilmesi talimatı verdiği öğrenildi. Isparta Belediyesi Ramazan Bayramı sonrasında asfalt çalışmalarına hız verecek. Çalışmalar şehir merkezine kayacak. Isparta’nın en işlek iki caddesi olan Mimar – Sinan ile Cumhuriyet Caddesinin de asfaltlama çalışmalarına Ramazan Bayramı sonrasında başlanacak. Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, bu yıl da asfalt seferberliği yaptıklarını belirterek:”Bayramın ardından çalışmalarımız daha da hızlanacak. Bayramdan hemen sonra Mimar – Sinan ve Cumhuriyet Caddelerinin asfaltını yapacağız” dedi

23.7.2014

 Express: Uçakta talebimiz net ve açık Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Meclis Başkanı Osman Şahlan ve Yönetim Kurulu üyelerinin ısrarlı takipleri ve istekleri sonucunda Isparta-istanbul-İstanbul Isparta karşılıklı uçak seferlerinin 7 güne kadar çıkarılmasında önemli destek veren Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil Isparta’ya geliyor. Başkan Başdeğirmen’in daveti üzerine Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nda 24 Temmuz Perşembe günü saat 16.30’da protokol temsilcileri ve işadamlarıyla toplantı yapacak olan Genel Müdür Kotil burada talepleri dinleyecek. Akdeniz: Modası geçmiş siyasetçi MHP İl Başkanı İsa Yalçın, siyasetteki en sert açıklamasını AKP’li Soylu’ya yaptı. Partisinin Cuma günü düzenlediği İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katılmak üzere Isparta’ya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Süleyman Soylu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi eleştirmişti. MHP İl Başkanı İsa Yalçın, Soylu’nun sözlerine sert bir şekilde yanıt verdi. Soylu’nun Isparta’da milletin hafızası ile alay edercesine değerlendirmeler yaptığını belirten Yalçın, “AKP hükümeti ve Genel Başkanına yaranmak için yaptığın konuşmada Isparta da olduğunu unutmuş haddini aşan açıklamalarda bulunmuştur” dedi. Haber: Çarpıcı tespit Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Tural, Isparta-Burdur Dağ yolu'nun ticaret açısından Dereboğazı yolundan çok daha önemli olduğunu iddia etti. Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Tural, Isparta-Burdur dağ yolunun duble yol olması halinde iki ilin ticari ilişkilerinin artacağını söyledi. Tural ayrıca, bu yol Dereboğazı yolundan daha öncelikli yapılması gerekmektedir dedi. Başkan Tural açıklamasında; "Isparta-Burdur dağ yolunun çift yol olması Isparta'daki ticari hareketliliği artıracaktır. Bu yolun bir an önce tamamlanması halinde Burdurlu vatandaşlarımızın Isparta'ya daha çok gelmesini sağlayacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre Burdurluların %70’nin Isparta'ya geldiği ve Ispartalıların % 70’nin de Antalya'ya gittiği tespit edilmiştir. Eğer Burdur yolu bir an önce tamamlanırsa Isparta'da ticaret hareketlenecektir. Antalya yolu daduble yol olsun, karşı değiliz. Ama öncelik Isparta - Burdur yolu olmalıdır" diye konuştu. Çözüm: Kılıçdaroğlu Bugün Isparta'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Isparta'ya geliyor. Kılıçdaroğlu'nun saat 16:00'da Süleyman Demirel Havaalanı'na inmesi bekleniyor. Partililer tarafından burada karşılanacak olan Kılıçdaroğlu'nun Isparta programı şöyle; 16:30 SDÜ Önünde karşılama, 17:00 ITSO ziyareti, 18:00 CHP İl Merkezi'nde Basın Toplantısı


22.7.2014

Express: İmarda dört ana sorun

Isparta Makina Mühendisleri Odası, Isparta merkezinde imar ve inşaatlara yönelik dört sorun tespit etti. Buna göre mevcut imar kanunu ihtiyaca yanıt vermiyor. Ruhsat aşamasında odalardan durum sicil belgesi istenmiyor. Belediye ruhsatları çokgeç veriyor. Ruhsat verirken projenin içeriğine bakılmıyor.

Akdeniz: İnsanlık öldü mü?

Ekonomik ve sağlık sorunları yaşayan Şibilli ailesinin dramı yürek dağlıyor. Kira parasını ödeyemeyen aile, kapı dışarı edildi. 1 haftadır sokakta yaşıyorlar. 8 yıldır Keçeci Mahallesi 2301 Sokak’ta yaşayan Ziya ve Zübeyde Şibilli çifti, hiç beklemedikleri bir anda oturdukları evden kapı dışarı edildiler. Kira ücretini ödeyemedikleri için evden çıkartıldıklarını ileri süren aile, şimdi sokakta yaşıyor. Evden atıldıktan sonra eşyaları ile birlikte çıktıkları evin önündeki alana yerleşen aile, bir yandan da engellerle boşuyor. Tek böbrekle hayat mücadelesini sürdüren Ziya Şibilli, hem kalacak bir yuva arıyor hem de ayağından engelli olan eşi Zübeyde Şibilli’ye destek oluyor. Bugüne kadar mahalle halkı ve hayırseverlerin destekleriyle ayakta duran aile, bundan sonra da başlarını sokacak bir yuva arıyor.

Haber: İsrail Üniversiteriyle ilişkiler sonlandırıldı

Türkiye'deki 87 üniversitenin rektörlüğünden Gazze için ortak bir kamuoyu duyurusu yayınlandı. Katliama dur demek için harekete geçen rektörler, İsrail'e çok sert bir dille tepki gösterdi. Rektörler, "İsrail Yönetiminin katliamını kınamayan İsrail'deki üniversitelerle; her türlü akademik, kültürel ve sosyal ilişkilerimizi sonlandıracağız" dedi. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları hakkında ortak açıklama yapan 87 rektör, kamuoyu duyurusuyla aldıkları kararları sıraladı. Gazze'de büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Bu katliama karşı bütün dünya kör ve sağır gibi davranıyor. İsrail Yönetimi, muhakeme yeteneğini kaybetmiş ve namlunun hedefine çocukları koyarak zalimce saldırıyor. İslam dünyasının mübarek Ramazan ayında, Gazze'de, iftarlar bomba seslerinin eşliğinde keder, acı ve gözyaşları ile açılıyor. Maalesef, zalime ve zulme göz yuman herkes bu vahşetin paydaşı oluyor.

Çözüm: Dereboğazı yolunda eziyet

Asfalt çalışmaları nedeniyle Dereboğazı yolundan Antalya’ya gitmek adeta eziyet haline geldi. Hem trafik, hem de asfalt nedeniyle sürücüler perişan. Araçlar ise asfalttan tanınmaz hale geliyor. Isparta – Antalya arasında Dereboğazı yolunu kullanmak bu aralar adeta bir eziyet. Yolun büyük bir bölümünde başlayan asfaltlama çalışmaları nedeniyle vatandaşlar hem trafik açısından, hem de yoldaki asfalt açısından çok büyük sıkıntı yaşıyor. Zift ve üzerine dökülecek çakıl nedeniyle trafikte büyük sıkıntı yaşayan sürücüler, araçların zivt ile adeta boyanması nedeniyle ayrı bir sorun yaşıyor. Antalya gidiş – gelişlerinde Dereboğazı yolunu kullanan vatandaşlar tepkilerini şöyle dile getiriyorlar:”Yolun yarısında çakıl var. Trafikte ciddi zorluklar yaşanıyor. Asfalt çalışmaları ise ayrı bir sorun. Yolda ilerlemek ciddi bir sorun21.7.2014

Akdeniz: Isparta OSB Büyüklükte 87. İstihdamda 93. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'nun yayınladığı OSB Rehberi'ne göre, Süleyman Demirel OSB, 2135 çalışan sayısı ile 287 bölge arasında 93.sırada. Türkiye Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu, Organize Sanayi Bölgeleri Rehberi yayınladı. 'Türkiye'nin üretim üssü OSB'leri konu alan rehberde toplamdaki 287 sanayi bölgesi büyüklüğüne ve istihdama göre sıralanıyor. Isparta, bu çalışmada Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi, Deri OSB ve henüz faaliyete geçmeyen Yalvaç OSB ile temsil ediliyor. Rehberde yer alan bilgilere göre, Türkiye'deki 287 sanayi bölgesinin yüzde 82'lik kısmı (236) Karma OSB statüsünde. 34 adet ihtisas OSB yüzde 12'lik kısmı temsil ederken, Özel OSB 2 tane, Islah OSB 4 tane, Tadıma Dayalı İhtisas OSB ise 11 tane yerleşik durumda. Türkiye'de en çok sanayi bölgesi Marmara'da kurulmuş durumda. Yüzde 26 oranındaki sanayi bölgesi temsili Marmara'ya ait. İç Anadolu'da yüzde 58 oranında, Karadeniz'de yüzde 46 ordanında, Ege'de yüzde 42 oranında, Isparta'nın da içinde bulunduğu Akdeniz'de ve Doğu Anadolu'da yüzde 24 oranında ve Güney Doğu Anadolu'da yüzde 19 oranında OSB bulunuyor.

Haber: Doğa harikası Köy sular altında kalacak Kasımlar Barajı ve 3 HES projesi nedeniyle Isparta'nın Sütçüler ilçesine bağlı Darıbükü köyü haritadan silinecek. Isparta ve Antalya sınırlarında 17 kilometrekare alanı kapsayan Kasımlar Barajı ve 3 Hes projesi nedeniyle Isparta'nın Sütçüler İlçesi'ne bağlı Darıbükü Köyü haritadan silinecek. Köylülerin yürütmeyi durdurma ve ÇED olumlu karanının iptaline ilişkin Danıştay'daki davada bilirkişi heyeti bölgede incelemede bulundu. Sütçüler İlçesi'nde Ayvalıpınar'dan başlayan Kartöz ve Ayvalı derelerinin Antalya'nın Manavgat İlçesi Değirmenözü Köyü'nde Yukarı Köprüçay'la birleştiği bölgede, Taçyıldız Elektrik Sanayi Üretik A.Ş. firması tarafından yapımı devam eden Kasımlar Barajı, Kasımlar I, Kasımlar II ve Değirmenözü Hes projeleriyle Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisleri Beton Santrali'ne ilişkin, köylülerin hukuki mücadelesi sürüyor.

 Çözüm: Gençlik - Spor kendine geldi Başarılı organizasyonlar, lisanslı sporcu artışı, yaz spor okullarına rekor katılıma yeni bir başarı eklendi. İlk kez düzenlenen “Engelliler İl Spor Merkezi”nde 162 engelli sporcuya eğitim veriliyor. Bu Türkiye rekoru. Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Gevrek ve ekibinin başarılı çalışmaları devam ediyor. Yaklaşık 3 yıl önce gereve gelen Gevrek ile birlikte Isparta’da gençlik ve spor alanında çok önemli çalışmalara imza atılıyor. Her yıl düzenlenen onlarca başarılı ulusal organizasyonlar, lisanslı sporcunda ve yaz spor okuluna katılanlarda yaşanan rekor artış, yeni yatırımlar ve alt – yapı çalışmalarına şimdi yeni bir Türkiye rekoru eklendi. Gençlik ve Spor Bakanlığının Türkiye’de ilk kez düzenlediği “Engelliler İl Spor Merkezi” Isparta’da çalışmalarına başladı. Ancak önemli bir farkla. Isparta’da 162 engelli sporcuya 15 ayrı branşta eğitim veriliyor 18.7.2014

Express: Zorunlu eğitim kapasiteyi zorladı

12 yıllık zorunlu eğitim, liselere kontenjanların kapasitelerinin üzerinde dağıtılmasına neden oldu. Ortaokullardan mezun olacak öğrencilerle lise mezunları arasındaki fark, il merkezinde en az iki lise binasına ihtiyaç olduğunu ortaya koydu.

Akdeniz: Tek isteği sandalye

14 yaşındaki Osman Özbey, 2008 yılında yakalandığı beyin tümörü illetinden SDÜ Araştırma Hastanesi’nde başarılı geçen operasyonun ardından kurtulmuştu. Ancak tümör belası küçük Osman’ı 6 yıl aradan sonra tekrar yakaladı. Hayatının en neşeli günlerinde beyninde tümör olduğunu öğrenen 14 yaşındaki Osman Özbey, hemen SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde tedaviye başladı. Kısa tedavinin ardından 2008 yılında bıçak altına yatan Özbey, tümör belasından kurtulmuştu. Ancak genç bedenini tümör illeti bir türlü bırakmadı. Aradan geçen 6 yılın sonunda geçtiğimiz Mart ayında Osman’ın beyninde tümör yeniden nüksetti. Bu sefer tümör Osman’ın minik bedeninin omuriliğini de sardı. Osman tam aydınlığa kavuştum derken, tekrar karanlıkların içine girdi.

Haber: Isparta’nın İhracatı Artıyor

Geçen yılın ilk 6 aylık diliminde 89.6 milyon dolar olan Isparta ihracatı 2014 yılının ilk 6 ayında 104.6 milyon dolara yükseldi. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası 2023 500 milyon Dolar İhracat hedefine emin adımlarla ilerliyor. İhracat rakamları istikrarlı bir şekilde artan Isparta’nın 2013 yılı ilk 6 aylık rakamları ile 2014 yılının ilk 6 ayı arasında 15 milyon dolarlık bir fark yaşandı. Konuyla ilgili bilgi veren ITSO Başkan Yardımcısı Salih Sarıkaya, Isparta’nın ihracat rakamlarının her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Çözüm: 44 araç trafikten men edildi

Isparta Emniyet Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde modifiyeli araçlar konusunda hassas bir çalışma başlattı. Son dönemde özellikle şehir içi trafik içinde çok sık görülen modifiye araçlarla ilgili yapılan çalışmaların sonucunda Isparta Emniyet Müdürlüğü  son bir hafta içerisinde il merkezinde yapılan denetim ve kontrollerde 954 araç, motosiklet ve elektrikli bisiklet kontrol edildiğini dile getirdi.17.7.2014

Express: Uluborlu Res'te geri sayım başladı

Kirazın başkent Uluborlu'da Rüzgar Enerjisi Projesi önümüzdeki yıl hayata geçiyor. Res sayesinde 216 bin kilowat elektrik üretilecek. Bu yüz bin nüfusun elektrik ihtiyacının karşılaması demek. Çevreye katkısı ise paha biçilemez.

Akdeniz: Davraz'a 3 değil 300 takım gelmeli

Vali Vahdettin Özkan, Davraz’ın spor turizmi açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve altyapının daha da iyileştirilmesi için oradaki sektörün dinlenmesi gerektiğini bildirdi. Vali Özkan, “İyi proje mutlaka parayla buluşur” dedi. Geldiği günden bu yana Isparta’nın sorunlarını yakından takip eden Vali Vahdettin Özlan, Davraz’a da el attı. Vali Özkan, yaz aylarında sporcu kamp merkezi haline gelen Davraz’ı alanında lider yapmak için harekete geçti. Geçtiğimiz günlerde Davraz’a gittiğini ve 2-3 süper lig takımının burada kamp yaptığını öğrendiğini bildiren Özkan, ‘’Oradaki sektörü dinlemek, oranın özellikle spor turizmi açısından 1. Lig takımlarının fazlaca kalması için altyapının iyileştirilmesi halinde 3 takım değil 300 takımın bile kalabileceği yönünde bir kanaat var. Ben de buna inanıyorum. Bu alanda bizim kurumlarımız burayla ilgili projeler yapıp, bunları yatırım programına koyması gerekir’’ dedi.

Haber: Isparta'da yok dedik Bilgiç devreye girdi 3 milyon TL istedi

Haber Gazetesi'nin sık sık okuyucularına aktardığı Organ Nakil Merkeziyle ilgili haberlere sonunda olumlu somut bir adım atıldı. Son olarak geçtiğimiz haftalarda dile getirdiğimiz Isparta'da neden bu merkez yok? haberimizden sonra sevindirici bir gelişme yaşandı ve Ak Parti Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Sdü Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu'nun isteği üzerine Kalkınma Bakanlığı'ndan hastane için 3 milyon TL ek ödenek aldı.

Çözüm: Mahkemeden kömürcülere Ret

Mahalli Çevre Kurulu'nun kömür kullanma yasağı ile ilgili kömür esnafının yürütmeyi durdurma talebine Isparta İdare Mahkemesinden Ret kararı çıktı. Kömür ticareti yapan esnaf, Mahalli Çevre Kurulu'nun aldığı kararı mahkemeye götürmüş, önce yürütmeyi durdurma, sonra da iptalini istemişti. Mahkemedeki ilk adım olan yürütmeyi durdurma talebi reddedildi.
16.7.2014
Express: Hem'in kaderi böyleymiş; Yap, İmam Hatip'e devret modeli

Daha taşınalı bir yıl olmadan, binası Kız İmam Hatip Lisesi olacağından eski binasına dönmek zorunda kalan Halk Eğitim Merkezi'nin daha önce de kendisine tahsis edilen Ticaret Lisesi binası, İmam Hatibe devredilmişti. İki binanın tadilat masrafı da Halk Eğitim Hizmetleri Derneği'nden çıktı.

Akdeniz: Rakamlar yalan söylemez

Teşvik ve benzeri devlet politikalarının uygulamasında sıkıntı yaşayan Isparta'ya karşı geliştirilen bankalarda para çok bahanesinin doğruyu yansıtmadığı Bddk verileri ile ortaya konuyor.

Haber: Hangi yüzle oy isteyeceksiniz?

AK Parti 23. Dönem Isparta Milletvekili Haydar Kemal Kurt, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin sert açıklamalarda bulundu. Milletvekili Kurt: “Biz 2007 yılında Cumhurbaşkanını halk seçsin derken, şimdi ki çatıcılar milletin iradesiyle dalga geçip, bu millet Cumhurbaşkanı seçemez diyorlardı. Şimdi hangi yüzle milletimizden oy istiyorlar?”dedi.

Demokrat: Daha neyi bekliyorsunuz?

Chp İl Başkanı Vedat Şenol ve Mhp İl Başkanı İsa Yalçın, Akp iktidarının 7 yıldır şehre bir hastane yapamadığını söylediler. Şenol ve Yalçın, Çalışmalar o kadar yavaş ilerliypr ki 7 yılda temelini atabildiler. Şimdi de aylardır temel atıldığı gibi duruyor. Hastaneyi yapmak için daha neyi bekliyorsunuz? şeklinde görüş belirttiler.

Çözüm: Organ Nakli için 3 milyon geldi

AK Parti Isparta Milletvekili Bilgiç, SDÜ Tıp Fakültesine “Organ Nakli Merkezi” kurulması için 3 milyon liralık kaynak aktarıldığını açıkladı. SDÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde “Organ Nakli Merkezi” kurulması için gerekli olan kaynak sağlandı. Sevindirici haberi AK Parti Isparta Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Başkan Vekili Süreyya Sadi Bilgiç verdi. Bilgiç, SDܒnün Kalkınma Bakanlığı’ndan “Organ Nakli Merkezi” için 5 milyon liralık ödenek talebi bulunduğunu belirterek: “Kalkınma Bakanlığı yatırımları hızlandırma ödeneğinden 3 milyon liralık kaynak SDÜ hesabına aktarıldı. Bu ödenek ile üniversitemiz ve Isparta’mız için çok önemli olan Organ Nakli Merkezi’nin çalışmaları başlayacak. Ödeneğin kalan kısmı da ihtiyaca göre kısa sürede temin edilecek.
15.7.2014

Express: Yok böyle bir eylem

Oturdukları evin karşısındaki çocuk parkında yaşayanlardan rahatsız olup durumu yetkililere bildiren ancak 4 yıldır hiç bir sonuç alamayan Han Ailesi, 'Bu bir demokratik eylemdir' diyerek Valilik önündeki parkta yaşamaya başladı. Muzaffer Türkeş Mahallesi'nde ikamet eden Han ailesi, evlerinin hemen karşısında bulunan çocuk parkını yaşam alanı olarak seçen kimselerden duyduğu rahatsızlığı yetkili kişiler tarafından giderilmeyince aile da Valilik önündeki park da yaşamaya karar verdi.

Haber: Başkan Ömer Şengöl doğru bilgi vermiyor

Ak Parti Eğirdir İlçe Teşkilatı tarafından gerçekleştirilen iftar yemeğine katılan Milletvekili Recep Özel, gündem değiştirecek açıklamalarda bulundu. İlçenin Demokrat Partili Başkanı Ömer Şengöl'ü halkı kandırmakla suçlayan Özel, Sayın Şengöl, Ak Partili Belediye'den kendilerine borç kaldığı edebiyatını yapıyor ancak 8 - 9 tane sıfır makam arabası alıyor. Anlamakta güçlük çekiyorum dedi.

Demokrat: Senirkent’te 19 yıllık acı

Dağdan gelen selin yol açtığı felaketin izleri kısa sürede silindi ama kaybedilen 74 canın  acısı hala yüreklerde tazeliğini korumaya devam ediyor.  Bilindiği gibi Senirkent ilçemiz 13 Temmuz 1995 günü meydana gelen sel felaketi ile sarsılmıştı. 74 vatandaşımızın yaşamını kaybettiği bu acı olayın ardından tam 19 yıl geçti. Dağdan gelen selin yol açtığı felaketin izleri kısa sürede giderilmeye çalışıldı. Ancak felakette kaybedilen 74 kişinin acısı ise hala dün gibi tazeliğini koruyor. Senirkent’te bir daha böylesi felaketlerin yaşanmaması için gerekli önlemler alındı ve selin geldiği dağlık alan kısa sürede ağaçlandırıldı ve hayvan otlatmaya kapatıldı. Devlet, felaket sonrası Senirkent’in tahrip olan alt yapısını yeniden inşa etti ve ilçede bu felaketin yaraları kısa sürede sarıldı.

Akdeniz: Özel'den ITKM için malalı eylem çağrısı

AK Parti Milletvekili Recep Özel, Isparta'da Dereboğazı Yolu'na gösterilen duyarlılığın 15 yıldır atıl bekletilen Ticaret ve Kültür Merkezi için gösterilmemesinden şikayetçi. Isparta Belediyesi tarafından 2006 yılında kat karşılığı usulü ile ihale edilen 2009 yılında tamamlanmasına rağmen henüz bitirilemeyen ve inşaatı atıl kalan Ticaret ve Kültür Merkezi, siyasetin gündemine düştü. AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, Dereboğazı Yolu için eylem yapanlara, söylem geliştirenlere Ticaret ve Kültür Merkezi için sessiz kalmama çağrısında bulundu. Kent Konseyi'ni göreve davet eden Milletvekili Özel, "Dereboğazı için kazma-kürek alıp, eylem yaptınız. Gelin, Isparta için, Isparta'nın kalbindeki ITKM için malalı eylem yapın. Duyarlılık gösterin" diye konuştu.

Çözüm: Vekillerde, Vali’de müdahale etti

Isparta için büyük önem taşıyan Beyşehir gölü ile Karacaören Göleti Çevre Düzeni Planı ile ilgili olarak AK Parti Isparta Milletvekilleri ile Vali Özkan gerekli girişimlerde bulundu. Isparta’da tarımdan, turizme, hayvancılıktan, içme suyundan, sanayi yatırımlarına kadar hayatı her alanda etkileyecek olan Beyşehir Gölü ile Karacaören Göleti Çevre Düzeni Planının sessiz – sedasız yapılması ve Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Veysel Eroğlu’nun onayına sunulması haberimiz ses getirdi. Beyşehir Gölü ile Karacaören Göleti Çevre Düzeni Planının onaylanmadan önce Isparta’da paydaşlarla geniş katılımlı toplantılar düzenlenmesi ve sorunlu bir planın çıkmaması için AK Parti Isparta Milletvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç ve Recep Özel ile Isparta Valisi Vahdettin Özkan devreye girdi.14.7.2014

Express: Karar Meclisindir

Nüfusu 2 binin altında kaldığı için kapatılan 29 belde belediyesinin taşınır ve taşınamazlarına ilişkin Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu çalışmalarını tamamladı. Köylerin, taşınamazları bize bırakın taleplerine ilişkin son kararı İl Genel Meclisi verecek.

Akdeniz: Y.bademli için tehlike çanları

Yenişarbademli Belediye Başkanı Mustafa Erdem, ilçe mülki sınırlarının yüzde 98’inin 1. Derece Doğal Sit Alanı olması nedeniyle çivi dahi çakamadıklarını belirtti. Yenişarbademli Belediye Başkanı Mustafa Erdem, ilçesiyle ilgili acı bir gerçeği ortaya koydu. Yenişarbademli’nin tarım, imar ve yerleşim alanlarının tamamının Kızıldağ Milli Parkı içinde kaldığını ve ilçenin mülki sınırlarının yüzde 98’inin 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edildiğini belirten Erdem, “Milli Park ilan edilmeden önce 5600 nüfusa sahiptik. Milli Park ilan edildiği günden bugüne nüfus eriyor. Bugün nüfusumuz 2000’in altına düştü. Yavaş yavaş yok oluyoruz’’ diyerek büyük tehlikeye dikkat çekti.

Haber: Başarı artacak

Ispartalıların sağlık hizmetlerinde 81 il içerisinde 1'nci çıkmasının ardından bu kez çıta daha da yükseldi. İlimizde memnuniyet yüzde 89,1 olurken, İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Karakaya, yeni hedeflerinin yüzde 95 ve üzeri olduğunu belirtti.

Çözüm: Barla’ya büyük yatırım

Kültür Bakanlığı Özel İdare ile işbirliği yaparak Barla’ya 10 milyon liralık yatırım yapacak. Yatırım otel, sosyal tesisler ve çevre düzenlemesini içerecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Eğirdir Barla için kesenin ağzını açtı. Bediüzzaman Said – i Nursi’nin evinin bulunduğu ve her yıl yüzbinlerce insanın ziyaret ettiği Barla’da “inanç turizmi”nin  canlanması ve Barla’ya gelen vatandaşlara daha iyi imkanlar sunulabilmesi için 10 milyon liralık yatırım yapılacak. Nüfusu iki binin altında olduğu için 2014 seçimlerinde kasabadan köye dönüşen Barla’da konaklama ve sosyal tesis noktasında ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin ortaklaşa yürüteceği proje ile Barla adeta tamamen elden geçirilecek
12.7.2014

Express: Tartışma bitmiştir dedi 755 yataklı şehir hastanesinin inşaatının başlaması yönünde bir engel daha aşıldı. Özel İdare'nin Sağlık Bakanlığı'na tahsis ettiği alanlar hazineye devredildi. İl Genel Meclisi Başkanı Ali Bolat tartışma bitmiştir dese de bir engel kaldı: Tapuların birleştirilmesi.

Akdeniz: Isparta Başarısı Türkiye'de sadece Ege Üniversitesi'nde olan kozmetik akredite labaratuarı Isparta'ya da kuruluyor. Itso, Baka ve Valiliğin yürüttüğü çalışmalar, Milletvekillerinin de desteğiyle olumlu bir neticeye ulaştı. Haber: 500 Milyon TL Harcanıldı Ak Parti hükümetleri döneminde Isparta'ya sadece baraj, gölet v.b yatırımlar için 500 Milyon TL'nin üzerinde para geldi. Bu paranın önemli miktarının tesislere harcandığını belirtildi. Demokrat: Davraz'da beş gün elektrik yok AKEDAŞ'tan yapılan açıklamada Davraz Mahallesi'nde Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri elektrik kesintisi yapılacağı bildirildi. "Vatandaşlarımıza daha kaliteli ve kesintisiz enerji temin edilmesi amacı ile, Evren Mühendislik tarafından enerji kesintisi talep edilmektedir.Şirketimizce söz konusu talep değerlendirilmiş olup, uygun görülen kesinti programı aşağıda sunulmuştur. 14 Temmuz 2014 Pazartesi, 15 Temmuz 2014 Salı, 16 Temmuz Çarşamba, 17 Temmuz Perşembe ve 18 Temmuz Cuma günleri 08:00 ile 17:00 saatleri arasında Cezaevi DM’ de yapılacak enerji kesintisinden; Davraz Mahallesine ait; 132, 135, 136, Caddeleri ile 3902, 3903, 3904 3905, 3906, 3907, 3908, 3909, 3911, 3926, 3927, 3932, 3938, 3942, 3943, 3944, 3948, 3950 ve 3950/1 Sokakları ile bu hattan enerji alan özel trafolu müşteriler etkilenecektir. Çalışmaların erken bitmesi halinde, hatlara belirtilen saatten önce enerji verilebileceği gibi, hava muhalefeti veya başka nedenlerle çalışmadan vazgeçilmesi halinde hatlarda enerji mevcut olacağından, ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir."

Çözüm: Yine Çevre Planı sorunu Orman ve Su İşleri Bakanlığı bürokratları Isparta'dan kimsenin haberi olmadan Beyşehir ve Karacaören Göleti ile ilgili plan hazırlayıp, bakanın onayına sundu. Girişim yapılmazsa Isparta'yı yine ciddi sorunlar bekliyor.


11.7.2014

Akdeniz: Mania'ya bir mana veremiyoruz

Itso Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Süleyman Demirel Osb'de 2 Milyon 500 Bin m2 ''Genişleme Alanı'' bulunduğunu söyledi: ''Uluslararası bir havacılık uygulaması olan Mania Planı yolumuza duvar örüyor.''

Haber: Polis Myo iptal olabilir

İçişleri Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı yasal çalışma ile polis okulların kapatılarak yeni bir yapılanmaya gidilmesi ve polis yetiştirecek okullara öğrenci alımına yeni kurallar getirileceği öne sürüldü. Bu iddialar doğrulanırsa Isparta'ya getirilmesi planlanan Polis Okulu da iptal edilebilir.

Demokrat: ​Trafik keşmekeşliği !

Isparta’nın en büyük sorunlarından birisi olan trafik sorunu her ne kadar Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın tarafından çözümlenmek üzere otoparklar yapılması planlanıyor olsa da gün geçtikçe artarak devam ediyor. Trafik sorununun diğer bir deyişle trafik keşmekeşliğinin yaşandığı cadde ve kavşaklardan birisi de Davraz Mahallesi ile Karaağaç Mahallesini birbirinden ayıran Hilmi Dolmacı Caddesi olarak bilinen 105. Cadde. Kapalı Pazar yerinin de bulunduğu bu caddede her Çarşamba ve Pazar günleri tam bir trafik karmaşası yaşanıyor. Bu nedenle söz konusu günlerde adeta araçlarla yayalar birbirine giriyor.

Çözüm: 15 milyon borçla bıraktık,  50 milyonla aldık

Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, 5 yıl önce belediyeyi bıraktıkları mali tablo ile devraldıkları tablonun çok farklı olduğunu söyledi. Şengöl, 5 yıl önce 15 milyon TL borçla belediyeyi devrettiklerini belirterek:”Bunun karşılığında belediyenin vatandaşta 30, Sağlık Bakanlığında 30 milyon TL alacağı vardı. Bizden sonraki yönetim vatandaşın üzerindeki alacağını almış ama Sağlık Bakanlığındaki alacağı dokunmamış. Bugün ise gelinen nokta çok daha kötü. Borç 50 milyon lira olmuş ama alacaklar yok denecek kadar az. Eğirdir Belediyesi Isparta’nın her şeyi. Ama devraldığımız tablo çok kötü. Bu şartlar içinde hizmet etmeye çalışıyoruz10.7.2014

Express: Ombudsman vatandaşı haklı buldu

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, Gelendost'ta bir vatandaşın evi ve dükkanının önündeki kaldırıma konulan elektrik dağıtım panosunun kaldırılması istemiyle yaptığı şikayeti haklı buldu. Panonun kaldırılması için Gelendost Belediyesine ve Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'ne tavsiyede bulunmasına karar verdi.

Demokrat: Bizim parayla işimiz olmaz

Isparta Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Mahmut Bülbül, dün bir basın toplantısı düzenleyerek geçtiğimiz günlerde Isparta Kent Konseyi için ‘Belediye’nin yan kuruluşu gibi çalışıyor. Belediye’ye mahkum bir kuruluş, pasif durumda, hiç kurulmasa daha iyiymiş’ şeklindeki eleştiri ve değerlendirmelerine cevap verdi. Dün saat 13.00’de Isparta Kent Konseyinin Anadolu Mahallesindeki Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda Başkan Bülbül’ün yanı sıra Yürütme Kurulu Üyeleri; Oğuz Başaran, Suat Tanyeri, Suat Meydan ve Şükriye Gülüm de hazır bulundu.

Akdeniz: Pürlü Plaza, Eğirdir Belediyesi'nin filosunu yeniledi

Eğirdir Belediyesi Gölbelde Limited Şirketi tarafından araçların bakımsız ve çok masrafları olması sebebi ile değiştirilen 8 yeni hizmet aracı dün saat: 10’da belediye önünde okunan dua ve dana kesimi ile teslim töreni gerçekleştirildi. Gölbelde Limited şirketi tarafından hizmet araçlarının bakımsız olmaları, masraflarının çok olması ve yakıt tasarrufu sağlanması amacıyla aralarında Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl’ün de makam aracının bulunduğu 8 hizmet aracının yerine 4 adet Fiat Fiorino, 1 Adet Fiat Doblo, 1 Adet Fiat Practico, 1 adet Fiat 500L, ve makam aracı yerine alınan Fiat Freemont marka 8 adet araç dün Eğirdir Belediyesi önünde düzenlenen törenle teslim edildi.  Teslim töreninin ardından Eğirdir Belediyesi tarafından dana kesilerek, dua okundu.

Çözüm: Bakan Eroğlu’ndan Isparta’ya üç iyi haber

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatlarıyla Yalvaç-Mısırlı ve Çeltik Deresi, Yalvaç - Özgüney ve Mezar Deresi, Şarkikaraağaç - Deliçay ve Çukur Deresi Islahı projeleri için kamulaştırma işlemlerine başlanıyor. Yalvaç - Mısırlı ve Çeltik Deresi, Yalvaç - Özgüney ve Mezar Deresi, Şarkikaraağaç - Deliçay ve Çukur Deresi Islahı tesislerinin kamulaştırma işlemlerinin yapılabilmesi maksadıyla gerekli kamu yararı kararı için düzenlenen olurlar, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından kendisine sunulduğu gün imzalandı. Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun imzasıyla bu tesislerin inşaat sahasında kalan taşınmazlar kamulaştırılacak ve tesisler en kısa zamanda tamamlanarak hizmete açılacak9.7.2014

Express: Gerçekten çok mu zor?

Isparta'da çocukların ücret ödemeden gönüllerinde eğlenebileceği oyun alanlarından yoksun oluşu İl Genel Meclisi gündemine taşıdı. Okula para kazandırılsın anlayışıyla bahçelerle halı saha otopark yapılmasının çocukları trafikte oyun oynamaya ittiğine dikkat çekildi.

Akdeniz: Gül Küçük'te Tobb Teknik Lise sevinci

TOBB’un desteği ile ITSO tarafından Gül Petek Sanayi Sitesi’ne inşa edilecek olan 24 derslikli Teknik Lise Projesi’nin ihalesi 18 Temmuz 2014 tarihinde Ankara’da yapılıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteği ile Isparta Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Gül Petek Sanayi Sitesi’ne inşa edilecek olan 24 derslikli Teknik Lise Projesi’nin ihale aşamasına gelindi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde 18 Temmuz günü davet usulü yapılacak olan ihalenin ardından Teknik Lisenin temeli atılacak. Türkiye’ye örnek olacak nitelikte eğitim verecek olan Teknik Lise sayesinde Isparta’daki kalifiye eleman sorunu da çözüme kavuşmuş olacak.

Haber: Çatı yangını korkuttu

Isparta Fatih Mahallesi’nde meydana gelen yangın, itfaiyenin zamanında müdahalesi sonucu kısa sürede söndürülerek olası bir facia engellendi. Haber Merkezi’nin aldığı bilgiye göre, olay Bekir Çırak Camii karşısında bulunan yeni yapılan bir öğrenci apartında meydana geldi.  Nedeni belirlenemeyen şekilde çatıda parlayan alevler bir anda çatıyı tutuşturunca çevredekiler durumu hemen itfaiyeye bildirdi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri kısa sürede yangını kontrol altına almayı başarırken, yangın esnasında tatil nedeniyle apartın boş olması da şans eseri olarak değerlendirildi. Olay sonrasında apartın çatısında maddi hasar meydana gelirken, can kaybı bulunmaması tek teselli oldu.

Çözüm:Hayır için VAKIF kuracak

Ortaokul yaptırıp Millî Eğitim’e armağan eden; Dereboğazı Yolu Çamlık Mevkii’nde Camii inşa ettiren, yolculara 24 saat yemek dağıtan, her ay 60 öğrenciye burs veren iş adamı Ferhat Uzunlulu, şimdi de yardımlarının kalıcı olması için Vakıf kuruyor. Aslen Yozgatlı olan ancak Kayseri’de ticaret yapan iş adamı Ferhat Uzunlulu örnek olacak önemli bir çalışmaya daha imza atıyor. Isparta ile ticari veya başka bir ilgisi bulunmayan Uzunlulu Isparta’ya özel bir önem veriyor.8.7.2014

Express: Tarihi kiliselerde halı dokunacak

Isparta'da üç sivil toplum örgütü kaybolan değer el halıcılığını yeniden canlandırmak için proje hazırladı. Halıların dokunulacağı yer için boş durumdaki Aya Yorgi Kilisesi ve Aya Baniya Kilisesi'nin tahsisi isteniyor.

Akdeniz: Skandal

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) 8 Milyon TL kaynak sağladığı GÜL VADİSİ Projesi, SDÜ ile mimari ofis (Antalya) arasında yaşanan sorun nedeniyle büyük tehlikeye girdi. 8 Milyon TL kaynağı kullanmak için çok az bir süre kaldı. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Gül Vadisi Projesi için 8 Milyon TL kaynak sağladı. Bu kaynak şu an bankalarda kullanıma hazır. Ancak Belediye Başkanlığı’nın engelleme girişiminin ardından şimdi de Süleyman Demirel Üniversitesi’nin (SDÜ) yaptığı hatalar sonucu zaman kaybedildi. Yatırım bir yıl içerisinde tamamlanmaz ise Kalkınma Bakanlığı, gönderdiği 8 Milyon TL ödeneği geri alacak.

Haber: Petek Dinçöz Isparta'ya gelin oluyor

Ünlü sanatçı PETEK DİNÇÖZ Isparta'ya gelin geliyor. Ispartalı ünlü işadamı İrfan Kodaloğlu'nun oğlu ile nikah masasına oturacak. Ünlü Yapımcı Can Tanrıyar ile aralarında problem olan, Can Tanrıyar'ın kendisini sürekli darp ettiğini ve istediği yerlerde sahneye çıkması gerektiğini belirten Petek Dinçöz'ün yüzü sonunda gülüyor. Katıldığı televizyon programında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a seslenip yardım isteyen Dinçöz, artık muradına eriyor. Isparta'lı ünlü bir iş adamının oğlu ile evlenecek olan Petek Dinçöz; 'Artık hayata yeniden başlıyorum' dedi. İstanbul'da, yine çok ünlü bir restaurantta, seçkin davetlilerin katılacağı düğün merasimi saat 20.30'da başlayacak.

Demokrat: AKP’yi mecliste ‘Oruç’ tuttu

İl Genel Meclisi’nin Temmuz ayı olağan toplantıları başladı. Dün saat 14.00’de İl Genel Meclisi Başkanı Ali Bolat Başkanlığında İl Özel İdaresi Yerleşkesi içinde bulunan Toplantı Salonunda gerçekleştirilen dünkü ilk oturumda önergeler kabul edildiği için gündem maddelerinin görüşülmesine geçilemedi. Bilindiği gibi geçtiğimiz ay İl Genel Meclisinde 12 üye ile temsil edilen MHP’liler tarafından verilen bir önerge AKP’lilerin red oyuyla kabul edilmemiş ve bu durum mecliste gergin anların yaşanmasına neden olmuştu. Ancak, bu defa mecliste sadece 2 üye ile temsil edilen CHP’nin sadece bir üyesinin imzasıyla verilen önerge mecliste kabul edildi.7.7.2014


Express: İhracatta yönümüz Çin ürünümüz mermer

Isparta 2014 yılı ihracatında uzak doğu ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti çılgınlığı yaşıyor. İlden çıkan mermeri satın alan Çin, bugün Isparta'nın en önemli pazarı haline geldi. Libya ihracatta ikinci en büyük pazar konumunda. Madencilik sektörü toplam ihracat pastasının üçte birini oluşturuyor.

Demokrat: Kiraz Festivali'ne kısmi kutlama

38.Geleneksel Uluborlu Kiraz Festivali bugün saat 19.00’da kapalı Pazar alanında düzenlenen etkinlikle kutlandı. Saat 19.00’da ilçe protokolünün katılımıyla Cumhuriyet Meydanında festival etkinliklerinin ilk ayağı olan açılış töreni ve Atatürk Anıtına çelenk sunumu yapıldı. Festivalin ramazan ayına denk gelmesinden dolayı ilçemiz kapalı pazar alanında düzenlenen etkinlikler açılış konuşmaları ile başladı. Programın açılış konuşmasını Belediye Başkanımız Mehmet ÜNVERDİ yaptı. Başkanımız konuşmasında ilçemizde kiraz sezonunda yaşanan sıkıntılara değinerek sorunların çözümünde Isparta Valisi Vahdettin ÖZKAN’dan destek talebinde bulundu. Daha sonra İlçe Kaymakamımız Adem ÇELİK ve ardından Isparta Valisi Vahdettin ÖZKAN katılımcılara hitap ettiler. Açılış konuşmalarının ardından ilçemizde kiraz üreticiliği ile uğraşan vatandaşlarımızın katılımıyla gerçekleştirilen en iyi kiraz yetiştiriciliği ödül töreninde dereceye giren üreticilerimize ödülleri takdim edildi.  İftar yemeği öncesi Dolunay Grubunun ilahileri yer aldı, iftar vaktinden hemen önce Kur’an-ı Kerim tilaveti okunarak dua edildi. Katılımın bir hayli fazla olduğu festival etkinliklerinde ezanın okunmasıyla birlikte katılımcılar oruçlarını açtılar. 

Akdeniz: Eliniz kırılsın

Isparta Belediyesi tarafından mahallelere kurulan oyun parkları kimliği belirsiz kişiler tarafından yakılmaya, yıkılmaya devam ediyor. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Kule Park’ta 300 kadar alanın yeşillendirilmesinde kullanılan fıskiyeler teker teker kırılmıştı. Önceki gece de Işıkkent Mahallesinde Borsa İlköğretim okulu karşısında bulunan çocuk oyun parkı yakılmak istendi. Yangın’ın erken fark edilmesi nedeniyle sadece oyun gurubunun tüp geçit kısmı olarak tabir edilen bölümü yandı. Birbirine bağlantılı olan çocuk oyun gurubu bu yanma nedeniyle de kullanılamaz hale geldi.

Haber: Emniyet'te değişim sürüyor

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bir süre önce başlatılan çalışma kapsamında Türkiye genelinde görev yapan 3.sınıf emniyet müdürlerinin terfileri durduruldu. Bu kapsamda yapılan yeni düzenlemeler ile bazı illerde 2.sınıf emniyet müdürlüğünden 1.sınıfa terfi eden müdürler, farklı illerde çeşitli görevlere atandı. Yapılan çalışmalarda Caner Tayfur’un Isparta Emniyet Müdürlüğü’ne atanmasından sonra Asayiş Müdürü olarak atadığı 3.Sınıf Emniyet Müdürü Alper Aygül, vekaleten İl Emniyet Müdür yardımcılığına getirildi. Halen Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü’ne vekaleten eden Aygül’ün emniyet müdür yardımcılığına getirilmesi konusunda bugün resmi olarak tebligatın yapıldığı öğrenildi.

Çözüm: Erdoğan Isparta'da miting yapmayacak

Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın miting programında Isparta'ya yer verilmedi. 11 Temmuz’a kadar 5 şehre gidecek olan Başbakan Erdoğan; 8 Temmuz Salı günü Denizli’de, 9 Temmuz Çarşamba günü Tokat’ta, 10 Temmuz Perşembe günü ise CHP ve MHP'nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun memleketi Yozgat’ta, 12 Temmuz Cumartesi günü Antalya, 13 Temmuz Pazar günü Şanlıurfa'da, 19 Temmuz Cuma günü ise Ordu'da olacak.5.7.2014

 Express: Kaygılar yersiz Yeni Sanayi'nin tanınmış esnafı Mehmet İpekçi, okul dönüşümleri kapsamında Çıraklık Eğitim Merkezi'ne taşınma kararı alınan Isparta Ticaret Meslek Lisesi öğrenci ve velilerin yeni binanın yeriyle ilgili kaygılanmalarına gerek olmadığını söyledi.

Demokrat: Ya hep ya hiç! Haziran ayı başında yıkımı gündeme gelen ve Vali Vahdettin Özkan'ın devreye girmesiyle ötelenen Üzüm Pazarının üst örtüsünün sökülmesi konusunda Belediye'nin başvurusu üzerine 30 Temmuz'da toplanacak olan Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kesin kararını verecek.

Haber: 970 bin kitap dağıtılacak İl Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında il genelinde 970 bin 486 kitap dağıtılacağını bildirdi. 2013 yılı Mayıs ayında Isparta Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan İlyas Can, ilimizin kendisinden öncede eğitimde başarılı bir il olduğunu söyledi. Geçmişteki başarıdan dolayı görev yapanlara teşekkür eden Can, “Bunu dillendirmekte benim görevim. Göreve başladığımda önümüzdeki yıllarda benim katkım olduğunu hepimizi göreceğiz demiştim. Bir yıllık çalışmalarımızla arkadaşların başarılarına gölge düşürmedik. 1 yılda artan bir grafikle milli eğitimdeki çalışmalarımızı devam ettirdik” dedi.

Akdeniz: İşte Isparta Külliyesi Eski Tabakhane Bölgesi'ne Külliye inşa ediliyor: Müftülük Yönetim Merkezi Projesi'ne Araştırma - Uygulama Camii, Kur-an'ı Kerim Kursu, Eğitim - Öğretim Yapıları, Hac / Umre Merkezi de dahil edildi. 4.7.2014
Express: Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy’dan şok suçlamalar

2007 yılında meydana gelen ve 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazası davasının 26. Duruşması dün görüldü. Duruşmaya Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Ersoy’un düşen uçağın yöneticilerini suçlayan açıklamaları damgasını vurdu. Ersoy, yöneticileri olası kasıtla adam öldürme suçun işlediklerini öne sürdü.

Akdeniz: Özel okul ve görme engellilere kitap müjdesi

İl Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, 2014 – 2015 Eğitim – Öğretim yılında il genelinde 970 bin 486 kitap dağıtılacağını bildirdi. Bu yıl farklı olarak özel okullardaki öğrencilere de ücretsiz ders kitabı dağıtılacağını ifade eden Can, Görme engellilerine yönelik Braille alfabesiyle hazırlanan kitaplarda ders yılı başlangıcında masalarda olacak dedi.

Demokrat: Isparta’yı Tarım’da kurtaramadı

Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu, yaz aylarının gelmesiyle birlikte sebze ve meyvelerin de hasat döneminin arttığını söyledi. Kutlu Isparta’da tarımda çalışan işçisi sayısının 140 bine ulaştığını belirtti. Ancak, bu durum bile, Batı Akdeniz illeri arasında en yüksek işsizliğin Isparta’da yaşanmasını engelleyemedi.

Haber: İftar yemeğine damgasını vurdu

ISİAD, Altınbaşak Yemekhanesi'nde Isparta protokolüne bir iftar yemeği düzenledi. Programa Isparta eski Valisi Memduh Oğuz'un yanı sıra Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Isparta Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve ISİAD yönetim kurulu ve üyeleri de katıldı. Isparta Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ISİAD)düzenlediği iftarda konuşan Isparta eski Valisi Memduh Oğuz, çalıştığı dönemde bu insanlardan ve kurumlarından hiçbir kanunsuz talep almadığını dile getirdi. Vali Oğuz, bu insanların haksızlığın karşısında,Hakk'ın yanında olduğunu savundu. İftar yemeğinin ardından bir konuşma yapan Isparta eski Valisi Memduh Oğuz, ISİAD'ın Isparta'nın gelişmesine ve kalkınmasına önemli katkılarda bulunduğunu belirtti. Kendi valiliği döneminde de 3 sene çok yakın iş birliği yaptıklarını ifade eden Oğuz, "Burada çok gayretli ve değerli arkadaşlarım var. Bunlardan hiç kanunsuz bir taleple karşı karşıya kalmadım. Hak olmayan hiç bir şeyin peşine düştüklerini görmedim. Haksızlığın karşısında Hakkın yanında, gelişmenin, çağdaşlığın, medeniyetin yanında gayretleri oldu." şeklinde konuştu.

Çözüm: 16 yoksula ev

Şarkikaraağaç kaymakamı Abdullah Aktaş, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile ilçede ekonomik durumu iyi olmayan yoksul aileleri konut sahibi yapmak amacıyla proje hazırladıklarını söyledi. Proje Türkiye’ye örnek. Ş. Karaağaç Kaymakamı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah Akdaş, Kanal 32’de yayınlanan “Ne Var Ne Yok?” programının konuğu oldu. Ş. Karaağaç’ta ve il genelinde yapılan çalışmalarla ilgili önemli açıklamalar yapan Akdaş’ın Türkiye’ye örnek projesi dikkat çekti. Şarkikaraağaç’ta yardıma muhtaç 16 aileye, 16 ev yaptırmak için, Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığı ile, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına sunduğu proje onaylandı.


3.7.2014


Express: Belediyeyi özelleştirecek

Eğirdir Belediyesi olağan meclis toplantısı 01 Temmuz 2014 Salı günü saat 21.30’da belediye meclis salonunda yapıldı. Belediye Başkanı Ömer Şengöl’ün başkanlığında gerçekleşen toplantı sonunda samimi bir hava içinde geçen sohbette Başkan Ömer Şengöl Bey çok çarpıcı açıklamalarda bulunmuşlardır. Gündem maddesinin ikinci maddesinde yer alan, Yenimahalle, Konya Şosesi Mevkiî, 16 ada, 35 parsel ve Nazım İmar Planımızın 3, Uygulama İmar Planımızın 21 L II numaralı paftasında kalan alan arazi üzerinde hazırlanan imar planı tadilatına askı süresi içerisinde yapılan itirazlar görüşülerek karara bağlandı. Sözü edilen alandaki petrol satış istasyonunun 2014 Mayıs ayı içerisinde onaylanan ve sözü edilen alanın konut dışı kentsel çalışma alanından akaryakıt ve LPG servis istasyonuna dönüştürülmesine yönelik imar planı tadilatı için istenilen tadilata itirazlar değerlendirilmiştir ve madde, tadilatın yapılması yönünde bir çekimser oya karşılık oybirliği ile kabul edilmiştir.

Akdeniz: Hukukta yeni dönem Arabulucuk

Özellikle gelişmiş ülkelerde uygulanan arabuluculuk sistemi Türkiye'yle beraber Isparta'da uygulanmaya başlandı. İlimizdeki 3 arabulucu avukattan biri olan Ünsal Çankaya sistemi anlattı. Boşanma ve aile içi şiddet durumu dışında her hukuk davasında arabulucuya başvurular bildiğini belirten Av. Ünsal Çankaya, sistemin tarafların kendi iradeleri ya da mahkemenin yönlendirilmesiyle işlendiğini dile getirdi.

Haber: Iyaş Avm'ye bir dev daha geliyor

Eylül ayında kapılarını Ispartalılara  açacak olan MANGO,  mağaza  dekorasyonu için hummalı bir çalışmanın içerisine girmiş bulununuyor. MANGO, kadın ve erkek için giysi ve aksesuar tasarımı, üretimi ve satışı konusunda faaliyet gösteren, uluslararası ölçekte prestije sahip çok uluslu bir firmadır. Iyaşpark AVM’de800 m2 de hizmet verecek olan MANGO mağazası içerisinde kadın ve çocuk konseptleri yer alacak. Mango’yu farklı kılan unsur, oldukça belirgin olan konsepti olarak lanse ediliyor. MANGO konsepti, kendi tasarımlarından doğan ürün, kalite ile uyumlu ve birleşik bir marka imgesi arasındaki ilişkiye dayanmaktadır. Modern ve şehirli kadını günlük ihtiyaçları doğrultusunda giydirmek, MANGO firmasının uyguladığı formül olarak belirlenmiş. Bu, Mango’nun ticari anlamdaki başarısı ve uluslararası prestijinin anahtar noktalarından biri. Şu an MANGO tüm dünya geneline yayılmış 107 ülkede 2415’i aşkın mağazaya sahip.

Demokrat: Şikayet yağmuru

Isparta Milli Eğitim Müdürlüğü bugünlerde gelen şikayetlerle ilgileniyor. Öyle ki, Müdürlük adeta gelen şikayetlerde başını kaldıramıyor. Zira, son 1 haftada BİMER aracılığıyla Müdürlüğe 500 şikâyetin ulaştığı ifade edildi. Geçtiğimiz yıl okulların kapanmasıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 4+4+4 Eğitim Sistemine uygun olarak yapılan okul düzenlemeleri bir çok okulda, öğrenci velileri tarafından tepkilere neden olmuş ve bu konuda Valilik tarafından bir çok okulda geri adım atılmıştı. Aynı sorun bu yıl da okulların kapanmasıyla tekrar baş gösterdi. Zira, Milli Eğitim Müdürlüğü geçen yıl yapamadığı düzenlemeyi bu yıl yapmak istedi. Ancak, öğrenci velileri bu defa da söz konusu düzenlemeye tepki gösteriyor. Şuana kadar yaklaşık 10 okulda bu konuda eylemler ve yürüyüşler gerçekleştirildi.

1.7.2014

Express: Dershane olmasaydı bu başarı gelmezdi 2014 Lys'de Altınbaşak Liseleri ilk 50'de 3 öğrenci ve ilk 1000'de 18 öğrenci ile tarihi bir başarı yakaladı. Türkiye 6.'sı olan Abdullah Furkan Çetin, dershane olmasaydı bu başarıyı yakalamasının mümkün olmadığını söyledi.

Akdeniz: Minarelere Mania traşı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün Isparta Osb için izin verdiği 26.5 metre yükseklik sınırı camiyi de etkiledi. Osb Camii minareleri 20 metre traşlandı. Haber: Kene kabusu geri döndü 1 kişi hayatını kaybetti Isparta'da, 71 yaşındaki bir çoban, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) nedeniyle yaşamını yitirdi. Edinilen bilgiye göre, geçen Perşembe günü Yenişarbademli ilçesinde çobanlık yapan G.G, şiddetli karın ağrısı ve ateş şikayetiyle Isparta Devlet Hastanesi Gastroenteroloji servisinde GİS kanaması tanısıyla tedavi altına alındı. Hasta, ertesi günü yoğun bakım ihtiyacı nedeniyle Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Hastanın burada da aynı tanıya yönelik tedavisi sürerken, yapılan tetkiklerinde KKKA'nın pozitif çıktığı görüldü. Hasta bu sabaha karşı yaşamını yitirdi. Çözüm: 25 bin kişi bedava biniyor Halk Otobüsleri ücretsiz binen vatandaşlar nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. 200 bin nüfuslu Isparta merkezde en az 25 bin vatandaş otobüslere ücretsiz biniyor.


30.6.2014

 Express: Dernek kuruyorlar Belediye tarafından yapılan Otogalericiler Sitesi'ne faiş kira fiyatları nedeniyle gitmek istemeyen otogalericiler, ayrı bir dernek çatısı altında toplanma kararı aldı. Gölbod bünyesinde toplanan otogalericiler kendilerine çok daha ucuza mal olacak bir site açmak için çaba gösterecekler.

Akdeniz: Ve yatırımlar başlıyor Coca Cola İçecek Anonim Şirketi ve Özel Şifa Hastaneleri'nin yeni yatırımları teşvik belgesi'ne bağlandı. 2 yatırımın toplam değeri 70 milyon tl. Özel şifa, 20 yeni istihdam sağlayacak. Coca Cola ise 40 kişi çalıştıracak.

 Haber: Gül özelleştirilsin Isparta Ticaret Ve Sanayi Odası yöneticileri, ilin ekonomik gelişimiyle ilgili çalışmalarına devam ediyor. ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta Yağ Gülü'nün milli ürün olarak kabul edilmesi ve desteklenmesi, Halı İhtisas Gümrüğü'nün Isparta'da kalması ile Konya Isparta ve Dereboğazı Yolları'nın duble olması konularında destek için Meclis Başkanı Osman Şahlan ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaret ettiler.

 Demokrat: Milas'ı pislik götürüyor Çok değil, daha 10 yıl öncesine kadar pırıl pırıl olan ve Isparta halkının piknikte vazgeçilmez alanlarından birisi olan, Milas Mesireliği bugünlerde pislik içinde. İl Özel İdaresi'ne ait olan yerin bir an önce eski günlerine döndürülmesi isteniyor.

 Çözüm: Sdü en çok kontenjan alan 5. üniversite Süleyman Demirel Üniversitesi 2014 - 2015 eğitim - öğretim yılında 180 üniversite arasında en çok kontenjan alan üniversite oldu. Türkiye genelinde üniversitelerin kontenjanları düştüğü için Sdü'nün kontenjanı da 2014'e göre 2.900 düştü. 27.6.2014

Express: Dönüşümde son durum

Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, velilerin en büyük tepkisine neden olan okul dönüşümmlerinde son durumu anlattı. Can, uygulama için çok geç kalındığını belirtirken, dönüşümlerinde son durumu anlattı. Can, uygulama için çok geç kalındığını belirtirken, dönüşümler kapsamında yaptıkları incelemerde bazı okulların gözden kaçan özellikleri olduğunu belirterek, değişiklikler yaşandığını kaydetti.

Haber: Bakan'ın Isparta programı iptal oldu

Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MUSİAD) Isparta Şubesi'nin yeni binasının açılış törenine katılmak için Isparta'ya gelecek olan T.C. Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Isparta programı iptal oldu. Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Isparta'ya gelemiyor.

Gülkent: Belediye'nin SGK'ya borcu şirketlerle birlikte 21 Milyon TL

Sosyal Güvenlik Kurumu, 2013 Eylül ayı ve öncesi döneme ait 150 bin lira ve üzerinde sigorta prim borç aslı olan işverenleri kamuoyuyla paylaştı. Listenin 44’üncü sırasında Isparta Belediyesi bulunuyor. Belediye’nin iki şirketiyle birlikte toplam borcu ise 21 milyon 538 bin.

Çözüm: MYO’lar için kötü sinyal

SDܒnün 2014 yılı kontenjanı belli oldu. Diğer üniversitelerde olduğu gibi SDܒde de ilçelerdeki MYO’lar nedeniyle bir yıl önceki yıla göre 2.900 kontenjan düştü. YÖK üniversitelerin 2014 yılı öğrenci kontenjanlarını açıkladı. SDܒnün kontenjanı 2013 yılına göre 2.900 azaldı. YÖK Türkiye genelindeki bütün üniversitelerde öğrenci gelmeyen veya 10’un altında öğrencisi bulunan bölümlere yeni kontenjan vermedi. Bu nedenle Türkiye genelindeki bütün üniversitelerin hemen hemen tamamında kontenjan düşmesi yaşandı. Özellikle ilçelerdeki MYO’larda öğrencisi az olan bölümlere yeni kontenjan verilmedi. 2013 yılında 19.323 kontenjan verilen SDܒye 2014 yılında 16.421 kontenjan verildi. SDܒnün kontenjanı 2012’de 17.400, 2011’de ise 13.935 olarak belirlenmişti.


26.6.2014

 Express: Mhp'de seçim mesaisi başlıyor Mhp İl Başkanı İsa Yalçın, Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu Isparta'ya anlatmak için vatandaşın ayağına gideceklerini söyledi. Yalçın, Adayımız için Türkiye'nin en yüksek oy oranının Isparta'dan çıkacağına inanıyorum dedi.

Haber: Soma Şehidinin Ailesi Maaşını Aldı Soma'da maden faciasında şehit olan Osman Sümer'in ailesi kendilerine SGK tarafından bağlanan maaşı aldı. Isparta Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Soma’da meydana gelen faciada şehit olan Osman Sümer’in ailesine taziye ziyaretinde bulunmuştu. Sümer’in ailesine SGK tarafından yapılan işlemlerin ardından maaş bağlandı. Aile ilk maaşını 23 Haziran'da çekti. Soma’daki kömür ocağı göçüğünde vefat eden Ispartalı Gazi Osman Sümer’in Zafer mahallesinde ikamet eden ailesine taziye ziyaretinde bulunan Isparta Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Bayram, aileye başsağlığı dileyerek olaydan duyduğu derin üzüntüyü ifade etmişti. Demokrat: Yönetim iyi çalışmıyor Eski adıyla Çobanlar yeni adıyla ‘Sürü Yöneticileri’ üyesi oldukları Isparta İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin genel kurulunda yönetimin iyi çalışmadığını dile getirerek, yöneticilere hesap sordular. Kongrede sert tartışmalar yaşandı. 2 bin 900 üyesi bulunan Isparta İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğui’nin 2013 Yılı Mali Kongresi dün Tren Gar’ının altındaki Altınbaşak Yemek Tesislerinde gerçekleştirildi. 2 bin 900 üyesiyle Isparta’nın en büyük sivil toplum örgütleri içinde yer alan Birliğin dün saat 11.0’de başlayan genel kurul toplantısına; Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan, Antalya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeliha Öztürk ve birlik üyeleri katıldı. Akdeniz: Çimento ve betondaki fiyat artışına tepkililer Müteahhitlik sektörü ve kooperatiflerinin çimento ve hazır beton fiyatlarına gelen zamlara yönelik şikayetleri ITSO'da değerlendirildi. İnşaat sektörünün en önemli girdilerinden birisi olan çimento ve hazır betona son 6 ayda gelen yüksek zamlar tepkilere neden oluyor. Müteahhitlik sektörü ve kooperatif yöneticileri, ITSO 17.Meslek Komitesi tarafından organize edilen toplantıda sorunlarını konuşma ve tartışma fırsatı buldular. ITSO Başkan Yardımcısı İnşaat Mühendisi Metin Çelik başkanlığında yapılan toplantıda müteahhitler ve kooperatif yöneticileri çimento ve hazır beton fiyatlarının geriye çekilmesi yönünde çalışma başlatılması konuşuldu. Çözüm: Hizmeti engellemeyiz, destek veririz Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, bugüne kadar Isparta’ya önemli hizmetler yaptıklarını belirterek.”Asla hizmeti engelleyen olmayız, destek veririz, hizmet yaparız” dedi. Bölge Hastanesinin yapılabilmesi için belediyeye ait olan arazinin tapusunu ücret almadan devrettiklerini belirten Günaydın:”Tapuyu devrettik. Şimdi bakalım hastane hemen başlayacak mı? Biz her zaman hizmete destek olduk, yanında olduk. Bu hastanenin Isparta’ya yetmeyeceğini, yerinin yanlış olduğunu söyledik” şeklinde konuştu.


 25.6.2014

Express: Devler listesinde tek Isparta'lı

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu - 2013 Yılı araştırması sonuçları açıklandı. İşadamı Şevket Demirel'in şirketi Göltaş devler listesinde bir kez daha yerini almayı başardı. Ekonomi Haberi - 25 Haziran 2014 Çarşamba - 09:20 İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından 46 yıldır yapılan ve her yıl büyük merakla beklenen araştırma, “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2013” açıklandı.

Demokrat: Isparta sevgisi böyle olur

Kanal 32'nin sevilen programına İstanbul'dan telefonla bağlanan Şevket Demirel, program yapımcıları Mehmet Erçakır ve Soner Toros'un canlı yayın talebini de geri çevirmedi. Demirel, Isparta'ya geldiği ilk fırsatta Basın Kulübüne konuk olacağının sözünü verdi. Kanal 32 Televizyonunda her Pazartesi saat 21.00'de yayınlanan ‘Basın Kulübü’ programının önceki akşamki konuğu Türkiye Eğitim Derneği (TED) Koleji Kurucu Temsilcisi Mustafa Fikri Çobaner ile Okulun Genel Koordinatörü Hayrettin Bilge oldu. Gazeteciler Mehmet Erçakır ve Soner Toros tarafından hazırlanan programda Çobaner ve Bilge, TED Isparta Koleji’nin Eğirdir Karayolu Orma A.Ş. Fabrikası Camii’nin üst bölümündeki arazide yapımı devam eden yeni kolejle ilgili açıklamalarda bulundular.

Haber: 20 bin turist hedefleniyor

Gülün tarımın ve kozmetiğin yanısıra turizmin de ürünü olarak markalaşmasını sağlamak amacıyla Baka'nın girişimleri sonuç verdi. Baka Genel Sekreteri Tuncay Engin, yıl sonunda 2 bin 5 yıl içinde ise 20 bin turistin gül turizmi kapsamında Isparta'ya gelmesini hedeflediklerini söyledi.

Çözüm: Itso, 500 milyon dolarlık ihracat hedefine ilerliyor

ITSO, ihracatı artırmak, yabancı yatırımcıları Isparta’ya çekmek ve çeşitli iş bağlantıları kurmak amacıyla düzenlediği yurtdışı iş gezileri kapsamında, 39 üyesini Avusturya Slovakya ve Macaristan’a götürdü. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası, 2023 500 milyon dolar ihracat hedefine ulaşmak, yabancı ülkelerdeki ihracat potansiyellerini araştırmak ve çeşitli iş bağlantıları kurarak Isparta’nın ürünlerini dünyaya tanıtmak amacıyla düzenlediği yurtdışı fuar ve iş gezileri kapsamında, 39 üyesini Avusturya (Viyana), Slovakya (Bratislava), Macaristan (Budapeşte)’ye götürdü.
24.6.2014

Express: O halde parayı iade edelim

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın Şehir Hastanesi inşaatı üzerindeki arsanın tapu devriyle ilgili parayı almadan tapuyu verdim açıklamalarına Ak Parti Milletvekili Recep Özel'den yanıt geldi. Özel 1 kuruş para almadım diyorsa o zaman biz gelen yaklaşık 3 milyon lirayı bakanlığa geri iade edelim dedi.

Demokrat: Ramazan fırsatçılarına dikkat

Ziraat Odası Başkanı Bayram Kutlu, Ramazan ayı yaklaşırken her yıl olduğu gibi bu yılda Ramazan fırsatçılarının ortaya çıkmaya başladığını belirterek, tüketicileri uyardı. Kutlu ihtiyacınız kadar alış veriş yapın, Ramazan geliyor diye fazla ürün almayın uyarısında bulundu.

Akdeniz: Hırsız gibi girip, sitem mektubu bıraktılar

Okulların 4 + 4 + 4 ayrıştırmaları mahallerde sakinler ile muhtarların arasını açtı. Enderine zor rastlanır bir olay Hızırbey Mahallesi Muhtarı Zeynep Yiğit'in başına geldi.

Haber: Söz konusu Isparta

Isparta'nın gelecek 75 yılına hitap etmesi beklenen Şehir Hastanesi için bütün pürüzler ortadan kaldırıldı. Elde ettiğimiz bilgilere göre 3 ay içerisinde yüklenici firma inşaat başlayacak ve hastaneyi tam teşekküllü olarak 29 Ekim 2016 tarihinde Ispartalılara teslim edecek.

Çözüm: Aileler için çok önemli hizmet

TRSM (Toplum Ruh Sağlığı Merkezi) her gün psikolojik sorunu bulunan 114 vatandaşa sosyal – kültürel etkinlik yaptırıyor. Vatandaşlar mevcut binanın yetersizliğinden şikâyetçi. Ailesinde psikolojik rahatsızlığı bulunan ailelere yönelik olarak verilen hizmet büyük takdir topluyor. Sağlık İl Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Birliği bünyesinde hizmet veren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) her gün psikolojik rahatsızlığı bulunan 114 vatandaşa hizmet veriyor. Mesai saatleri içinde hizmet veren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi psikolojik sorunları bulunan vatandaşlara sosyal ve kültürel etkinlik yaptırarak, hem tedavilerine yardımcı oluyor, hem de ailelere zaman kazandırarak büyük ve önemli bir hizmeti yerine getiriyor.
23.6.2014

Express: Amaçları tüm okulları imam hatip yapmak

Chp İl Başkanı Vedat Şenol, okulda dönüşüm programı kapsamında velilerin isyanını haklı bularak, eğitim sistemindeki dönüşüm amacının tüm okulları İmam Hatip yapısına kavuşturmak olduğunu söyledi.

Demokrat: ​Ramazan hazırlıkları başladı

Bu yıl 28 Haziran 2014 tarihinde başlayacak olan Mübarek Ramazan ayı ile ilgili olarak Isparta Müftülüğü de gerekli hazırlıklara başladı. Isparta Müftülüğü’nün Ramazan ayına ilişkin olarak camilerde gerçekleştirilecek vaaz ve irşad programını önümüzdeki günlerde tamamlaması bekleniyor.  Mübarek Ramazan ayı boyunca camilerde ayrıca bayanlara yönelik programlarda gerçekleştirilecek. Gündüz belirli saatlerde çeşitli camilerde bayan din görevlileri tarafından programlar düzenlenecek. Ayrıca Ramazan ayında hatimle teravih namazı kılınacak camilerin de önümüzdeki günlerde belirleneceği ifade ediliyor. Bu arada Isparta Müftülüğü Isparta’nın imsakiyesini de belirleyerek internet sitesinde yayınladı.

Akdeniz: Kurt, güven tazeledi

Kısa adı Belediye – İş olan Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası Isparta Şubesinin 10. Olağan Genel Kurulu geçtiğimiz Cumartesi günü yapıldı. Belediye Kültür Sinemasında saat 10.00’da başlayan genel kurul toplantısına; Belediye -İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Erol, Sendikanın Eğitim ve Basın Sekreteri Bayram Özkan, Türk - İş İl Temsilcisi Sadık Kaya, TES-İŞ Şube Başkanı Osman Korkmaz, Türk Yerel Hizmet -Sen Şube Başkanı Suat Tanyeri,  Yol-İş Sendikası Antalya 2 Nolu Şube Genel Sekreteri Adnan Kocabaş, CHP İl Başkanı Vedat Şenol ve  Türkiye Emekliler Derneği Şube Başkanı Abdülkadir Ersal katıldı.   Genel Kurulda ilk olarak Divan teşekkül ettirildi. Buna göre; Divan Başkanlığı'na Belediye -İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Erol seçildi.

Çözüm: Diş Hekimliği Fakültesinden Turizme katkı sağlayacak adım

Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi bir ilke daha imza atarak Isparta’nın turizm gelirine önemli ölçüde katkı yapması beklenen bir proje geliştirdi. Bu kapsamda SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Hakan Türkkahraman’ın yürütücülüğünde hazırlanan “Alternatif Turizme Yeni Bir Pencere: Geriatrik Diş Hekimliği Hizmeti’’ isimli proje, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından 2014 Yılı Mali Destek Programı kapsamında kabul edildi. Proje tamamlandığında, özel bir tedavi ve bu konuda uzmanlaşmış deneyimli kadroya ihtiyaç duyan 65 yaş üstü geriatrik hastalar, tek bir klinikte, hiç beklemeden ve zaman kaybetmeden hizmet alabilecekler. Türkiye’de bir ilk olacak olan klinikte, yurt içinden ve yurt dışından gelecek tüm 65 yaş üstü hastalara en kaliteli ağız ve diş sağlığı hizmeti sunulacak. Proje 2014 yılı içerisinde tamamlanarak Geriatrik Diş Kliniği hizmete açılacak.
21.6.2014

Haber: Asayiş Şube, suçlulara geçit vermiyor

Isparta İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri son 7 gün içerisinde çeşitli suçlardan aranan 22 kişiyi yakaladı. Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri yapılan kontroller ve GBT uygulamalarında çeşitli suçlardan ceza almış ve aranmakta olan 22 kişiyi yakaladı. Cezası bulunanlar ile beraber yakalanan çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Akdeniz: Karanlık şehir Isparta, Madde bağımlıları için sote mekanlar arttı

Sokak lambaları söndürüldü. Park, bahçeler ile mezarlıklar sote yerler haline geldi. Tiner, bali gibi madde bağımlıları sikayetleri giderek artıyor. Sokak lambaları söndürüldü.

Çözüm: İsteyince ve çalışınca oluyormuş

Milli Eğitim Müdürlüğü tarihi bir başarıya imza attı. HEM tarafından hazırlanan ve hayata geçirilen “Kalite Sistemleri Projesi” 81 il arasında 3. oldu. Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarihi bir başarıya imza attı. Milli Eğitim Bakanlığı “Eğitimde Kalite Sistemleri” yarışmasında HEM aracılığıyla hazırlanan ve hayata geçirilen proje 81 il arasında Türkiye 3. lüğü elde etti. Isparta’nı ödülünü dün Ankara’da düzenlenen törenle Vali Vahdettin Özkan, İl Milli Eğitim Müdürü İlyas Can ve HEM Müdürü Muhammet Emin Arseven Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden aldı.20.6.2014

Express: Mçk'dan itiraza savunma

Mahrukatçıların, kömür yakımını yasaklayan Mçk kararının iptali istemiyle Isparta İdare Mahkemesine başvurusunun ardından, Mçk mahkemeye aldığı kararın gerçeklerini içeren savunmasını iletti. Dilekçede Konya örneği ve Temiz Hava Eylem Planı örnek gösterildi. Bakanlığın bu konuda bilgisinin olduğuna dikkat çekildi. Kararda hukuka aykırılık olmadığı vurgusu yapıldı.

Demokrat: Taşeron isyanı

Türk – İş İl Temsilciliği tarafından önceki gün Kaymakkapı Meydanı Belediye İşhanı önünde; ülkemizde bir yağma ve talana dönüşen özelleştirmelere karşı, Yatağan, Kemerköy, Yeniköy termik santrallerinin ve kömür ocaklarının özelleştirmesine karşı ve taşeronluk sistemine karşı bir eylem gerçekleştirdi. Saat 18.00’de başlayan eyleme Türk – İş İl Temsilcisi ve Teksif Sendikası Isparta Şubesi Başkanı Sadık Kaya’nın yanı sıra Türk – İş’e bağlı işçi sendikalarının Şube Başkanları ve üyeleri olmak üzere yaklaşık 100 kişi katıldı. Türk – İş İl Temsilcisi ve Teksif Sendikası Isparta Şubesi Başkanı Sadık Kaya, eylemde yaptığı konuşmada şunları söyledi; “İşçiler… Taşeron işçileri… Mevsimlik ve geçici işçiler…

Haber: 7 bin 400 kişilik ordu

Isparta'nın sağlıkta lider olmasında ki en büyük pay personele aittir. İşte buu gerçekten yola çıkarak görüşlerini aldığımız Isparta Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Osman Aydın, 7 bin 400 personelimizle şehrimizle ve bölgemize hizmet ediyoruz. Bütün personelime sonsuz güveniyorum. Onların azmi ve başarısı Isparta'yı lider yaptı dedi.

Akdeniz: Elektriksiz yeni şehirde sorun geçici olarak çözülüyor

Çünür Yeni Şehrin elektrik ihtiyacına yönelik haberler ses getirdi. AKEDAŞ, bölgeye şantiye elektriği takviyesi yapacak. Akdeniz'in 'Elektriksiz yeni şehir' başlığıyla yayınladığı haber gündeme oturdu. Çok sayıda konutun inşa edildiği Çünür'de mesken için elektrik şebekesinin olmadığı, şantiye elektriğinin de yetersiz olduğu yönündeki haber sonrası yetkililer harekete geçti. ITSO'da bölgede konut yapan kooperatiflerin başkanlarının katılımıyla bir toplantı düzenlendi.

Çözüm: Eğirdir’e Kentsel Dönüşüm şart

Eğirdir Belediye Başkanı Şengöl, ilçeyi marka yapmak için her türlü çalışmayı yapacağını belirterek, bütün vatandaşlara eşit davranıldığını söyledi ve ekledi: Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, Kanal 32’de Çarşamba akşamları yayınlanan “Ne Var Ne Yok?” programına canlı yayın konuğu oldu. Programda önemli açıklamalar yapan Şengöl, özellikle “Kentsel Dönüşüm” üzerinde durdu ve “Eğirdir’de Kentsel Dönüşümü” hayata geçireceğiz. Herkesten destek bekliyorum” dedi. Şengöl, kendisine atılan iftiralar nedeniyle yeniden aday olduğunu belirterek şunları söyledi:”Bana iftira atılmasaydı aday olmayacaktım. Eğirdir’de en zor zamanda adeta kuru söğütten düdük çıkardı ve beni yeniden belediye başkanı seçti. Bu nedenle sorumluluğum ve yüküm çok fazla. Üzerimde yükün ağırlığı nedeniyle adeta eziliyorum19.6.2014

 Express: Dönüşümdeki tehlike Okulda dönüşüm kapsamında Sidre 2000 binası ortaokul olacak. Burada öğrenim gören 257 ilkokul öğrencisi 500 metre uzaklıktaki Halıkent İlkokul'una gidecek. Sidre Mahallesi Muhtarı Hacer İnci Özbey, ailelerin maddi durumunun bu dönüşümü kaldıramayacağını bunun da aile bütünlüğünde parçalanmalara neden olacağını öne sürdü. Demokrat: Isparta gülü turizme kazandırılacak Isparta'nın Gönen ilçesine bağlı Güneykent beldesinde seher vakti gül toplayan Vali Vahdettin Özkan, gül turizminin canlandırılarak ekonomik değere dönüştürülmesi noktasında ciddi çalışmalar yapıldığını söyledi.

 Akdeniz: Gül Konseyi kuracak Güneykent'te sabahın erken saatinde gül toplayıp, gülsuyu çıkaran Vali Vahdettin Özkan, gülde sürdürülebilirlik ve daha fazla katma değer oluşturma adına bazı çalışmalar içerisinde olduklarını anlattı. Vali Vahdettin Özkan, Gül Turizmi ile ünlenen Güneykent Kasabası'nda dün sabahın erken saatlerinde gül topladı. Güneykent Belediye Başkanı Fahrettin Gözgün'ün evsahipliğinde bir vatandaşa ait bahçede gül toplayan Vali Özkan, daha sonra Gülhane'de gülsuyu çıkardı. Gül bahçesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Özkan, gülde sürdürülebilirlik sağlanması gerektiğini söyledi. Günübirlik, bir defaya mahsuk kararlarla yapılan desteklemelere karşı olduğunu kaydeden Özkan, "Piyasa mekanizması içerisinde, gül turizmine yönelik talep oluşturulduğunda çok raha reel, çok daha gerçekçi, çok daha uzun süreli olur. Çok daha katma değer getirici olur" dedi.

Çözüm: Ne kadar böyle gidecek? Isparta nüfusuna oranla üniversite öğrenci sayısında Türkiye genelinde açık ara birinci. Isparta’da öğrencinin nüfusa oranı % 15 olurken, önlem alınmadığı takdirde önümüzdeki yıllar oranın düşeceği ve diğer illerle aynı seviyeye geleceği belirtiliyor. Isparta’yı üniversite öğrencisi noktasında önemli bir sorun bekliyor. Ekonomisi büyük oranda üniversite öğrencisine bağlı olan Isparta; diğer illerde de üniversite açılması, Türkiye genelinde üniversite sayısının 180’i bulması nedeniyle önümüzdeki yıllarda aynı üniversite öğrencisini bulamamakla karşı – karşıya. Halen 57.500 ön lisans ve lisan, 7.200’de yüksek lisans ve doktora olmak üzere yaklaşık 65 bin öğrencisi bulunan Süleyman Demirel Üniversitesi öğrenci sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük 3. üniversitesi durumunda. Veriler ise üniversite öğrencisinin Isparta için önemini ortaya koyuyor. Yapılan araştırmaya göre üniversite öğrencisinin Isparta nüfusuna oranı % 15’i buluyor. Bu oran Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Türkiye genelinde bu oran % 4.


 18.6.2014

Express: Ybem'den Türke has İngilizce yayın

Sdü Yaşam Boyu Eğitim Merkezi bünyesinde oluşturulan yayın kurulu Türk düşünce sistemine uygun şekilde İngilizce öğrenmeyi amaçlayan yayın serisi hazırlayacak. Avm'de kasiyerle konuşan Mr. Brown'un yerini, Salı pazarında manav Ahmet'le konuşan Mr. Hasan alacak.

Akdeniz: Antalya'dan Isparta'ya yatırım gelir. Ama; Önce Dereboğazı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (Atso) Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya - Isparta arasında ortak bir sanayi bölgesi kurulabileceğini, turizm potansiyelinden komşu şehirlerin de faydanabileceğini söyledi. Budak'a göre, bunun için tek eksik: Ulaşım.

Demokrat: Bizim derdimiz Isparta

Musiad Isparta İl Temsilcisi Mustafa Selim Özkutlu, dernek olarak amaçlarının genelde Türkiye'yi, yerelde ise Isparta'yı mahalli ve evrensel değerleri koruyan, bölgesinde etkin, dünyada saygın, müreffeh bir ülke ve şehir haline getirmek olduğunu söyledi.

Haber: Ispartalı genç bayan denizde kayboldu

Antalya'nın Finike ilçesinde denize giren bir çocuk annesi Dilek Eryılmaz denizde kayboldu. Eryılmaz, eşi ve çocuğuyla denize girmek için sahile gelmişti. Edinilen bilgiye göre, Finike’nin Hasyurt Mahallesi Yarbaşı sahiline eşi Ferudun Eryılmaz ve 5 yaşındaki çocuklarıyla gelen Dilek Eryılmaz (26), serinlemek için denize girdi. Dilek Eryılmaz, suda kısa süre sonra gözden kayboldu. Çevredekilerin aramasına rağmen bulunamayan genç kadın için Finike Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan yardım istendi.

Çözüm: Bahçeli’nin Isparta ilgisi

Geçtiğimiz hafta Ankara’da düzenlenen “Isparta Tanıtım Günleri” ne katılım oldukça yüksek oldu. 5 bakan, milletvekilleri, üst düzey bürokratlar, belediye başkanları, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri açılışa katılırken, 4 günlük programa katılan tek siyasi parti genel başkanı ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Cuma günü öğleden sonrasını tamamen Isparta heyetine ayıran MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, özellikle Isparta Belediyesinin standı ile yakından ilgilendi. Isparta’yı çok sevdiğini ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Isparta halkına teşekkür etmek için özellikle Isparta’ya geleceğini belirten MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, başarılı çalışmalarından dolayı Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ı tebrik etti.16.6.2014

Express: Haksızlığı önleyin

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (Türkonfed) Genel Başkanı Süleyman Onatça, vergi affının bir taraftan işletmelerii rahatlatacağını, öte yandan vergisini gününde ödeyenler için bir haksızlık haline geldiğini söyledi. Vergisini zamanında ödeyenler için indirim sağlanmasını istedi.

Demokrat: 765 bin kişiyi kapsayan imza

Memur-Sen ile Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) arasında, sendika üyelerinin SDÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezindeki kurslara indirimli katılmasını öngören protokol için, imza töreni düzenlendi. Törende konuşan Mehmet Bayraktutar, Memur-Sen'in Türkiye'nin en büyük konfederasyonlarından biri olduğunu vurguladı. Bayraktutar, konfederasyon olarak Türkiye'de ortak akıl kullanarak demokratikleşme ve sivilleşme noktasında önemli adımlar attığını kaydetti. Türkiye'nin demokratikleşme noktasında en büyük sigortasının Memur-Sen olduğunu savunan Bayraktutar, ülkenin vesayetten kurtulması, özgür düşünceye kavuşması, inanç özgürlüğü açısından konfederasyon olarak verdikleri mücadeleye işaret etti.

Haber: Dereboğazı Yolu'nda kaza 1 yaralı

Isparta - Antalya karayolunda virajı alamayan tır devrildi. Isparta - Antalya karayolu üzerinde bulunan Barajlar mevkiinde 33 AZH 42  plakalı çilek yüklü tır virajı alamayarak devrildi. Kazada sürücü yaralandı. Olay yerine gelen 112 Acil Servis Ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapılan tır şoförü daha sonra Bucak Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Çözüm: Havalimanına Gümrük Bürosu açılmalı

Musiad Isparta İl Temsilcisi Selim Özkutlu, üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında son gelişmeleri değerlendirdi. Özkutlu açıklamasında şu görüşmelere yer verdi. Musiad olarak her fırsatta ülkemizde huzur ve pozitif istikrarın devamından yana olduğumuzu ifade ettik etmeye de devam edeceğiz.

Akdeniz: Bu hat çift yol olmaz

Dereboğazı yerine programa alınan Ağlasun - Çeltikçi - Bucak hattı çift yol yatırım programı'nda ancak bu hat çift yol olmaz işte nedenleri?

1035 rakım'dan 1200 rakım'a kadar çıkılıyor. Ekonomik hiçbir mantığı ve getirisi yok. 40 km'lik hatta büyük usta söförleri bile endişelendiren virajlar var. Yolun büyük bir dilimi ormanlarla kaplı. Sınırsız endemik tür var alanı çift yol yapmak demek. Milyonlarca ağacın kesilmesi anlamı taşıyor14.6.2014

Express: 5 bin 300 aday LYS’de maratonunda

5 oturum halinde yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları maratonu bugün başlıyor. Isparta'da toplam 5 bin 300 aday sınav heyecanı yaşayacak. LYS sadece SDÜ kampüsündeki binalarda yapılacak. İl ÖSYM Koordinatörü Prof. Dr. Talat Sakallı, adaylara uyarılarda 14-15 ve 21-22 Haziran 2014 tarihlerinde toplam 5 oturum halinde yapılacak olan LYS'ye Isparta'da 5300 adayın gireceği öğrenildi. ÖSYM Koordinatörü Prof. Dr. Talat Sakallı, sınavların sadece SDÜ kampüsünde toplam 18 binada yapılacağını açıkladı. Sınava girecek adaylara önemli uyarılarda bulunan Sakallı, adayların trafik yoğunluğuna sebep olmaması için sınava gireceği binaya giderken toplu taşıma araçlarını kullanmaları, sınav binalarında emanet alınmayacağından sınav binası girişinde yığılmaya yol açılmaması için cep telefonu, hesap makinesi, çanta, cüzdan ve benzeri eşyalarını sınava gireceği binalara getirmemeleri gerekiyor.

Demokrat: Kebapçı Kadir Isparta'nın meşhur kebanımı tanıttı

Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde 12 - 15 Haziran tarihlerinde, arasında düzenlenecek olan "Isparta Tanıtım Günleri" devam ediyor. Ankara’da düzenlenen Isparta Tanıtım Günleri’ne, ilimizin yemek kültürünü sergileyen Kebapçı Kadir damgasını vurdu. İlimizi temsilen tek esnaf olarak tanıtım günlerinde görkemli standını açan Kebapçı Kadir, her zaman olduğu gibi yine farkını ortaya koydu.

Haber: Büyükşehirleri geride bıraktık

Isparta nüfusuna ve çoğrafyasına oranla tarım ve balıkçılık sektöründe Türkiye lideri birçok tarım ürünlerinde liderliği elinden bırakmayan şehir bünyesinde deniz olmasına rağmen balıkçılık sektöründe de büyükşehirlerden geri kalmıyor.

Akdeniz: Elektirksiz yeni şehir

İmara açılma çalışmalarına 10 yıl önce başlanan 2011'de de inşaat ruhsatı verilmeye başlanan Çünür Yeni Şehir'de henüz elektrik şebekesi yok, Akedaş ihaleyi hazırladı ancak şirketin tepe yönetimi vize vermedi.

Çözüm: Oğuz'a Yargıtay soruşturması

Yargıtay'ın soruşturması gereği ifadesi alınması gereken Isparta'nın eski Valisi Memduh Oğuz'ın adresinde bulunmadığı için ifadesi alınmadığı öğrenildi
13.6.2014

Express: Başkent Isparta'yı Tanıyor

Ankara'da düzenlenen Isparta Tanıtım Günleri, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de katıldığı açılış töreni ile başladı. Isparta İli Kalkındırma Derneği'nin öncülüğünde Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Isparta Tanıtım Günleri'nin açılışına Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bakan yardımcıları, müsteşarlar, milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay ve Sayıştay üyeleri ile çok sayıda bürokrat katıldı. Açılışa katılamayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve bakanlar da telgraf gönderdi.

Demokrat: Araç sahipleri şokta

Kepeci Mahallesi Güllük Sokak'taki yaklaşık 100 araç önceki gece kendini bilmez kişi veya kişilerce boyası çizilerek aynaları kırıldı. Araç sahiplerinin şikayeti üzerine zanlılar polis tarafından aranıyor.

Haber: Elektrik kesinti şikayetleri ITSO’da yetkililere iletildi

ITSO, artan elektrik kesintileri yüzünden mağdur olan üyelerinin şikayetlerini doğrudan ilgililere iletmesi için önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Başkan Başdeğirmen ve üyelerin  talebi üzerine AKEDAŞ yetkilileri elektrik kesintisi yapmadan önce bilgi vererek mağduriyetleri en aza düşürecek. Son günlerde özellikle şehir merkezinde habersiz bir şekilde elektrik kesintilerinin yapılması esnaf, tüccar  ve sanayicilerin tepkisine neden oluyor. ITSO, üyelerinden gelen şikayetler üzerine AKEDAŞ  yetkililerinin katılımıyla bir toplantı organize etti. ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Meclis Başkanı Osman Şahlan, Yönetim Kurulu Üyeleri ile ITSO üyeleri ve  AKEDAŞ İl Müdürü Niyazi Kıvılcım ve yönetim ekibinin katıldığı toplantıda, elektrik kesintilerinin esnaf sanayici ve tüccarı mağdur ettiğine dikkat çekildi.

Akdeniz: Halkına hakkını verin

Ak Parti Yerel Yönetimler Başkanı Ali Önal, Belediye'nin Gülistan'da kentsel dönüşüm taleplerine yönelik eleştirerek belediyede işi görülecek müteahhit tablosu oluşturulmasın diye uyarıda bulundu.

Çözüm: CLK’dan Isparta ÇAĞRI MERKEZİ yatırımı

Gazeteci  Şakir Aksöz'ün hazırlayıp sunduğu Isparta'da Ne Var Ne Yok programı, Isparta'nın konuştuğu konuları gündeme  taşımaya devam ediyor. Programın bu haftaki konuğu CLK Akdeniz Elektrik Perakende Satış Genel Müdürü Halit Bakal ve Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş Genel Müdürü Murat Yiğit oldu. Programda Isparta’ya çağrı merkezi kuracaklarını ve 100 kişinin çalışacağını da söyleyen CLK Akdeniz Elektrik Perakende Satış Genel Müdürü Halit Bakal elektrikle ilgili Isparta’da yaşanan sorunlar ve çözümleri hakkında konuştu. CLK Akdeniz Elektrik Perakende Satış Genel Müdürü Halit Bakal, Isparta'nın elektrik satışı konusunda yanıt beklediği sorulara cevap verdi.  CLK şirketi olarak, Isparta, Antalya ve Burdur'da 31 Mayıs 2013 yılından önceki alacaklara yönelik geniş kapsamlı bir af kampanyası başlattıklarını belirten Bakal, bu alacakların miktarınının 227 milyon TL olduğunu ve bunun 126 milyon lirasından vazgeçtiklerini iletti. Bunun ciddi fedakârlık gerektiren bir kampanya olduğunu kaydeden Bakkal, "Müşterilerimizle bir helalleşelim temiz bir sayfa açalım istedik.  Kampanyamız 30 Haziran'da sona erecek.  Borcu olanların faizlerini siliyoruz.  Şu ana kadar 7 milyon liralık tahsilât yapıldı. 8.5 milyon liralık faiz ödemesinden vazgeçtik.  Kampanya sonuna kadar yüzde 60 tahsilât hedefindeyiz. 31 Mayıs 2013 tarihi öncesi faturalar icrada olsa bile siliyoruz" ded12.6.2014
Express: Davraz Yaşam kabuğuna sığmıyor

2007 yılında hizmete giren ve o tarihten bu yana hep büyümeyi kendisine hedef koyan Özel Davraz Yaşam Hastanesi, fiziki kapasite ve hekim kadrosunu genişleterek daha çok bireye sağlık hizmeti verebilmek için yeni bina yatırımı planlıyor.

Demokrat: Gölet'te Türkiye başarısı

Dsi 19. Bölge Müdürü Mustafa Altınok, Hükümetin başlattığı Bin günde bin gölet projesinde bugüne kadar Bölge Müdürlüğü hizmet sahasında 122 gölet yaparak tüm bölgeler arasında birinci olduklarını açıkladı.

Haber: Patronlar Isparta'da

Türkiye'nin en zengin ve sayılı işadamları Cuma ve Cumartesi günü Isparta'da olacak. Ülkenin ekonomik anlamda gidişatına yön veren isimler şehrimizin kalkınmasında ve reklamında büyük rol oynayacak. Igsiad Başkanı Alper Bayhan, bu toplantının tarihi bir değeri olduğunu söyledi.

Akdeniz: Yeni Çevre Yolu nereden geçmeli?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca onaylanan Çevre Düzeni Planı'na askı süresi içerinde 102 itiraz geldi. En çok itiraz Karayollarınca planlanan Yeni Çevre Yolu Projesi'nin geçiş güzergahında oldu.

Çözüm: Cami cemaatinden Başkan Günaydın’a çağrı

Merkezdeki cami cemaati Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’a tuvaletlerle ilgili çağrıda bulundu. Cemaatin Günaydın’a çağrısı şöyle: “Merkezde bulunan Ulu camii, Mimar Sinan camii ve Kavaklı camilerine ait tuvalet ücretlerinin yüksek oluşu ve cami cemaatinin çoğunluğu yaşlı olması nedeni ile abdest sıkıntısı ile hamal olarak ibadet etmelerine sebep olmaktadır. Bu nedenle ibadette önce temizlik huzur ve huşu gerekli olduğu herkesin malumudur. Bu ücret ya 25 kuruşa inmeli veya kaldırılmalı. Belediyeler insanlara hizmet için vardır. Bu adı geçen yerlerin temizliği için belediyece bir kişi görevlendirilmesi ne kadar güzel olur
11.6.2014


Express: Üçüncü garabet projesi

Belediye önündeki Hasan Gürbüz Parkınun altına yeraltı otoparkı yapılacak olmasına Ak Parti İl Başkanı Osman Zabun çok sert tepki gösterdi. Zabun, Isparta'nın yeni bir garabetle karşı karşıya olduğunu belirterek, Başkan Günaydın'a Belediyeyi babanın çiftliği zannetme mesajı gönderdi. Kararı, yargıya götürebileceklerinin mesajını verdi.

Akdeniz: İşte kalkınma kürsüsü

2013 Dönemi Kurumlar Vergisi Rekortmenleri Listesi yayımlandı: Ünmak markası ile dünyanın birçok ülkesine erişimi olan Ünlüsoy A.Ş., ilk 100 Rekortmenler Listesi'nin 4'üncü sırasında yer aldı; ancak vergi ödeyeceği için gerçek şampiyonlardan biri oldu. İlk 3'te sırasıyla Mensucat, Çıraklar Tekstil ve Iyaş yer aldı.

Haber: Nihayet

Isparta Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Mahmut Bülbül Harita Yüksek Mühendisi Süleyman Gülboy  kent konseyi yürütme kurulu üyesi Mehmet  Ören Dereboğazı yolu çalışmalarının hangi aşamada olduğu konusunda bilgilenmek için Antalya 14. Karayolları bölge müdürü Şenol Altıok’u makamında ziyaret ettiler. Bölge müdürü Altıok  Burdur yolunun il yolu olmasına karar verildiği projesinin bittiği ihalesinin ise bekleme sürecinde olduğu, Dereboğazı bölünmüş çift yolunun çalışmalarına geçtiğimiz hafta projesinin hazırlanmış olmasıyla başlatıldığı 2014 proje programına alındığı, Ş.Karaağaç, Yalvaç arası duble yol çalışmalarının da başlatıldığını ifade etti.

Çözüm: Havalimanı özelleştirilmeli

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Kentsel Gelişim Senaryoları Sonuç Bildirgesi’ni yayımladı. Buna göre Isparta’yı uçuracak kilit nokta; Yük taşımacılığı ile denize inilmesi. BAKA, düzenlediği kentsel Gelişim Senaryoları Çalıştayı’nın (KGSÇ) Sonuç Raporu yayımlandı. Raporda, Isparta’nın kara, demir, hava yolu altyapısı sorunları saptandı; hayata geçirilmesi gereken yatırımlar sıralandı. Kentsel Gelişim Senaryoları Çalıştayı’nın en çarpıcı maddesi Yüksek Nitelikli Hızlı Tren (YHT) ile Isparta’nın Antalya Limanı’na erişmesi gerektiği oldu. Çalıştay Sonuç Raporu’nda Isparta- Antalya bağlantılı YHT’nin bir an evvel hayata geçirilmesi gerekliliği vurgulandı


10.6.2014
Isparta Basınında Yer Alan Bazı Gazetelerin Haber Başlıkları Şöyle:

Express:İhracatta aşamadıklarımız

Isparta, orman ürünleri, kimya ve yapı sektöründe kullanılan hammadde ve yarı mamülleri ithal ediyor. Isparta'nın sanayi ürünü ihracatında en önemli sorun piyasanın talep ettiği yenilikçi ürünler ortaya koyamaması. Bu konuda teknik eleman da yetişmiyor. Ab ülkelerindeki vize sorunu da ihracata engel.

Akdeniz: Şehir Hastanesi'nde neden gecikildi ?

Temel atma töreni seçim öncesinde yapılan 755 yataklı Şehir Hastanesi'nde aradan 3 ay geçmesine rağmen henüz inşaata başlanılamadı. Sağlık Bakanlığı'nca kamu-özel ortaklığı ile inşa edilecek Isparta Şehir Hastanesi'nde temel atıldı ama inşaata başlanılamadı. 30 Mart yerel seçimlerinden önce Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun katılımıyla sembolik olarak temel atma töreni yapılan Şehir Hastanesi'nde 3 aydır inşaata başlanılamadı. Yıkılan Sümer Halı Fabrikası'nın sahasında şantiyesini kuran Akfen Holding, 200 bin m2'lik inşaat sahasının tek tapuya dönüşmesi ve inşaat ruhsatının alınmasından sonra hastanenin yapımına başlayacak. Şehir Hastanesi Projesi'nin inşaatına başlanabilmesi için inşaat alanının tek tapuya dönüşmesi gerekiyor. Bunun için de tek engel Isparta Belediyesi'ne ait 2900 m2'lik arsa. 3 milyon TL değerindeki arsanın satın alınması için gereken 3 milyon TL'lik ödenek mayıs ayı başında Isparta Defterdarlığı'na aktarıldı. Bu ödeneğin Belediye hesaplarına aktarılmasından sonra tapu devri gerçekleştirilecek. Ancak süreçte başka bir engelle karşılaşılıyor.

Demokrat: Vatandaşların park isyanı

Işıkkent Mahallesi 5606 sokak sakinleri mahallede bulunan ve ağaçlık alanın Belediye tarafında park yapılmasını istiyor. Mahalle sakinleri, böylece burası park olarak hem çocuklarımıza hem hırsız, tinerci gibi şahısların mekanı olmaktan kurtulur dediler.

Haber: Iyaş'tan yeni yatırımlar

Iyaş ve Iyaş Park Avm Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Şenol: Önümüzde ki bir yıl içerisinde gerçekleştirmeyi düşündüğümüz yatırımlarımızla konseptimizi daha da genişleterek, daha büyük bir hedefe doğru yol almayı planlıyoruz dedi.

Çözüm: Ticaret Lisesi taşınıyor, Ülkü sorunu çözülüyor

Milli Eğitim Müdürlüğü okulların planlamalarını tamamladı. Yeni sistem Vali Özkan Başkanlığında yapılan toplantı ile muhtarlarla paylaşıldı. Yeni eğitim sistemine göre il genelindeki okulların yeniden planlanması yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 2 aydır yaptığı çalışma sonucu ortaya çıkan planlama ile ilgili Cumartesi günü geniş katılımlı bir toplantı yapıldı. Valilik toplantı salonunda Vali Vahdettin Özkan başkanlığında yapılan toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, mahalle muhtarları ve daha önce sorun yaşayan okulların okul – aile birliği yetkilileri katıldı. Toplantıda yeni sistem anlatıldı ve muhtarlarla, okul – aile birliği yöneticilerinin görüşleri alındı. Yeni planlama genel anlamda kabul görürken, sisteme gelen itirazlar ve yaşanabilecek aksaklıkların da giderilmesi üzerinde duruldu


9.6.2014

Express: Isparta'nın tuzu kuru

Altı başlık altında 18 değişken bilirlenerek elde edilen verilere göre yapılan araştırma sonucunda Isparta yoksul yaşamın en az hüküm sürdüğü iller arasında yer aldı. Kalkınma Bakanlı'na sunulan Türkiye'de yoksulluğun ölçülmesi araştırması tamamlandı. Demografi, eğitim, sağlık gibi 6 ana başlıkta 18 değişkenin son verilerle ele alındığı değerlendirme sonucu Isparta yoksul yaşantının en az olduğu ilk beş il içinde yer aldı.

Demokrat: Dünyanın bilim üssü olacağız

Marka üniversiteler arasında yer almayı başaran Süleyman Demirel Üniversitesi geleceğin dünyasında bilim üssü olma yolunda hızla ilerliyor. Sdü'nün son 3 yıldan bu yana 30 bin mezun verdiğini açıklayan Sdü Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, genç akademik kadrosu ve son yıllarda yapmış olduğu buluşlarla öne çıkmış girişimci bir üniversiteyiz dedi.

Haber: Tay - Mus başarının hikayesi

Isparta ekonomisinin gizli kahramanı olan Tay - Mus Beton Yapı ve İnşaat Nakliyat Fabrikası, bünyesinde büyük bir başarı hikayesini de saklıyor. 1999 yılında iki ortaklı olarak küçük bir işletme halinde kurulan Tay - Mus bugün ilimizin kasasına yıllık 4 milyon tl'den fazla girdi sağlıyor.

Çözüm: Zabun 4 ilçenin istifasını aldı

Ak Parti'de teşkilatlarla ilgili yeni yapılanma başladı. Görevine devam edeceği öğrenilen Ak Parti İl Başkanı Osman Zabun'un 4 ilçe başkanının istifasını aldığı öğrenildi.

Akdeniz: Korkunç Gerçek, Isparta 1. derece deprem bölgesi

Van depremi sonrasında 18 ayda 318 hasarlı binanın yıkımını yapan Murat Karaboncuk, Isparta'da karşılaştığı tablodan şaşkın olduğunu söyledi. Gülistan'daki 48 daireli Orma evlerinin yıkım işini üstlenen Murat Karaboncuk, "Buradaki evler, Van'da başında polis bekleyen ve in­sanların ceketini alıp gelmesi için girmesine izin ver­ilmeyen binalardan daha kötü. Burada yüzlerce insan bu evlerde yaşıyor. Bu evler 4.7 ile 5.2 arası şiddetindeki depremde yıkılacak kadar zayıf' diye konuştu.


7.6.2014
Express: Üzüm Pazarı için bir umut var

Tarihi Üzüm Pazarı'nda üst örgütün kaldırılmasını isteyen esnafın çılgınlığı Belediye Meclisi gündemine taşındı. Ak Parti Meclis üyesi Kadir Özkan, örtü kalkarsa altyapı kaldırmaz dedi. Başkan Günaydın, Vali Özkan'ın girişimleriyle ek süre talep edileceğini ve yeni proje uygulanacağını söyledi.

Haber: Bayrak; Görevlerini yerine getirmemiş

Uzun süredir devam eden, Sdü eski Genel Sekreteri Aziz Bayrak ve Üniversite Yönetimi arasındaki dava sonuca bağlandı. Buna göre Aziz Bayrak'ın Genel Sekreterlik görevi resmen sona erdi.

Akdeniz: Ak Parti'de Kadir Abi krizi

Belediye binası önüne yapılacak yeraltı katlı otopark için imar değişikliği yapılması ve 4.5 milyon TL borçlanma yetkisi meclisten MHP'li üyelerin desteğiyle geçti. Projeye karşı çıkan AK Parti Grubu, Kadir Dal dışında 'ret' oyu kullandı. Belediye'nin Prof. Dr. Hasan Gürbüz Parkı'nı yeraltı katlı otopark olarak değerlendirmek için meclisten imar planı tadilatı ve 4.5 milyon TL'lik borçlanma yetkisi
istemesi AK Parti grubunu böldü. AK Parti Grup Sözcüsü Kadir Dal, parti grubunun tamamının 'ret' oyuna karşılık, Belediye Başkanı Günaydın'ın talebine MHP'lilerle birlikte 'evet' oyu kullandı. AK Parti'li Üye Mimar Kadir Özkan, bu duruma 'ne yapıyorsun Kadir Abi' diye sesli bir şekilde tepki göstermesi meclis gündemine damgasını vurdu.

Çözüm: Güncelleme vatandaşın lehine

CLK Akdeniz Elektrik Dağıtım A. Ş. Genel Müdürü Perakende Bakal, bilgi güncellemenin yasal zorunluluk olduğunu belirterek, sonuçlarının vatandaşın lehine olduğunu söyledi. Isparta, Antalya ve Burdur’un elektrik dağıtım işini yapan CLK Akdeniz Elektrik Dağıtım A. Ş. Perakende Genel Müdürü Halit Bakal, vatandaşların yanlış bilgi nedeniyle lehine olan uygulamalara karşı çıktığını söyledi. Bakal, kurum olarak vatandaşı zora sokacak, vatandaşın aleyhine bir uygulama yapmalarının söz konusu olmadığını belirterek şunları söyledi: “Elektrik dağıtım işinin özelleşmesinin ardından geçiş döneminde bazı aksaklıklar yaşandı. Bunlar doğal. Ancak sistem oturdukça aksaklıklar en aza indiriliyor. Biz vatandaşımızı müşteri olarak görüyor ve önceliğimiz müşteri memnuniyetidir. Tek amacımız var vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmak5.6.2014
Express: İşte karşı oy gerekçeleri

Isparta Ağır Ceza Mahkemesi, belediye davasına yönelik dosyayla ilgili gerekçeli kararını açıkladı. Verilen hapis cezalarına karşılık beraat verilmesi yönünde oy kullanan Mahkeme Heyeti Başkanının gerekçeleri bu karada yer buldu. Aralarında Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın da görevi kötüye kullanması suçlamasıyla hapis cezası aldığı, belediye davasında gerekçeli karar açıklandı. Temyize giden dosyayla ilgili Mahkeme Başkanı'nın mahkumiyet kararlarına karşılık beraat verilmesi yönündeki oy kullanmasına ilişkin gerekçeler sıralandı O gerekçelerde, Isparta Cumhuriyet Savcılığı'nın ancak teknik takip aşaması bititkten sonra bu konuda haberdar edildiği, bunun tabii hakimlik ilkesine aykırı olduğu, bilirkişi raporları arasındaki çelişkinin giderilmediği ifade edildi. Sanıkların mahkumiyetlerine karar vermeye dayanak teşkil edecek kesin delil bulunmadığı dile getirildi.

Akdeniz: 100 Bin TL fırsat

BAKA ve SDÜ, Bilim- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı genel şemsiyesi altındaki GÖLLER BÖLGESİ TEKNOKENTİ için büyük bir proje yürütüyor: TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ 100 BİN TL: TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ için hak kazanan proje için 100 Bin TL hibe kaynak sağlanıyor. BAKA- SDÜ eğitim için protokol imzaladı. Proje eğitimleri için başvuralar 1 Ekim’e kadar devam edecek. Proje başvuruları ise 1- 30 Ekim arasında. Onaylanan projeye 100 Bin TL hibe kaynak aktarılacak. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ve Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ), Bilim- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı genel şemsiyesi altındaki GÖLLER BÖLGESİ TEKNOKENTİ’nde büyük bir proje başlatıyor.

Demokrat: Uysal bugün Isparta'da

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal bugün Isparta'ya geliyor. Genel Başkan Uysal ilk olarak Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl'ü ziyaret edecek.

Haber: Ambulans Şoförleri İzinsiz Yargılanabilecek

Yargıtay, ambulans şoförlerinin izinsiz yargılanabileceğine hükmetti. Ambulans Şoförleri İzinsiz Yargılanabilecek. Isparta'da bir sağlık ocağında çalışan ambulans şoförü, idaresindeki ambulansla bir hastayı hastaneye sevk ederken başka bir araçla çarpışarak bir kişinin yaralanmasına neden oldu. Olayda ambulans şoförünün birinci derece kusurlu olduğu belirlenerek, yaralının da şikayeti üzerine kamu davası açıldı. Isparta 1. Sulh Ceza Mahkemesinde yargılanan şoför hakkında taksirle yaralama suçundan ceza verildi, ceza adli para cezasına çevrildi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 12. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını onadı. Daire'nin kararında, genel idare esaslarına göre hizmet yürüten herhangi bir bakanlığın, taşrada ya da merkez teşkilatında kadrolu şoför ya da hizmetli olarak çalışan kişinin, maddi ceza hukukuna göre kamu görevlisi sayılırken, araç kullanmak ya da temizlik yapıp evrak taşımak biçiminde tezahür eden hizmetlerinin, devletin asli hizmeti kapsamında kabul edilmemesi nedeniyle, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun hükümleri uyarınca soruşturma izni alınması gerekmediği sonucuna varıldı.

Çözüm: Centrum Garden ve Hilton yükseliyor

Bünyesinde konut, AVM ve Hilton Oteli bulunan yatırım hızla devam ediyor. İş adamı Mesut Şener öncelikle AVM’yi hizmete açacaklarını söyledi. Isparta yeni yaşam merkezine kısa süre içinde kavuşacak. İş adamı Mesut Şener tarafından Migros’un yanında başlanılan büyük yatırım bütün hızıyla sürüyor. Bünyesinde konut, AVM ve Hilton Oteli bulunan yatırımda ilk olarak AVM hizmete girecek. Daha sonra konutlar ve otel tamamlanacak. Yatırımı yapan iş adamı Mesut Şener, Isparta’da yatırım yapmaktan mutluluk duyulduğunu belirterek:”Isparta’ya yeni bir yatırım ve sektörde farklı bir bakış açısı kazandırmak istiyoruz. İlk olarak AVM’yi hizmete açacağız. AVM’den kısa bir süre sonra konutlarımızı ve Hilton Otelimizi tamamlayacağız” şeklinde konuştu
4.6.2014

Express: Ismek'le yaz boşa geçmeyecek

Isparta Belediyesi tarafından halkın isteği doğrultusunda açmış olduğu kurslar hızla devam ediyor. Eğitim öğretim sezonunda verdiği kurslara ara vermeyen İSMEK yaz kursları için de kolları sıvadı. Özellikle yaz aylarını boş geçirmek istemeyen vatandaşlara başta dil eğitimi olmak üzere el sanatları ve pasta yapımı da dahi olmak üzere bir çok alanda yaz kursları açmayı hedefliyor. Bu kurslardan yararlanmak isteyen vatandaşların 23 Haziran 2014 pazartesi günü mesai bitimine kadar ilgi duydukları alan konusunda müracaat etmeleri istendi.

Akdeniz: Hani kardeştik?

Suudi Arabistan, İran, Ürdün, Fas, Tunus, Rosense A.Ş.'nin ürünlerine yüzde 35 ila 40 arasında Gümrük Vergisi uyguluyor. Gül Yağı açısından direkt Isparta'ya bağımlı Fransa'ya uygulanan Gümrük Vergisi ise yüzde 1 - 2 arasında.

Demokrat: İş dünyası platformu ilk meyvesini verdi

Isparta Girişimci ve Sanayici İşadamları Derneği (IGSİAD) Başkanı Alper Bayhan, Basın Kulubü Programına konuk oldu. Gazeteciler Mehmet Erçakır ve Soner Toros’un sorularını yanıtlayan Bayhan, Isparta da iş dünyası birlikteliğini sağlamak adına kurdukları ‘İş Dünyası Platformu’nun yaptığı çalışmalarını anlattı. Bu platform sayesinde Isparta ve diğer illerdeki Ispartalı işadamlarını bir araya getirdiklerini söyleyen Bayhan, işadamlarını buluşturan bu platformu Isparta’nın sıçrama noktası olarak değerlendirdi. Bayhan, “Bu platform kapsamında İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir de yaşayan Ispartalı iş adamlarını bir araya getirdik. Bu platform Isparta odaklı bir yapıya dönüştü. İş dünyası temsilcileri konumundaki iş adamları birbirleriyle yatırımlar konusunda telefon bağlantı yaptılar. Başka yerlere yatırım yapacak olan işadamlarımız bu görüşmelerden sonra ısparta’ya yatırım yapmaya karar veriyorlar” dedi.

Haber: Isparta'da Japon Festival'i düzenlenecek

Japonya ile Türkiye arasında diplomatik ilişki kurulmasının 90’ncı yıldönümü nedeniyle Isparta-Japon Kültür Festivali düzenlenecek. Festival kapsamında Japon-Türk Kültür Değişim Derneği Başkanı Kanji İshimoto ve eşi Chielso İshimoto, Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın ile başkanlık makamında bir araya geldi. Japon-Türk Kültür Değişim Derneği Başkanı Kanji İshimoto 2014 Yılı Japonya-Türkiye Diplomatik ilişki kurulmasının 90’ncı Yıldönümü nedeniyle Isparta’da böyle bir etkinlik düzenlemek istediklerini söyledi. Türkiye’yi çok sevdiklerini dile getiren İshimoto festival kapsamında düzenlenecek etkinlikler hakkında bilgiler verdi. Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın da, Japon-Türk Kültür Değişim Derneği Başkanı Kanji İshimoto ile geçen yıl yaptıkları Gül, Halı Festivali’nde tanıştıklarını ve o gün bu fikirlerin ortaya çıktığını, bugün ise bu fikirlerin hayata geçiriliyor olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Japon kültürünün tanıtımının düzenlenecek bir festivalle Isparta’da yapılacağını kaydeden Başkan Günaydın, “Dostlarımız festival kapsamında çeşitli kurslar verecekler. Sanatseverleri bu etkinliklere davet ediyorum. Kültürlerini bizlerle paylaşacaklar. Dostluklarımızı devam ettirmek istiyoruz. Festivalle iki ülke arasında karşılıklı kültür alışverişi yapılacak. Dostlarımızla her yıl görüşmek istiyoruz. Kendileriyle dost kalacağız, dostça işler yapacağız” dedi.

Çözüm: Göl Turizmi için önemli adım

BAKA “Alternatif Göl Turizmi” için harekete geçti. Çalışma sonuç verirse Isparta ve bölge turizmden büyük bir ekonomik pay alacak. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), bölgenin doğa harikaları Eğirdir, Kovada, Burdur, Salda, Karacaören Beyşehir gibi gölleri çevresel tehditlerden kurtarmak ve alternatif turizme kazandırmak için harekete geçti. BAKA'nın hazırladığı raporda, Antalya, Isparta ve Burdur'daki göllerin turizm amaçlı değerlendirilmesi ve bu yönde yatırımlara açılmasına yönelik hükümet, yerel yönetimler ve özel sektörün değerlendirebileceği yol haritası çizildi. Toplam 26 akarsu ve 2 göl havzasına sahip Batı Akdeniz bölgesinin, Türkiye göl varlığının dörtte üçüne de sahip olduğuna işaret edilen raporda, bölgedeki göllerin yapıları itibariyle farklı özellikler taşımasının alternatif turizm açısından büyük bir fırsat oluşturduğu belirtildi. Raporda Batı Akdeniz'de başlıca Burdur, Salda, Gölhisar, Yarışlı, Çorak, Karataş, Eğirdir, Kovada, Beyşehir, Gölcük Krateri ve Karacaören Barajı göllerin bulunduğu, bugün tehdit altındaki doğa harikası bu göllerin korunması ve alternatif turizme kazandırılması gerektiği ifade edildi


3.6.2014

Express: Köpek üretilecek

Mecliste başı boş sokak köpekleri konusu gündeme geldi. Belediye Başkanı Günaydın, köpeklerin artık kısırlaştırılmayacağını hatta üretileceğini söyledi. Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında mahalle aralarında gezen başıboş köpeklerin durumu gündeme geldi. Başkan Günaydın, köpeklerin bakımı ve eğitim için orman alanından 49 dönüm yer kiraladıklarını ve burada köpek üretimi yaparak bunları isteyenlere vereceklerini hatta ilerleyen zamanlarda belediyeye gelir bile elde edilebileceğini açıkladı.

Demokrat: ​Belediye önüne 4,5 milyonluk otopark

Belediye Meclisi’nin MHP’li Üyesi Akif Aslan, Belediye’nin önündeki Hasan Gürbüz Parkını da kapsayan alanın altına 200 araçlık 3 Katlı Yeraltı Otoparkı yapılması ve 4,5 milyon lira maliyetli proje için İller Bankasından borçlanma yetkisi verilmesi yönünde önerge verdi. Meclis üyelerince de olumlu karşılanan önerge İmar Komisyonuna havale edildi. Isparta Belediye Meclisinin Haziran ayı toplantıları dün yapılan toplantı ile başladı. Belediye Meclis Salonunda saat 14.00’de başlayan ve Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, gündemde bulunan 9 ve ilave edilen 2 gündem maddesiyle birlikte toplam 11 madde görüşülerek karara bağlandı.

Haber: Seferberlik başladı

Isparta'nın kanayan yarası olan otopark sorunu bu sefer çözülecek. Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, ilk etapta Belediyenin karşısında bulunan Çay Bahçesinin 3 katlı otopark yapabilmek için Meclis'ten 4 buçuk milyon Tl istedi.

Akdeniz: Daha kaç kişi ölecek?

Ömer Kutku, Elif Sungur, Nezahat Dal, Ömer Keleş, Süleyman Bolat... 5 can, 5 aile... Tamamı 19 Nisan ve 1 Haziran'da Orta Anadolu'yu Güney'e bağlayan Dereboğazı Yolu'nda meydana gelen trafik kazasında hayatlarını kaybetti. Her 2 kazada 64 kişi de yaralandı.

Çözüm: ​300 kişiye iş imkanı doğuyor

Türkiye çapında iş yapan bir firmanın Isparta’ya çağrı merkezi açması için girişimlere başlandı. Girişimler başarılı olursa ilk etapta 300 kişi iş bulacak. İşsizliğe çözüm için arayışlar sürüyor. Türkiye genelinde iş yapan firmaların, geçtiğimiz yıllarda çağrı merkezlerini üç büyük il dışına çıkarması ve Anadolu’da çağrı merkezleri açmaya başlaması taşra kentlerinde ciddi iş imkanı ortaya çıkardı. Geçtiğimiz yıllarda da Türk Telekom’un Burdur’a çağrı merkezi açmaya karar vermiş ve 300 kişi çağrı merkezinde işe başlamış, 300 kişinin eğitimleri tamamlandıktan sonra merkez çalışmaya başlayacak. Isparta’ya da Türkiye çapında iş yapan bir firmanın çağrı merkezi açmasına yönelik olarak girişimlere başlandığı öğrenildi.


2.6.2014

Express: Hizmet sektörünün peşinde koşacaksak destekleyin

Itso Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın Itso ziyaretinde taleplerini sıraladı. Başdeğirmen, Hizmet sektörünün peşinden koşmak istiyoruz. Bu konuda destek verin diye konuştu. Bakan Yılmaz'da hizmet sektörünün daha da güçlenmesi gerektiğini belirterek daha çok yabancı öğrenci gelmeli. Mal satmak kadar hizmet satmakta önemli dedi.

Demokrat: Aracınız yolda kalmasın

Ototanı Profesyonel Tarafsız Oto Ekspretiz Rapor Merkezi hizmete girdi. Merkezin Sorumlu Teknisyeni Kemal Dilsiz Merkezimizde her marka ve her model araçlar için tarafsız ve bağımsız güvenilier oto ekspertiz raporu verilmektedir dedi.

Haber: İşadamlarına Rektör'ü övdü

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası'nın geçtiğimiz hafta Cuma günü Mayıs ayı Meclis toplantısına katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, işadamlarına Sdü Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu'nu övdü. Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından organize edilen 2. Uluslararası Davraz Kongresine katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Burada işadamlarıyla biraraya gelen Prof. Dr. Hasan İbicioğlu'ndan övgüyle bahsetti. Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'dam tam not aldı.

Akdeniz: Muhalefet gazeteden okunmuş gibi davranıyor

Sdü Atatürkçi Düşünce Topluluğu'nun davetlisi olarak Isparta'ya gelen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Gezi olaylarını ve Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini değerlendirdi. Gezi olaylarının taştan ve silahtan uzak olduğunu belirten Feyzioğlu, muhalefetin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Ağustos'ta olacağını gazeteden okumuş gibi davrandığını dile getirdi.

Çözüm: Okullar yeniden planlanıyor

Milli Eğitim Müdürlüğü okulların planlamasını yeniden yapıyor. Planlama ile daha önce alınan kararlardaki hatalar düzeltilecek ve bina sıkıntıları en aza indirilecek. İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2014 – 2015 eğitim –öğretim yılı için il genelindeki okulların hangi alanda eğitim vereceğini yeniden planlıyor. 4 + 4 + 4 eğitim sistemine göre 2 yıl önce yapılan planlamaların tamamı gözden geçiriliyor. Hangi okulun ilkokul, hangi okulun ortaokul olacağını, hangi okulların hangi binada eğitim vereceğini planlayan yetkililer, daha önce yapılan planlamalarda yaşanan sorunların ortadan kaldırılacağını, bina sıkıntılarının da en aza indirileceğini belirttiler

29.5.2014

express :yöresel ısparta ürünü nerede Ülke genelinde 27 ilden 52 esanfın memleketlerinin yöresel ürünlerini tanıttığı Yöresel Ürünler Tanıtım Günleri etkinliğine Isparta’dan sadece 1 esnaf katıldı. Yalvaç’ın keşkeki, İslamköy’ün ev ekmeği, Isparta’nın el halısı, Sütçüler’in pekmezi nedense bu organizasyonda yoktu. Süleyman Demirel Kongre ve Sergi Sarayı’nda Yöresel Ürünler Tanıtım Günleri açıldı. Üç gün sürecek etkinlikte 27 ilden 52 esnaf memleketlerinin yöresel ürünlerini tanıtmak için stand kiraladı. Ancak Isparta'nın yöresel ürünlerini tanıtacak esnaf bu etkinlikte yoktu. Isparta'dan sadece Güneştepe Simit Fırını bu etkinlikte yer aldı. Güneştepe Simit Fırını, fuarda küçük de olsa yerini alırken başka Ispartalı esnafın olmayışı dikkatlerden kaçmadı.


 Akdeniz: Itso'dan işsizliğe çare önerisi Isparta Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne verilmek üzere hazırlanan raporda,Türkiye’deki işsizliğin önüne geçilmesi ve ara eleman sorununa çözüm için mesleki eğitime daha fazla önem verilerek, Çıraklık Eğitim Merkezlerinin ilgili kurumlarca daha etkin ve cazip hale getirilmesi istendi. ITSO’nun hazırladığı ayrıntılı raporla ilgili açıklama yapan ITSO Başkan Yardımcısı Salih Sarıkaya, sorunun çözülmesi adına uzun zamandır çalıştıklarını ve bu konuda Gül Petek Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Mehmet Boyacı’nın da önemli ölçüde çaba harcadığını söyledi.


Demokrat: THK’dan 48 öğrenciye sertifika Sertifika dağıtımı törenine, THK Isparta Şube Başkanı M. Zafer Çağlar, Havacılık Kulübü Rehber Öğretmenleri Mahmut Çarkçı, Yener Şimşek, Emin Arslan, Uğur Evcim, Yakup Öylek ve öğrenciler katıldı. Törende ilk olarak konuşan Mahmut Çarkçı, Türk Hava Kurumu’nun desteğiyle açılan kursun büyük ilgi gördüğünü belirterek, desteklerinden dolayı THK Şube Başkanı Çağlar’a teşekkür etti. Daha sonra konuşan THK Şube Başkanı Çağlar, içinde bul unulan yılın Türk Hava Kurumu’nun kuruluşunun 89. yıldönümü olduğunu hatırlatarak, "Böyle bir törendebulunmak beni ziyadesiyle memnun etti. THK'nın amacı, ülke gençliğine havacılığı sevdirmektir. Bu amaç doğrultusunda, gençlerimiz için okullarda Model Uçak Kursları açarak, eğitim veriyoruz. Ayrıca okullardaki havacılık kurslarına ücretsiz malzeme yardımında bulunuyoruz. THK olarak bugüne kadar Isparta’da iki bine yakın sertifika verdik. Bugün de 48 öğrenciye sertifikalarını takdim edeceğiz. Ayrıca okulları kapanmasından sonra, 16 ve 23 Haziran'da vatandaşların katılabileceği ücretsiz model uçak kursları açacağız” diye konuştu.

 Çözüm: Nereden nereye? Bir zamanlar büyük ilgi gören TUREM’de 32 öğrenci kaldı. 5 katlı bina öğrenci olmaması nedeniyle boş duruyor. Vatandaşlar, TUREM’in kapatılarak HEM bünyesinde kursların verilmesini, HEM’in TUREM binasına taşınmasını istiyor. Bir zamanlar Isparta’nın en gözde okulları arasında yer alan ve sınavlarına binlerce kişinin katıldığı, okula girebilmek için torpillerin arandığı TUREM (Turizm Eğitim Merkezi) öğrenci bulamaz hale geldi. Yüzlerce öğrenciden 32 öğrenciye eğitim verir duruma düşürülen TUREM 5 katlı binada eğitim hizmeti veriyor. Yatılı eğitim veren TUREM’in binasının büyük bir bölümü boş. Öyle ki, 32 öğrenciye karşılık, okulda öğretmen, personel ve idareci sayısı 20’ye yakın. Neredeyse her öğrenciye bir personel düşecek durumda.


28.5.2014

Express: Bir demet pembe gül 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, eşi Nazmiye Demirel'in ölümünün birinci yılı nedeniyle memleketi İslamköy'de düzenlenen mevlide katıldı. Demirel eşinin mezarına Isparta gülü bıraktı.

Demokrat: Uçak Kazası Sanıkları, 'Bilinçli Taksir ve Olası Kast'la Yargılanacak Isparta'da, 2007'de 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili davanın mahkeme heyeti, sanıkların, haklarında istenen cezayı ağırlaştıran 'bilinçli taksir' ve 'olası kast'tan da yargılanmasına karar verdi. Atlasjet'in İstanbul- Isparta seferini yapan, World Focus'tan kiraladığı yolcu uçağı, 30 Kasım 2007 günü Süleyman Demirel Havalimanı'na inişe geçtiği sırada Keçiborlu Türbetepe mevkisinde düştü. Kazada 7'si mürettebat 57 kişi yaşamını yitirdi. Atlasjet'e karşı açılan davayla kamu davasının birleştirildiği davanın 25'nci duruşması, bugün Isparta 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

 Akdeniz: Dünyanın sorunları 2. Davraz Kongresi'nde Kalkınma Bakanı ile Bilim ve Teknoloji Bakanı'nın Davraz Kongresi'nin açılış törenine katılacağı bildirildi. AK Parti, MHP ve CHP'den de etkin siyasetçiler kongre için Isparta'ya geliyor. SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, 29 Mayıs'ta gerçekleştirilecek olan 2. Davraz Kongresi öncesi bilgilendirme yaptı. Isparta'nın, SDÜ'nün ve Türkiye'nin tanıtımı açısından ve bir takım problemlerin ortaya konulabilmesi açısından bu kongreyi düzenlediklerini belirten İbicioğlu, "Kongrenin 1'incisini yaklaşık 4 yıl önce gerçekleştirmiştik. Dünyanın her yerinden insanlar gelmişti. Gelen insanlar arasında iş adamları da vardı. Bu senede dünyanın her yerinden Davos yerine, Davraz olsun latifesiyle bunun uzantısı olarak bizim kongremizde iş adamları da olsun, akademisyenler, spor dünyası, siyaset, hükümet, dünyanın farklı ülkelerinden katılımcılar olsun ve burada adeta çalıştay bir kuluçka çalışmasına dönüşsün istedik. Fikir kuluçkası olsun burada. Aynı zamanda da iş adamları, akademisyenler, uzmanlar, konunun özel çalışması içersinde olan bireylerde bilgi paylaşımları olsun sektörlere aktarma düşüncesi vardı. Bu sene 29 Mayıs’ta 2. Davraz Kongresini yapıyoruz" dedi.

Haber: Imperial Hotel'ler zincir Büyük Isparta Oteli'ne talip oldu Türkiye'nin önemli tatil tesislerinden olan Imperial Hotel'ler grubu, atıl vaziyette bulunan Büyük Isparta Oteli'ne talip oldu. Isparta merkezde yıllardır virane halde bulunan ve son alınan Meclis kararıyla ilk haline döndürülmesi hedeflenen Büyük Isparta Oteli'ne talih kuşu kondu.

 Çözüm: SDÜ esnaf için mezuniyet törenlerini 8 güne yaydı SDÜ Rektör Hasan İbicioğlu, mezuniyet törenini bir güne toplayıp mezuniyet etkinliğini insanlar bir gün kalıp hemen gitmeleri değil de Isparta’yı da gezmelerini sağlamak amacıyla her fakülteden temsilci öğrencilerin bulunduğu genel bir mezuniyet şeklinde yapacaklarını açıkladı. Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu; “Mezuniyet konusunda Isparta ve üniversite biliyorsunuz et ve kemik gibiyiz. Çünkü Isparta ve Üniversite bütünleşmek zorunda her yıl yaptığımız mezuniyet etkinliklerinde bazen festivallerle aynı güne geliyordu. Biz bu sene mezuniyet etkinliklerini parçalara böldük biz bunu düşünürken mezuniyete gelen aileleri, akrabaları kısaca herkes geldiklerinde ya yağmurdan Isparta’yı gezemiyorlardı yada gelip gitmeleri değil de, farklı günlere yayarak Isparta esnafının da yüzünün güldürülmesi. Bir güne toplayıp mezuniyet etkinliğini insanlar bir gün kalıp hemen gitmeleri değil de Isparta’yı da gezmelerini sağlamak amacıyla her fakülteden temsilci öğrencilerin bulunduğu genel bir mezuniyet yapacağız.


27.5.2014

Express: Kamusal nitelik taşımayan 1500 aydınlatma söküldü 2013 yılı Temmuz ayında yayımlanan Aydınlatma Yönetmeliği'nden sonra, Isparta genelinde yönetmeliğe aykırı şartlar taşıdığı gerekçesiyle bin 500 adet aydınlatma söküldü. Akedaş Müdürü Niyazi Kıvılcım, sökülenden fazla aydınlatmanın da takıldığını belirterek, Isparta genelinde aydınlatmaların yakın bir zamanda standart hale geleceğini açıkladı.

 Demokrat: Sünnet kanseri önlüyor Sünnet mevsiminin gelmesiyle birlikte hastanelere olan başvurularda arttı. Sünnetin enfeksiyon riskini yüzde 90 azaltığını ifade eden Çocuk Cerrahı Opr.Dr. Mustafa Çelik, “Sünnetin birçok yararı vardır. Bunların en başında, çocukluk çağındaki idrar yolu enfeksiyonlarını yüzde 90 oranında azaltması gelir. Dolayısıyla sünnet, çocukların gereksiz antibiyotik kullanmasını önleyecek cerrahi bir uygulamadır” dedi.


Haber: İflas edebilirler Özel Hastaneler ve Sağlık Derneği (Ohsad) Genel Sekreteri Cevat Şengül, aralarında Isparta'nın da bulunduğu bazı illere yapılacak olan Şehir Hastanelerinin, Özel Hastanelere büyük sıkıntı yaşatacağını hatta bazı hastanelerin iflas eşiğine geldiğini söyledi. Akdeniz: Muhtarlar Akedaş'tan yana dertli Muhtarlar Derneği Başkanı seçilen Mehmet Gönül, mahallelerde sökülen sokak lambalarının ardından asayiş olaylarının arttığını ileri sürerek, bu konuda AKEDAŞ yetkilileriyle görüşeceklerini bildirdi. Muhtarlar Derneği Başkanlığı’na yeni seçilen ve 20 yıldır İstiklal Mahallesi Muhtarlığı görevini yürüten Mehmet Gönül, hedeflerini açıkladı. Geçtiğimiz hafta içerisinde Vali Vahdettin Özkan’la bir araya geldiklerini belirten Gönül, mahallelerdeki eksiklikleri ve muhtarların şikâyetlerini alarak bir dosya oluşturacaklarını ve bunu da Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’a ileteceklerini bildirdi.


Çözüm: Sağlam çıkarsa Milli Eğitim’e verilebilir 21 yıl önce başlayan ve bir türlü bitirilemeyen Kültür Merkezini depreme dayanıklılık testi yapılacak. Sonuca göre bina için karar verilecek. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel zamanında, 1993 yılında temeli atılan ve 21 yıldır tamamlanamayan Kültür Merkezi için Vali Vahdettin Özkan’dan talimat. Vali Özkan, bir türlü bitirilemeyen binanın durumunun ortaya çıkması için talimat verdi ve binanın depreme dayanıklılık testinin ihalesine çıkıldı. Binanın depreme dayanıklılık ölçümünün ardından nasıl kullanılacağı noktasında yeni bir çalışma yapılacak. Edinilen bilgilere göre Süleyman Demirel Kültür Merkezi depreme dayanıklı çıkarsa, bina ihtiyacı olan kamu kurumlarından birine tahsis edilecek. Bine depreme dayanıksız çıkarsa, ya depreme dayanıklı hale getirecek, ya da maliyetine göre yıkılacak. Yetkililer, depreme dayanıklılıkta sorun çıkması durumunda başka bir amaçla da kullanılabileceğini belirttiler.


 26.5.2014

 Express: Etin üç muhteşem hali

İşletmeci Serkan Öngör, ocakbaşı restoran kültürünü, aynı zamanda doğal ürünlerin de satın alınabileceği şarküteri kültürüyle birleştirip yeni bir konseptle Isparta'nın hizmetine sunuyor. Safir Restoran& Şarküteri, sunumuyla bile sizleri kendisine hayran bırakacak. Isparta'da  yeni bir konspet doğuyor. Safir  Restoran&Şarküteri sayesinde bir tarafta leziz yemeklerinizi yerken diğer taraftan en doğal ürünleri satın alabileceksiniz. 30 Mayıs tarihinde hizmete açılacak Safir Ocakbaşı, Restoran&Şarküteri'nin işletmecisi Serkön Ongör, bize Safir'i anlattı.

Haber: Marka yolundayız

Halısı, Gülü, Elması, Karanfili, Eğirdir Gölü, Kovada Milli Parkı, Gölcük Kriter Gölü ve Tabiat Parkı, Davraz Kayak Merkezi, Pisidia Antiocheia Antik Kenti gibi özellikleriyle dünyanın sayılı şehirleri arasında yer alan Isparta, ne yazık ki yıllardır markalaşamadı. İşte bu sorun 12 - 15 Haziran tarihlerinde Ankara'da yapılacak olan tanıtım toplantısı ile markalaşma yolunda olacağız.

Akdeniz:Küllerinde doğuyor

Sanayici Dr. İnşaat Yüksek Mühendisi Şevket Demirel, 30 Mart’ta ‘Belediye’ statüsünü kaybeden İslamköy’ü yeniden inşa etmek için büyük bir hamle daha yaptı. İslamköy’ü (Atabey) ‘SDÜ için 7 Fakülteli Kampus inşaatı projesi ile ‘bilim üssü’; ‘9 suni göllü; 58 Bin m2 yüzölçümlü; 12 m yüksekliğinde Anıt Mezar’ ile Türkiye’nin en büyük yapısı’ haline getirmek isteyen Sanayici Dr. İnşaat Yüksek Mühendisi Şevket Demirel, tarihi bir adım daha attı. Ağabeyi 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve kendisinin doğduğu tarihi evin yanındaki orijinal mimarisi olan 9 yapıyı satın alan Dr. Şevket Demirel, restorasyon çalışmalarına başladı. Osmanlı İmparatorluğu’nun özgün çizgilerini taşıyan eserler, tamamlandıktan sonra Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi Kampusu’na dâhil edilecek.

Çözüm: Ybem 50 milyonluk proje peşinde

Isparta için büyük önem taşıyan “Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları” kursunun merkezinin Isparta olması için girişimlere başlandı. Sağlık Bakanlığının onay vermesi durumunda Isparta’ya 50 milyon liralık girdi sağlanacak. Beş bin yıldır var olan ve Uzak Doğu'nun tamamlayıcı tıp uygulamalarının sağlık kuruluşlarında uzmanlar tarafından hastalara destekleyici tedavi şeklinde sunulmasında adım atılırken, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, tedavileri uygulayacak hekimlerin eğitim ve sertifikasyon yetkisini almak için çalışmalara başladı

24.5.2014


Express: Asıl teşekkür bekleyen biziz Ak Parti Milletvekili Recep Özel'in Dereboğazı duble yolu çalışmalarının başlamasından ötürü kazma kürek eylemcilerinden teşekkür beklerdik sözlerine Chp İl Başkanı Vedat Şenol'dan Asıl Recep Bey bize teşekkür etmesi lazım. Biz o eylemi yapmasaydık duble yolun D'si olmayacaktı yanıtı gitti. Şenol, Teşekkür ederiz ama iktidar vekilleri de halktan özür dileyecek dedi.

Demokrat: Ispartalı cerrahlar bir ilke imza attı Isparta Eğirdir ilçesindeki Huzurevi'nde kalan 77 yaşındaki Ayşe Hardal, öksürük şikayetlerinin artması üzerine huzurevi yönetimi tarafından Isparta Devlet Hastanesi'ne getirildi. Burada yapılan tetkiklerinde akciğerinin sağ bölümünde kitle tespit edilen hastaya hekimler cerrahi müdahale kararı aldı. Isparta Devlet Hastanesi Göğüs Carrahisi Uzmanı Dr. Sedat Güneş, Devlet Hastanesin'de bu tür müdahalelerin artık yapılabildiğini söyledi. Güneş, "Hastanemizde muayene olan hastamızın akciğerinde bir kitle tespit ettik. Yapılan tetkiklerde bu kitlenin alınabileceğini gördük. Cerrahisini yaptık. Başarılı bir operasyon geçirdi. Bundan sonra kemoterapi polikliniğinde takibi sürecek.Hastamızın şu anda bir sıkıntısı yok. Ameliyat olalı üç hafta oldu. Takipleri normal seyrediyor" dedi. Haber: Hayaller suya düşüyor Isparta'ya yapılması planlanan Polis Okulu'nun askıya alınabileceği öğrenildi. Elde edilen bilgilere göre İçişleri Bakanlığı ülke genelinde ki bütün polis okullarını kapatacak.

 Çözüm: Böyle giderse depo olacak 21 yıl önce başlanılan ve bitirilemeyen Süleyman Demirel Kültür Merkezi en sonunda depo olarak kullanılacak gibi. Başka türlü binanın işe yarayacağı yok. Akdeniz: 27 Tır mermer ile 1 Tomografi alamıyoruz Kentsel Gelişim Senaryoları Çalıştayı Sonuç Bildirgesi Yayımlandı: Isparta'nın en önemli probleminin tüm endüstrilerde katma değeri yüksek mamul bulunmaması gösterildi.


 23.5.2014

Express: Sağlık turizmine Ybem damgası

5 bin yıldır varlığı bilinen tamamlayıcı tıp uygulamaları yakın zamanda hastanelerde uygulanmaya başlayacak. Tamamlayıcı tıp konusunda uzmanlaşmak isteyen hekim ve sağlık çalışanlarının eğitim üssü Sdü Yaşam Boyu Eğitim Merkezi olacak.

Akdeniz: 505 işsiz aranıyor

87 farklı meslekte toplam 505 işçi arandığını dilegetiren İŞKUR Isparta İl Müdürü Hüseyin Ergin,“Vasıfsız, veteriner ve mühendis başta olmaküzere birçok alanda işçi açığımız var” dedi. Isparta son dönemlerin en fazla işçiye ihtiyaç duyulduğu zamanları yaşıyor. Şuanda il genelinde 87 farklı meslek grubundan 505 işçiye ihtiyaç var. İŞKUR İl Müdürü Hüseyin Ergin, İş ve Meslek Danışmanları sayesinde şehri taradıklarını ve işverenlerle yaptıkları görüşmeler sayesinde iş taleplerini topladıklarını bildirdi. Yaptıkları saha çalışmaları sayesinde ve işverenin yanına giderek bu talepleri ortaya çıkardıklarını ifade eden Ergin, “Deyim yerindeyse taş yerinden oynasa haberimiz oluyor” dedi.

Haber: Baka destekledi kendi iş yerini açtı

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) KOSGEB işbirliğinde gerçekleştirdiği ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı’nı başarıyla tamamlayan bir girişimci daha işyerini açtı. Genç girişimci Feyyaz Çarkçı’nın Isparta’nın Gönen İlçesi’nin ilk halı ve oto yıkama hizmeti vereceği işyerinin açılışı törenle gerçekleştirildi. 2011’de başlatılan il merkezlerinin yanısıra ilçelerde de sürdürülmekte olan ve bugüne kadar 47 kez gerçekleştirilen BAKA’nın uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlayanlardan Isparta’da 36,  Burdur’da 38, Antalya’da da 28 girişimci yeni işyerlerini açtı.

Demokrat: Bu Okulda ekmekler çöpe atılmıyor

Isparta’nın kenar mahallesinde bulunmasına rağmen yaptığı sosyal ve kültürel etkinliklerle ve elde ettiği başarılarla adından sıkça söz ettiren Sidre 2000 İlkokul ve Ortaokulu, bu defa da yeni bir örnek kampanyaya imza atarak sokak köpekleri için bayat ekmek kampanyası başlattı. Söz konusu Bayat Ekmek Toplama Kampanyasını organize eden Okulun Resim Öğretmeni, Resim ve Fotoğrafçılık Kulübü Sorumlusu Sıdıka Kaya, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi.

Çözüm: Isparta’nın birlik beraberliğe ihtiyacı var

Gazeteci Şakir Aksöz'nu hazırlayıp Tarkan Çetin ile sunduğu Isparta'da Ne Var Ne Yok' programının bu haftaki konuğu AK Parti Belediye Meclis Üyesi Kadir Dal oldu. Aynı zamanda inşaat sektöründe faaliyet gösteren Dal,  bu konuda da düşüncelerini paylaştı. Dal, Isparta'da inşaat sektörünün yaşadağı en önemli sorunun arsa ürtemek olduğunu söyledi. Arsa üretimi içinde yüksek kat modelini öneren Dal, binaların 15-20 katlı yapılması gerektiğini ifade etti.  Sağlamlık konusunda da Isparta Oteli örneğini verdi. Refah Partisi döneminde siyaset yaptığın anımsatan Dal, o dönem Türkiye'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a oy vermediği için üzüldüğünü söyledi. Dal, "Türkiye'nin önünü o döneme Özal açtı" dedi. AK Parti'de sürekli yeni görevler aldığı hatırlatılan Dal, " Parti olarak bana bu dönem Belediye Meclis üyeliği ve Grup Sözcülüğü görevi verildi.  Bu iş böyledir. Bazen arabayla gidersin, bazen yayan gidersin. Şartlar neyi gerektiriyorsa o görev verilir" diye konuştu22.5.2014


Gazete Express: Ybem ocak işçileri için harekete geçiyor

Soma'da yaşanan maden faicasının ardından, Isparta'da taş, mermer ve maden ocaklarında çalışan işçilerin iş güvenliği konusunda eğitimden geçirilmesi için SDÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi harekete geçiyor. Soma'da meydana gelen  301 kişinin yaşamını yitirdiği facia sonrası, maden ve taş ocaklarında çalışan işçilerin çalışma güvenliği tartışmaya açıldı. Isparta'da da çok sayıda mermer ve taş ocağında çalışan binlerce işçinin çalışma  güvenliği konusunda sertifikalandırılması için Süleyman Demirel Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi harekete geçiyor.

Akdeniz: Pürlü ailesinden 1978'de 50 m2'lik atölye ile başlayan bir başarı serüveni

Sav yolu üzerinde Ford Servis'in bulunduğu bölgede 5 milyon Tl'lik yatırımla Fiat Showroom ve Opel Akaryakıt istasyonu da kuruldu. 15 Bin 800 m2'lik alan üzerine oturan Pürlü Plaza, dün muhteşem bir törenle hizmete açıldı.

Haber: Direniyor

Eski Halkla İlişkiler Binası’nda A bloktaki odasında Öner, 40 gündür tek başına. Hayalet görüntüsündeki binada bir başına çalışıyor. Konuklarını burada ağırlıyor. Şimdilik, yeni binaya geçmeye hiç niyeti yok. CHP’li Öner, “Yeni binaya ‘akıllı’ deniliyor ancak tüm kablolar yer altından ve duvarların içinden geçtiği için manyetik etkiyi artırıyor. Bu da bilimsel olarak insanlarda stres ve yorgunluğu tetikliyor” diyor.

Çözüm: OSB’de bir tesis daha açılıyor

Ispartaspor onursal başkanı Atakan Yazgan OSB’ye yaptığı tesisi açıyor. İplik üretecek fabrikayı 100 kişiyi istihdam edecek. Isparta Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesinde önemli bir yatırım daha faaliyete geçiyor. Ispartaspor’un efsane başkanı olan ve onursal başkanlığı verilen iş adamı Atakan Yazgan geçtiğimiz yıllarda yaptığı tesisi bu yıl içinde üretim yapar hale getirecek. İplik üretimi yapacak olan fabrikada en az 100 kişiye iş imkanı sağlanacak. Fabrikanın bina kısmına yaklaşık 6 milyon liralık yatırım yapan Atakan Yazgan’ın makine – teçhizat içinde yaklaşık 12 milyon liralık bir yatırım yapacağı, makinaların bu yıl içinde kurulacağı ve fabrikanın üretime başlayacağı öğrenild
21.5.2014

Gazete Express: Kömür yasağında yumuşama 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren hava kirliliğini önleme adına kömür yakımını yasaklama kararı alan Mçk, yakın zamanda tekrar toplanıyor. Mçk'nın daha önce almış olduğu kararlarda yumuşamaya gitmesi bekleniyor. Doğalgaz geçişinde taksitlendirmenin yıllara yayılması ve süre uzatımı gibi konuların gündeme gelmesi bekleniyor.


Akdeniz: anıt mezar 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için hazırlanan Türkiye'nin en büyük anıt mezarı tamamlanmak üzere. 58 bin m2'de konuşlandırılan anıt mezarda Süleyman Demirel'in, Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı olmasını simgeleyen 9 gölet var. Suni göletlerin 8'i tamamlandı. Demokrat: Yağışlı havalar gülün açmasını geçiktiriyor Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, geçtiğimiz günlerde başlayan gülçiçeği alım kampanyasının yağışlı havalar nedeniyle yavaş gittiğini belirtti. Çelik herşeye rağmen bu sezon toplamda 7 binin üzerinde bir rekolte bekliyoruz. Gülçiçeği fiyatını her yıl olduğu gibi yine kampanya bitiminde belirleyeceğiz dedi. Haber: İşadamlarının eğitim beklentisi Isparta Girişimci ve Sanayici İşadamları Derneği Başkanı (Igsiad) Alper Bayhan, Türkiye'nin ve Isparta'nın inovasyon ve yüksek teknolojide üretim gerçekleştirilmesinin eğitimde yaşanan sıkıntılardan kaynaklandığını belirtti.


Çözüm: SDÜ mezuniyeti bir güne sığdırılmayacak SDÜ yönetimi aldığı kararla mezuniyet törenini 5 güne yayıyor. Böylece şehirde karmaşa olmayacak, esnaf daha çok kazanacak ve memnuniyet artacak. Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü mezuniyet töreni ile ilgili önemli bir değişikliğe imza attı. SDܒnün mezuniyet törenleri artık bir gün değil 5 gün yapılacak. Yeni uygulama ile her fakülte, yüksek okul mezuniyetini kendi yapacak. Mezuniyet törenleri ile ilgili planlamayı karmaşa olmaması için rektörlük yapacak. SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’nun talimatı ile alınan bu karar Isparta’da bir güne sığdırılan mezuniyet töreninde yaşanan bir çok sorunu da ortadan kaldıracak. SDÜ yönetimi mezuniyeti 5 güne yaymakla, hem aynı Isparta’da yaşanan karmaşayı, curcunayı önleyecek, hem Isparta esnafının daha fazla kazanç elde etmesini sağlayacak, hem de mezuniyet için Isparta’ya gelen anne – babaların şehirden memnun ayrılmaları sağlanacak.


20.5.2014

Gazete Express: Karar için ne dediler?

Mahkemenin belediye davasına ilişkin kararından sonra Ak Parti ve Mhp Milletvekilleri konuştu. Ak Partili Recep Özel, belediyenin aile şirketi tarafından yönetildiği iddialarının mahkeme kararıyla tespit edildiğini söyledi. Mhp'li Nevzat Korkmaz, bu türü açıklamalarla, Özel'in yargıyı baskı altına alma çabaları yürüttüğünü öne sürdü.

Demokrat: 19 Mayıs'a buruk kutlama

Soma faciası nedeniyle, Isparta’da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın 95. Yıldönümü dün buruk bir şekilde kutlandı. Kutlamalar İstasyon meydanından başlayıp Hükümet meydanında sona eren Gençlik yürüyüşü ile başladı. Ardından Atatürk Anıtı’na Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Murat Gevrek tarafından çelenk sunuldu. Gençlik Haftası nedeniyle kutlanacak olan etkinlikler ise iptal edildi. Kutlama programına okulların temsil öğrencileri, gençler, sporcular, kulüp temsilcileri ve çok sayıda öğretmenler katıldı.

Haber: Rota'yı çizdi

Isparta Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı ürünlerin iç pazarında daralma yaşadığını ifade ederek, bunun önüne geçilebileceğini kaydetti. Pınarcı, Eğirdir'in dış ticaretini geliştirmek için Isiad, Esidef ve Tuskon aracılığı ile dünya ülkelerinden işadamlarının katılabileceği ticaret köprüleri kurabileceklerini belirtti.

Akdeniz: Devlet, kendi doktorunu ticarethane gibi gördü...

Aile hekimlerine kiralanan sağlık ocaklarından çevre illere göre yüksek kira istendi. Sözleşmeler 'ticarethane' statüsünde yapıldı tahliye ya da yeni sözleşmeye yanaşmayan hekimlere günlük 60 TL ceza kesildi. Sonuçta devlet ile hekimler mahkemelik oldu. Türkiye'de pilot bölge olarak uygulanan Aile Hekimli Sistemi Isparta'da devlet ile kendi memuru olan doktorunun mahkemelik olmasına sebep oldu.
Doktorlar ile devleti mahkemelik yapan konu ise sağlık hizmetinin verilmesi için sunulan sağlık ocaklarının kirası.
19.5.2014

Demokrat: Türbenin bile elektriğini kestiler

Tedaş'ın özelleştirilip Akedaş olmasının ardından şirket yetkileri Cami, Türbe demeden her yerin elektriğini kesmeye devam ediyor. Son olarak Gülcü Mahallesinde bulunan Şeyh Alaaddin Efendi (Aldan Efendi) Türbesinin elektriği kesildi. Bu duruma mahalle halkı büyük tepki gösteriyor.

Haber: Lider şehir

Yıllardır Isparta'nın tarım alanındaki sıralaması konuşuluyor. Devletin resmi rakamlarına ilimiz birçok alanda Türkiye lider yada ilk 10'nun içerisinde yer alıyor. Sanayi alanında aradığını bulamayan şehir, tarım ve balıkçılık alanında ise zirveye oynuyor.

Çözüm: Okul idarecileri diken üstünde

Yasa gereği 13 Haziran'da 4 yıllık idarecilik yapmış bütün okul müdür ve müdür yardımcılarının görevi sona eriyor. Isparta'da 200'ün üzerinde idareci değişecek.

Akdeniz: Güven veren liste

Sdü Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, uluslararsı marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Alternatif Tıp Eğitim Üssü hedefi koyan Ybem İş ve Meslek Danışmanlığı Sınavı için akreditasyon alıyor.


17.5.2014

Gazete Express: Isparta gençliği mutlu mu

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı öncesi gençlerin mutluluk düzeyi araştırması ortaya konuldu. Buna göre ilimizde 18-24 yaş arası genç nüfusun yüzde 71.7'si yaşantısından memnun. En büyük mutluluk kaynağını aile oluşturuyor. Isparta lise mezunu genç nüfus oranı sıralamasında Türkiye üçüncüsü. Türkiye İstatistik Kurumu 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı öncesi gençlik istatistiklerini yayınladı. Verilere göre ilimizde, 18-24 yaş arasındaki gençlerin büyük bölümü yaşamlarından mutlu . En büyük mutluluk kaynağı sağlık. Gençlerimizin çoğu geleceklerinden de endişe duymuyor.

Demokrat:  borç batağında

Akedaş Şirket Müdürü Niyazi Kıvılcım, sadece Sulama Birliklerinden olan alacak miktarının 47 Milyon Tl olduğunu söyledi. Kıvılcım, bu para ile Isparta şehir şebekesinin yarısını yenileyebiliriz dedi.

Haber: Zenginleşiyoruz

Isparta'da ekonomik gidişatın iyi olduğuna dair istatistikler gün yüzüne çıkmaya başladı. Geçtiğimiz yıl bir çok şirket ve kooperatif kapanırken, bu yıl sadece Nisan ayından 14 şirket, 2 kooperatif ve 15 gerçek kişi ticaret işletmesi kuruldu.

Akdeniz: Mahkeme başkanın muhalefet şerhi var

Günaydın'ın avukatı bu kozu kullanacak Belediye Başkanı Günaydın ve eşinin avukatı Ömür Cevheroğlu, 2 konuda görevi kötüye kullanmaktan verilen cezayla ilgili Yargıtay'a itirazda bulunacaklarını söyledi. Isparta Belediyesi'ne yönelik 2011 yılında başlatılan soruşturma ve dava süreci önceki gün sonuçlandı. 82 sanıklı davanın 17.celsesinde Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'a 4 yıl, 2 ay hapis cezası verildi. Ancak Belediye Başkanı Günaydın, ailesi ve diğer sanıkların tümü örgüt kurmak, kurulan örgüte üye olmak ile örgüt faaliyetlerine yardımcı olmak suçlamalarından beraat ettiler. Davanın başlangıcında 172 yılla yargılanan Başkan Günaydın, 4 yıl 2 ay hapis cezası aldı. 12 ayrı suçun 10'undan beraat etti, 2'sinden cezalandırıldı.

Çözüm:  SDÜ “KOÇ FEST” bayrağını devraldı. 2015 hareketli geçecek 4000 sporcu gelecek

Süleyman Demirel Üniversitesi, her yıl farklı üniversitede düzenlenen “12. Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları”na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Akyıldız, Kayseri Erciyes Üniversitesinde düzenlenen 11. Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları Finalinin "Bayrak Teslim Töreni"ne katıldı. Törende, Kayseri Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Fahrettin Keleştemur, Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer ve Koç Grubu Kurumsal Marka Müdürü Okyar Tuncel de hazır bulundu. Prof. Dr. Hüseyin Akyıldız, törende SDܒde gerçekleştirilecek olan Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları finalleri için bayrağı devraldı. Böylece üniversitemiz birçok üniversitenin talip olduğu Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları finallerinde 100'den fazla üniversite, 4000 civarında üniversiteli sporcunun katılımıyla 2015 yılında gerçekleştirilecek çok önemli ve prestijli bir organizasyona daha ev sahipliği yapaca14.5.2014
Gazete Express: Emekli, kömür yasağını mahkemeye taşıdı

Mahalli Çevre Kurulu kararı gereğince 1 Ekim 2014 tarihi itibariyle kömür yakımının yasaklanması, üyeleri için çok önceden sözleşmesi yapan Emekliler Derneği'ni harekete geçirdi. Dernek, kömür yakım yasağının üyelerini mağdur edeceği gerekçesiyle mahkemeye gitti.

Demokrat: Mahalle Anneleri Projesi tanıtıldı

Vali Vahdettin Özkan'ın eşi Dr. Ruhan Özkan'ın himayesinde Isparta Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi tarafından organize edilen Mahalle Anneleri projesi hayata geçti. Proje kapsamında evlilerin daha uzun ömürlü ve daha kaliteli yürümesini sağlamak üzere yeni evlenecek çiftlere yönelik eğitimler düzenlenecek.

Haber: 5 bin üye ne istedi?

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası'nın il genelinde bulunan 5 bin üyesi, ara eleman sorunuyla ilgili olarak görüş alışverişinde bulundu. Gülpetek Sanayi Sitesi'ne yapılacak olan Lise ile ilgili konuşan üyeler, bu eğitim kurumunda hangi branşların olması gerektiğini yetkililere aktardılar.

Akdeniz: Van'dan daha çürük

Gülistan'da başlatılan kentsel dönüşüm kapsamında binaların yıkımını üstlenen Ankaralı şirket sahibi Murat Karaboncuk, şok tespitini kamuoyu ile paylaştı. Basın Kulübü, Isparta'da ilk kez kentsel dönüşüm kapsamında bir binanın yıkımını canlı olarak ekranlara taşıdı. Metro Mühendislik şirketinin üstlendiği kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Orma evlerinin yıkım işini üstlenen Ankaralı şirket sahibi Murat Karaboncuk, karşılaştığı tabloyu 'Van'dan daha çürük' diye tanımladı. Karaboncuk, şöyle konuştu: "Binalar 40-50 yıllık olması nedeniyle beton özelliğini kaybetmiş. Bu özelliği kaybedenlerin bir an önce yıkılmasını ve Van depreminin yaşanmamasını dilerim. Van’da da 18 ay görev yaptım. Buradaki binaları Van’la kıyasladığım zaman buradakilerin daha çürük olduğunu görüyorum. Binalar çok çürük. Şuan burada yıkılan binalarla oradaki binaları kıyasladığımızda insan güler. Burada insanlar bu binalarda nasıl yaşamış? 4 ya da 5 şiddetinde deprem olsa binalar yıkılır."

Çözüm: Müdürlerin oturacağı masa yok

Milli Eğitim Müdürlüğüne 3 şube müdürü göreve başladı ama oturacak masaları yok. Tebrik çiçekleri emaneten geliyor. Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğünde 1990'lı yıllarda yaşanan oda ve mada sıkıntısı yine yaşanıyor. Mevcut İl Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürlerinin yanına Milli Eğitim Bakanlığının 3 yeni şube müdürü ataması yer krizini de beraberinde getirdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında yeni atanan şube müdürlerine bırakın oda bulmayı, odalarda masa konulacak yer bulunamıyor.


13.5.2014

Gazete Express: Kredide 3 milyar  aşıldı

Isparta'da bankaların kullandırdığı kredi miktarında 3 milyar seviyesi Mart 2014 sonuyla birlikte aşıldı. Kişi başına 6 bin 415 lira olan kullandırılmış kredi miktarı bir yıl içinde 7 bin 148 liraya yükseldi. Kredi kartı harcamalarında az da olsa azalma gözlendi.

Haber: Bilime katkı

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ), 17’ncisi düzenlenecek "Uluslararası Bilim ve Bahar Şenliği"ne hazırlanıyor. Bu yıl 14-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan şenlik kapsamında 64 alanda projelerin yarışacağını belirten SDÜ Rektörü Hasan İbicioğlu, "Bunun içerisinde sağlık projeleri, sosyal projeler, ekonomi, girişimcilik,teknoloji projeleri, sanat projeleri,işte kısa metrajlı filminden her alandan yarışmalar olacak. Jüri 60 üyeden oluşacak" dedi. Şenlikte bilime katkı, gençliğe destek ve geleceğe yatırım ilkelerinin uygulama sürecini dile getiren Rektör İbicioğlu, ünlü sanatçıların konserleri ile de şenliğe renk katacaklarını kaydetti. Rektör İbicioğlu, "Beyazıt Öztürk, Bengü, Kubat, Hayko Cepkin, Yüksek Sadakat, Murat Göğebakan ve Göksel’i şenlikte ağırlayacağız" dedi.

Akdeniz: Engelsiz yaşam için eşitlik

Engellilerin sorunlarının çözülmesinde sadece devletin görevli olmadığını dile getiren Türkiye Görme Engelliler Derneği Isparta Şube Başkanı Mehmet Ali Özbey, hak ve özgürlük başta olmak üzere tüm alanlarda eşitlik istediklerini vurguladı. Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında Engelliler Haftası kutlamaları kapsamında dün İlimizde Isparta Valiliği öncülüğünde Isparta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. İlk olarak saat 10.00’da Belediye önünde toplanan engelliler ve Vali Vahdettin Özkan başta olmak üzere protokol üyeleri İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu mehteran eşliğinde Mimar Sinan Caddesi’nden Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na yürüyüş yaptı. Yürüyüşe Isparta’daki engelli okulları ve engelli dernekleri ile engelli aileleri katıldı. Yürüyüş sonrasında Vali Vahdettin Özkan ve Engelliler Derneği temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Çözüm: Yasak yıllara yayılmalı

İl Genel Meclis Başkanı Ali Bolat, MÇK’nın kömür yasağına ilişkin kararının vatandaşları olumsuz etkileyeceğini belirterek, bu yasağın yıllara yayılarak uygulanması gerektiğini ifade etti. Hatırlanacağı gibi Mahalli Çevre Kurulu (MÇK) Nisan ayı toplantısında aldığı bir kararla Isparta’da hava kirliliğini engellemek için kömür yakımını 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren yasaklamıştı. Bu yasağın ardından bazı kesimler kararı desteklerken bazıları da eleştirmişti. Kömür yakımını yasaklamasına bir açıklama da İl Genel Meclis Başkanı Ali Bolat’tan geldi. Bolat, kararı desteklediklerini ancak sürenin çok kısa olduğunu savundu.10.5.2014

Gazete Express: 6 Mart'taki otobüs durakları kaldırılsın

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Havva Saraç, 6 Mart Caddesi’nin öğrenciler açısında tehlike arz ettiğini ve buraya önlem alınması gerektiğini söyleyerek “Buradaki otobüs durakları kalkmalı. Ayrıca kasis de yapılmalı” önerisinde bulundu. Başkan Günaydın da yolun dikkat çekici bir hale getirilerek sürücülerin uyarılmasını istedi. Belediye Meclisi Mayıs ayı son oturumu AK Parti üyesi Havva Saraç’ın önerisiyle başladı. Saraç, 6 Mart Caddesi’nin öğrenciler açısından tehlikeli bir hal aldığını ve bu konuda önlem alınması önerisinde bulundu.

Haber: Birliktelik pekişiyor

SDÜ Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Hakan Türkkahraman ve beraberindeki heyet, Dişhekimleri Odası’na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Yapılan ziyarette karşılıklı görüş alışverişinde bulunulurken yeni ve etkin projeler için yine ortak hareket etmeye devam edileceği belirtildi. Ziyarette konuşan SDÜ Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Türkkahraman; Isparta Dişhekimleri Odası ile beraber oldukça sıkı işbirliği içinde çalıştıklarını bundan sonrada bu çalışmalarıa devam edeceklerini belirterek, meslek odası olarak Isparta Dişhekimleri Odası ile beraber çalışmanın ve birşeyler paylaşmanın bir ayrıcalık olduğunu söyledi. Türkkahraman, yeni yönetim kurulu ile çalışmalarına devam eden Başkan Hüdayi Kartöz’e yeni dönem için başarılar dilerken “Biz Dişhekimleri Odası ile biriz ve beraberiz dedi.

Akdeniz: Günaydın yetkiyi aldı

Belediye Başkanı Günaydın, asfalt hammaddesinin alımı için İller Bankası’na 6 milyon lira borçlanma yetkisini Belediye Meclisi’nden AK Parti grubunun şerrine rağmen aldı. Belediye Meclisi Mayıs ayı oturumlarının son toplantısını bugün gerçekleştirdi. Yaklaşık 3 saat süren toplantının en son maddesi olarak belediyenin asfalt ham maddesi için İller Bankası’na 6 milyon lira borçlanma konusu görüşüldü. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Havva Gökdoğan, komisyon kararını okuyarak, asfalt hammaddesi için 12-13 milyon liraya ihtiyaç olduğunu ancak belediyenin yatırım programları nedeniyle bu paranın belediye öz kaynaklarından karşılanmasının mümkün olmadığını belirtti. Gökdoğan, 6 milyon liranın borçlanılması teklifinin komisyonca uygun görüldüğünü söyledi.

Çözüm: SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Akdeniz ​Bölgesi’nde Bir İlke İmza Attı

Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Akdeniz Bölgesi’nde bir ilke imza attı. İlk defa engelliler için genel ameliyat ve yataklı servis açılarak, Akdeniz Bölgesi’nde farkını ortaya koydu. Isparta’daki yaklaşık 6 bin engellinin diş ve ağız sağlığı tedavisinde devrim niteliğinde girişimlere imza atan SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi, bölgede bir ilke imza atarak engelliler için özel ameliyathane ve yataklı servis açtı
9.5.2014

Gazete Express: Bizim Gülpark'a ne mi oldu?

Tren İstasyonu'nu da içine alacak şekilde 2008 yılında proje çalışmalarına başlanan Gülpark Yaşam ve Turizm Merkezi Projesi takip edilmediği için hayata geçirilemedi. Projenin hayata geçirilmesi için büyük uğraşlar veren Eski AK Parti Milletvekili Haydar Kemal Kurt 'O proje uygulansaydı Isparta kurtulacaktı' dedi. 2008 yılında dönemin AK Parti Milletvekili Haydar Kelam Kurt'un girişimleriyle Isparta Tren İstasyonu'nu da içine alan Gülpark Yaşam ve Turizm Merkezi Projesi kurumlar arası koordinasyon eksikliği, işin takibinin yapılamaması ve projenin şahsa ait olacağı algısı nedeniyle rafa kaldırıldı. AK Parti Isparta Milletvekili Haydar Kemal Kurt’un destekleri ile Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ), Gülbirlik ve ilgili kamu kurumlarının işbirliği dahilinde hayata geçirilmesi planlanan Gülpark Yaşam ve Turizm Merkezi için tüm engeller aşılmıştı.

Haber: Bayram Özçelik'in açıklamalarını esefle karşılıyoruz

Burdur AK Parti Milletvekili Bayram Özçelik sosyal medyadan yaptığı bir paylaşım da Isparta basınını saçma sapan haber yapmakla suçlamıştı. Bunun üzerine Isparta Gazeteciler Cemiyeti ve Isparta Aktif Gazeteciler Derneği ortak bir basın açıklaması yayın aldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi. " Çalışmalarını sosyal medyadan beğeni ile takip ettiğimiz Burdur AK Parti Milletvekili Bayram Özçelik'in facebook hesabı üzerinden yaptığı paylaşım karşısında oldukça üzüntülü ve şaşkınız. Burdur Milletvekili Özçelik, "Isparta Basınında hala 'niye Burdur'a oluyorda, Isparta'ya değil' diye saçma sapan haberler yapılıyor. Yeter artık; Isparta'ya yapılan her hizmet Burdur'a, Burdur'a yapılan her yatırım Isparta'ya yapılmış demektir. Burdur, Isparta kardeştir. Ayrım yapan kalleştir. Bizler milletvekili olarak bölgemizin kalkınması için ortak çalışmalara devam ediyoruz" diye yazmış. Bu yazı bazı internet sitelerinde de haberleştirildi.

Akdeniz: Emniyetten örnek proje

Isparta Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce ilimizde çeşitli okullarda öğrenim gören çocuklarımızı toplum içerisinde örnek kişilerle bir araya getirerek onların bu kişileri rol model olarak tanıyabilmeleri sağlanıyor. “ÇOGEP” Onlara Geleceklerini Hediye Et projesi kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerle Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü başlattığı sosyal projeleri bir bir hayata geçirmeye başladı. Edinilen Bilgilere göre çocuk ve gençlerinilgisini çekebilecek kişiler, çeşitli meslek gruplarında çalışmalarıyla ön plana çıkmış, alanında uzman kişiler, sanatçılar ve sporcular ile iletişime geçilerek bu kişilerin çocuklarımız için rol modelolarak belirlendiği, birlikte yapılan etkinlikler aracılığı ile belirlenen kişilerin çocuk ve gençlerle bir araya getirilerek etkileşimlerinin sağlanması amaçlanmakta.

Çözüm: Zabun’dan kömür yasağına eleştiri

Ak Parti İl Başkanı Osman Zabun, Isparta Mahalli Çevre Kurulu'nun (MÇK) 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren kömür yakımının yasaklanması kararının piyasa ekonomisinin olumsuz etkiyeceğini söyledi.
Ak Parti İl Başkanı Osman Zabun, toplumun her kesimini etkileyecek bu tür kararlarda neden ve sonuç ilişkisine bakılması gerektiğini ifade ederek, "Yöneticiler olarak dikkat etmemiz gereken konular var. Birincisi piyasa ekonomisini gözetmek zorundasınız. Diğer taraftan uygulanan kurallarda ulaşmak istediğiniz hedeflere ulaşılabildiğine dikkat etmek zorundasınız. Bir taraftan da vatandaşın sağlığını düşünmek zorundayız. Kömür yasağını bu 3 temel değer üzerinde değerlendirmemiz gerekiyor" dedi.7.5.2014


Gazete Express:
Sdü  ITSO ile yapılan sanayi üniversite işbirliğinin lafta kalmadığını gösterdi. SDÜ Rektörü Hasan İbicioğlu, "Gül Araştırma Merkezinde 50'ye çıkmış ürün çeşidi var. Bunları şirketlerimize kazandırarak, patent ve lisanslarını alıp şirketlerimizin ihracat yapmalarını istiyoruz" dedi. Türkiye'in en inovoatif üniversitesi Süleyman Demirel Üniversitesi, Isparta'da sanayi- üniversite işbirliğinin sağlanması yönünde önemli adımlar atıyor. SDÜ Rektörü Hasan İbicioğlu, bu adımlardan birine örnek verdi. GÜLAR'da üretilen ürünlerin kozmetik şirketlerine kazandırılıp ihracatının yapılmasını istediklerini söyledi.

Demokrat: Bakkal amca dönemi yeniden başlamalı
 
Kanal 32’de her Pazartesi akşamları yayınlanan Basın kulübü programının bu haftaki konuğu Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Ali Bapbacı oldu. Gazeteciler Mehmet Erçakır ve Soner Toros’un sorularını yanıtlayan Bapbacı, mahalle halkının daha düne kadar bakkallarda alışveriş yaptığına değinerek, şimdi ise daha çok AVM’lerin tercih edilmesine sitem etti. AVM’lerin esnafın gücünü zayıflattığını ifade eden Bapbacı, şu açıklamalarda bulundu: “AVM içerisinde her türlü satış yapılıyor. Bu durum sadece bakkalları değil, pek çok sektörü de etkiliyor. Her köşe de bir AVM açıldı. Küçük esnafın AVM’lerle rekabet etme gücü yok.

Haber:
Yalvaç Belediye Başkanı MHP’li Halil Hilmi Tütüncü’nün 62 yaşındaki babası Hidayet Tütüncü tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesi’nde sabaha karşı yaşamını yitirdi. 30 Nisan Çarşamba günü belediye başkanlığı makamına ziyarete gittiği sırada merdivenlerde rahatsızlık geçirerek hastaneye kaldırılan Hidayet Tütüncü daha sonra Ankara’ya ameliyat olmak üzere götürülmüştü. Kalp damarlarından dördünün tıkalı olduğu belirlenen Tütüncü, Güven Hastanesi’nde ameliyata alınarak damarları değiştirilmiş ve sağlığına kavuşarak servise alınarak tedavisine başlanmıştı. Ancak Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gece saat 03.00 sıralarında hastanın fenalaştığı belirlendi. Doktorlar bağırsaklarda meydana gelen enfeksiyonun akciğere baskı yaptığı akciğerinde kalbine baskı yapması sonucu kalp krizine neden olduğunu belirledi. Derhal ameliyata alınan Hidayet Tütüncü’nün ameliyat masasında yaşamını yitirdiği ve yapılan tüm müdahalelerin yetersiz kaldığı ifade edildi.

Akdeniz:

SDÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (YBEM) Müdürü Fatih Cebeci, Aile Danışmanlığı konusunda akreditasyonun tamamlanmasının ardından Türkiye’de yeni bir meslek tanımı yapacaklarını bildirdi. Son dönemde açtığı kurslar ve verdiği eğitim alanlarıyla tüm dikkatleri üzerine toplayan Süleyman Demirel Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi(YBEM), hedeflerini her geçen gün artırıyor. YBEM Müdürü Fatih Cebeci, şu anda bir akreditasyon süreci içinde olduklarını ve yeterliliği tamamlamaları halinde büyük bir sınav merkezi olacaklarını söyledi. Aile danışmanlığı konusunda akredite çalışmalarının
devam ettiğini ve YBEM olarak yaptıkları sınavları iyileştirme ve sürekliliğini sağlama açısından da açısından da akreditasyonluk sürecini başlattıklarını ifade eden Cebeci, “Öncelikle İş ve Meslek
Danışmanlığı konusunda alacağız. Daha sonra aile danışmanlığı konusunda almak istiyoruz. Akredite olmanın bize yararı şu olacak; öncelikle iş ve meslek danışmanlığı konusunda sınav merkezi olmak istiyoruz. Yeterlilik tamamlandıktan sonra da aile danışmanlığı konusunda da sınav merkezi olmak istiyoruz. Süreç olarak son düzlükteyiz. Aile Danışmanlığında Türkiye’de yeni bir meslek tanımı yapacağız” dedi.

Çözüm: Isparta Kentsel Dönüşüm

ısparta Gülistan Mahallesi ile başlayan uygulama diğer mahallerin dikkatini çekti. Özellikle Davraz, Dere, Anadolu, Yedişehitler gibi mahalle sakinleri beklenti içine girdi.Gülistan mahellesi’nde ORMA evleri ve BAYINDIR evleri ile başlayan uygulamadaki başarı, uygulamanın ev sahiplerine maddi olarak sağladığı kazanç ve yaşam konforunu artırması diğer mahallelerin dikkatini çekti. Gülistan mahallesinde Metro inşaat tarafından başlatılan “KENTSEL DÖNÜŞÜM” uygulamasında ev sahiplerine sağlanan avantajlar nedeniyle; Davraz, Dere, Anadolu, Yedişehitler, Halıkent gibi büyük mahallelerde ciddi bir talep oluştu. Bu mahallelerde oturan vatandaşlar “KENTSEL DÖNÜŞÜM” uygulamasının kendi mahallelerinde de uygulanmasını istiyorlar. Vatandaşlar “KENTSEL DÖNÜŞÜM” ile ilgili Isparta Belediye Meclisine başvuru yapacaklarını belirterek; “Bu konuda yetkililerin bize yol göstermelerini istiyoruz. Evlerimiz çok eski ve inşaat kalitesi olarak son dönem konutların kalitesi gibi değil.
6.5.2014

Gazete Express: Yasağın gerekçeleri açıklandı

MÇK kararıyla 1 Ekim 2014 tarihi itibariyle Isparta merkezde kömür yakımının yasaklanmasına ilişkin kararın gerekçeleri açıklandı. Gerekçede, 'Gün işi savsaklama günü değil; vatandaşın temiz havada yaşama hakkını sağlayabilme günüdür. Kaldı ki MÇK'nın bu konuda aldığı karar idari bir karar olup bu kararı beğenmeyenlerin yargı yoluna başvurma hakları saklıdır" dedi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan o raporda 'Hava kalitesi daha temiz bir şehirde başta yaşlılar, hastalar, çocuklar ve toplumun her kesimi daha kaliteli hava soluyacağından Valiliğimizce böyle bir karar alınmıştır" denildi. O raporda hava kalitesinini Ispartada çok düşük olduğu görüşüne yer verilerek, " Bu değerler hayatı zorlaştıran insanların sağlığını derinden olumsuz etkileyen, Isparta’nın bir marka şehir olma sevdasına yakışmayan değerlerdir" görüşüne yer verildi. Mahalli Çevre Kurulu’nun (MÇK) 1 Ekim 2014 tarihi itibariyle kömür kullanımını yasaklamasına ilişkin kararın gerekçeleri kamuoyuna duyruldu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda başlıklar halinde şu ifadelere yer verildi;

Akdeniz: Otoban hattı da Burdur'dan geçiyor

Yeniden değerlendirmeye alınan 1/100000 Çevre Düzeni Planı'na göre, Marmara, Ege ve İç Anadolu'dan Akdeniz'e hızlı trenin dışında otoban da planlanıyor. Isparta'nın itirazları sonucu geri çektirdiği Çevre Düzeni Planı, yeniden düzenlendi ve 15 Nisan 2014 tarihi itibariyle askıya çıkarıldı. Yeni planda İstanbul - Ankara - Antalya arası Hızlı Tren Hattı ile gelecekte düşünülen otoban da bulunuyor. Ancak her iki proje de Burdur üzerinden geçiriliyor. Isparta, çağın 2. modern ulaşım imkanına Gümüşgün Kavşağı'ndan itibaren dahil olabilecek.

Demokrat: Kartöz güven tazeledi

26-27 Nisan 2014 tarihinde yapılan 9. Olağan Genel Kurul’da mevcut başkan Hüdayi KARTÖZ yenilenen ve gençleşen ekibiyle güven tazeledi. 2000 yılında yapılan Genel Kurul sonucu başkanlığa seçilen ve 14 senedir aynı görevi aralıksız yürüten Hüdayi KARTÖZ tek liste ile oda başkanlığına tekrar seçildi. Oda Genel Sekreterliğine seçilen Ahmet ÖRMECİ yaptığı açıklamada; 2000 yılından itibaren bu görevi yapmakta olduklarını ve Isparta Burdur Dişhekimleri Odası olarak sayısız bilimsel ve sosyal etkinliğin yanı sıra meslek sorunları ve sosyal sorumluluk anlayışı ile birçok proje ile de takdir topladıklarını belirtti. Yapılan bütün çalışmaların sadece kendilerine ait olmadığını, bütün meslektaşların ortak gayreti olduğunu aktaran Ahmet ÖRMECİ kendilerini bu göreve tekrar layık gören meslektaşlarımıza teşekkürlerimizi sunarız dedi. ÖRMECİ yeni yönetime seçilen genç arkadaşlarla beraber bundan sonrada aynı azim ve kararlılıkla çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Haber: Meclis'e oy birliği damgası

Isparta Belediyesi’nin Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Meclisin ilk oturumunda gündeme gelen 15 maddenin 14’ü bir sonraki oturumda görüşülmek üzere isim, imar ve plan bütçe komisyonlarına havale edilirken, kurulacak olan Gayrimenkul Satış Komisyonu’nda görev almak üzere Meclis Üyesi Mustafa Şenel Karakaya seçildi. Başkan Günaydın yeni dönem meclis üyeleri ile ikinci defa mayıs ayı meclisinde bir araya geldi. Aralarında Otel Isparta’nın 10 yıllığına kiralanması, İller Bankasından asfalt malzemesi alımı için 6 milyon TL kredi kullanımı ile ilgili yetkinin verilmesi, Galericiler sitesinde bulunan 5 adet dükkanın satış yetkisi de başta olmak üzere 15 maddelik gündemle toplanan mecliste, maddelerin çoğu komisyonlara havale edildi.


5.5.2014

Gazete Express: Isparta'nın geleceği

1/100.000 ölçekli Antalya-Burdur-Isparta Planlama bölgesi Çevre Düzeni Planı Bakanlık tarafından kabul edilerek Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde 30 günlük askıya çıkartıldı. Taslak planda itirazlardan sonra önemli değişiklikler yapıldı. Vali Vahdettin Özkan'ın üzerinde hassasiyetle durduğu Isparta'nın 2025 yılına kadar çehresini belirleyecek olan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı, son haliyle askıya çıktı. Daha önce plana yapılan itirazlar göz önüne alınarak önemli değişikliklere gidildi.

Haber:

Isparta'da Gümrük Müdürlüğü'nün dikkatine önem çeken Türkiye'de ki bir çok işadamı, halı ihracatı ve ithalatı yapan bütün herkesin ilimizi kullmalarını istediler. Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Arslan'da tarihe çağrıda bulundu ve Isparta'nın önemine dikkat çekti.

Akdeniz:Bir Isparta Masalı

Kalkındırma Derneği, Ankara’da ‘ISPARTA GÜNLERİ’ düzenliyor. Isparta İli Kalkındırma Derneği Başkanı İsmail Özdemir, 12- 15 Haziran arasında 800 Bin ziyaretçi beklediklerini söyledi. Bir ‘Medeniyet Alanı’ olan Isparta, tarihi, doğal güzelliklerini; uluslararası marka değeri taşıyan ürünlerini Ankara’da; Türkiye’ye anlatacak. 12- 15 Haziran tarihleri arasında, Atatürk Kültür Merkezi’nde; 5 bin m2 alanda düzenlenecek Isparta Günleri’ne 800 Bin ziyaretçi gelmesi bekleniyor.

Çözüm: ​ Isparta’nın istediği şekilde onaylandı

Isparta Valisi Vahdettin Özkan’nın Isparta’ya geldiği günden buyana üzerinde hassasiyetle durduğu 1/100.000 ölçekli Antalya-Burdur-Isparta Planlama bölgesi Çevre Düzeni Planı Bakanlık tarafından kabul edilerek Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde 30 günlük askıya çıkartıldı. Isparta Valisi Vahdettin Özkan’nın girişimleri ile Milletvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç ve Recep Özel’in destekleri ile kabul edilen 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı, Isparta’nın uzun vadede gelişimi için deyim yerindeyse hayati önem taşıyor.2.05.2014 Gazete Express: emsal karar var Kömür yasağı kararının iptali için mahrukatçılar mahkemeye gidecek. Ancak Mahalli Çevre Kurulu, bu ihtimali de göz önünde bulundurarak, Danıştay'ın emsal niteliğindeki kararını elinde tutuyor. Konya Mahalli Çevre Kurulu'nun doğalğaza geçme mecburiyeti kararına verilen onay emsal teşkil ediyor. Çözüm: Metro Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özaydın, Isparta'da konutların yarısının kentsel dönüşüme tabi tutulması gerektiğini öne sürdü. İDS Yapı Denetim Şirket Müdürü Dora Muslu da şimdiye kadar 100'ün üzerinde riskli bina tespit ettiklerini söyledi. Gazeteci Şakir Aksöz'ün hazırlayıp sunduğu Isparta'da Ne var Ne Yok programında kentsel dönüşüm masaya yatırıldı. Programa Metro Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özaydın ve İDS Yapı Denetim Şirketi Müdürü Dora Muslu Konuk oldu. Demokrat: Sdü İlahiyat Fakültesi Bilgi ve Düşünce Kulubü, yaklaşık bir ay önce fakültedeki öğrenciler bünyesinde bir kitap kampanyası başlattı. Bu doğrultuda 38 kişiden oluşan kulüp üyesi öğrenciler söz konusu kitap kampanyasında toplanan kitaplar bizzat yerinde teslim etmek üzere yola çıktı. Haber: esnaf ne olacak? Türkiye genelinde yapılan bir araştırmaya göre Isparta, Alışveriş Merkezi açmaya en müsait şehirlerden bir tanesi. Şu anki mevcut kapasiteye göre ilimize 3 tane daha büyük Avm açılabilir. Akdeniz: 1990'lı yıllarda Olimpiyat Köyü Projesi öngörülen çöplük alanında bugün o kadar büyük olmasa da spora ve gençliğe hizmet edecek devasa bir eser inşa ediliyor. 2013 yılı yatırım pro­gramında 3 milyon TL'lik ödenekle yar alan İsparta Ulus­lararası Atletizm Sahası Pro­jesi, AK Parti Milletvekilleri ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün baskısı sonucu büyütüldü. Projeye 1000 seyircili tribün, ışıklandırma, sentetik yüzeyli futbol sahaları ilave ettirelerek bütçe 6.5 mi­lyon TL'ye çıkartıldı. İhale 21 Mayıs 2014'de Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nde yapıla­cak. Süleyman Demirel'in etkin olduğu yıl­larda dönemin Valisi Ertuğrul Dokuzoğlu ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Kemal Erdin'in gün­deme getirdiği bir proje vardı: Sav Olimpiyat Köyü. O zaman çöplük olarak kullanılan alanın üzerinde Olimpiyat Köyü inşa edilerek her türlü sportif faaliyetlerin yapılabildiği bir merkez düşünülmüş ve hayal edilmişti. Ancak proje konuşul­maktan öteye gitmemişti. 1.5.2014


Gazete Express: Bebek ölüm hızı
ıspartada bebek ölümleri yüzde 30 geriledi. Olumsuz imaj silindi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2012'de şok bir şekilde bebek ölüm hızında en yüksek iller arasında yer alan Isparta 2013'te bu olumsuz imajını silmeyi başardı. İlde bebek ölümleri yüzde 30 oranında azaldı. Bebek ölüm hızı yüzde 10,9'a geriledi.

Demokrat: Kaloriferci'den ezber bozan çıkış. Yazıktır, günahtır

Kalorifer Ateşçisi Adnan Yıldız, Mahalli Çevre Kurulu'nun kömür yakılmasının yasaklanması kararının son derece yerinde bir karar olduğunu söyledi. Yıldız, Kaloriferci de olsa, kömürcü de olsa kimsenin Isparta'nın havasını kirletmeye hakkı yoktur. Yazıktır, günahtır dedi.

Haber: Ne uzuyor, ne kısalıyoruz

2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefi olan Isparta'da Mart ayı rakamlarına göre büyük bir düşüş yaşandı. Buna göre geçtiğimiz yılın aynı oranla ihracat 10.2 milyon dolar azalırken ithalatta ise 3.3 milyon dolar azalma olduğu görüldü.

Akdeniz: yasaklanamaz

Mçk'nın aldığı karar, doğalgaz hattının geçtiği mahallelerde sobalı evleri bile kapsıyor. 1 Ekim'de doğalgaza geçeceğini taahhüt edenler 1 yıl daha kömür yakabilecek. Mutemetler, Mçk'nın bu kararını da İdare Mahkemesine taşıyor. Itso Meclis Üyesi Osman Gökmen, bu karar şuna benziyor: Isparta'da herkes elektrikli araca binecek Böyle bir şey olabilir mi? diye tepki gösterdi.

Çözüm:  ortalık karmakarışık

Milli Eğitim'e bağlı 10 pansiyon var ama hangi okulların öğrencileri dağınık olarak kalıyor. Planlama ile hem sorun ortadan kalkar, hem de başarı artar. Binlerce öğrencinin kaldığı pansiyonlardaki plansızlık nedeniyle önemli sorunların yaşandığı planlama hatası nedeniyle başarının düştüğü veliler gündeme getiriyor.30.04.2014

 Gazete Express: Sıra gülde mi? Dünya gül üretiminin yüzde 65'ini elinde tutan Isparta'da gülcülüğü büyük bir tehlike bekliyor. Tehlikeden korunmanın tek yolunun güçbirliği olduğuna vurgu yapan Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, sıkıntı 3 - 5 yıl içinde yüzünü gösterecek. Üstüne de Gülbirlik'e zarar vermek için uğraşanlar da var. Gülün sonu da halımız gibi olmasın dedi. Haber:karar 15 Mayıs'ta verilecek Isparta Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Suat Yürekli İdaresinden dün saat 14:00'de başlayan 82 sanıklı Isparta Belediyesi davasının 16. duruşmasında son savunmalar dün yapıldı. Avukatları ve sanıkları dinleyen mahkeme heyeti, davayı 15 Mayıs 2014 Perşembe gününe erteledi. Bazı sanıklar iddia makamının mütealasını kabul ederken, kimileri red etti. Ortalama 8 saat süren davada yine sonuç çıkmadı. Çözüm: Yurtlar planlanmalı Isparta’da Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan ortaöğretim yurtlarındaki planlamalar öğrencilerin, velilerin ve idarecilerin tepkisini çekiyor. Süleyman Demirel Eğitim Kampüsü dışında şehir merkezinde Gülkent Lisesi ve Kız Meslek Lisesinin yurtları bulunuyor. Yurtlarda kalacak öğrencilerin planlanmasındaki yanlışlıklar eğitim - öğretim döneminde önemli sorunları da beraberinde getirdiği gibi, başarılı öğrencilerin performansını da etkiliyor. Veliler, Anadolu statüsündeki okulların öğrencileri ile meslek liselerindeki öğrencilerin yurt planlamalarının farklı yapılmasını isteyerek tepkilerini şöyle dile getirdiler: Akdeniz: Tapeler delil olamaz Isparta Belediyesi'nin 82 sanıklı davasının 16. duruşması dün gerçekleşirildi. 43 sanığın katıldığı duruşmaya Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın gelmedi. Duruşmada savunma yapan sanık avukatları davaya konu olan tape kayıtlarının Cmk'nın 235. maddesine göre delil olarak kabul edilmeyeceğini belirttiler.


29.04.2014 Demokrat: Türkiye’ye örnek proje Ted Isparta Koleji Kurucu Temsilcisi Mustafa Fikri Çobaner, Eğirdir Yolu üzerinde yapımına başladıkları Ted Isparta Koleji Kompleksinin Türkiye’ye örnek bir proje olduğunu söyledi. Çobaner, sözkonusu eğitim kompleksinde yüzme havuzunun bile yer alacağını ifade etti. Gerek, öğrenci sayısının artmasıyla yetmez duruma gelen gerekse, Süleyman Demirel Üniversitesiyle yaşanan kira konusundaki sorunlar nedeniyle yeni bir yer arayışına giren Türkiye Eğitim Derneği (Ted), Isparta Koleji önümüzdeki eğitim-öğretim yılına yeni yerinde girmeye hazırlanıyor. Ted Koleji yeni eğitim kompleksinin yapılacağı yeri Eğirdir Karayolu Orma A.Ş. Fabrikası Camii’nin üst bölümündeki arazi olarak belirlemiş ve ve hemen çalışmalara başlamıştı. Akdeniz: Isparta Adeta Kuşatma Altında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Koordinatör Vekili Ali Toker, ‘1/ 100.000 Çevre Düzeni Planı; Korunan Alanlar, Tarım Arazileri ve coğrafi yapısı nedeniyle yatırıma izin çıkacak alanların çok sınırlı olduğu’ tezini ortaya atıyor. Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPAD) kapsamında Isparta’da büyük bir sistem inşa edildi: AB’ye Katılım Öncesi Tarım ve Kırsal Kalkınma Mali Yardım Bileşeni (IPARD). Proje kapsamında 2009 yılında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü kuruldu. Özel İdare Kampusu’nda konuşlandırılan TKDK Isparta Koordinatörlüğü aracılığıyla bugüne değin 28 Milyon Avro değerinde 122 proje yapıldı. Avrupa Birliği (AB) ve Gıda- Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bu projelere tam 15 Milyon Avro değerinde hibe kaynak aktardı. Avrupa Birliği (AB) ve Gıda- Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye çapında aralarında Isparta’nın da bulunduğu 42 kente 1 Milyar 250 Milyon Avro hibe kaynak aktarıyor. AB’ye Katılım Öncesi Tarım ve Kırsal Kalkınma Mali Yardım Bileşeni (IPARD) 2014 yılının ikinci yarısında tamamlanacak. Bunu IPARD II Programı izleyecek. Süreç 2020 yılına kadar devam edecek. Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği’ne (AB) ‘Tam Üye’ olduğu andan itibaren de TKDK Isparta Koordinatörlüğü ‘Ödeme Ajansı’ nosyonuna geçiş yapacak. Haber: Yeniden hayata bağladılar 2 yaşındaki Kağan bebeğe koklear implant (biyonik kulak) takılarak duyması sağlandı. Artık Annesinin Ninnilerini Duyabilecek. SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi KBB Kliniğinde, doğuştan işitme kaybı olan 2 yaşındaki Kağan bebeğe Prof.Dr.Murat Yarıktaş tarafından koklear implant (biyonik kulak) takılarak duyması sağlandı. Doğuştan ileri derecede işitme kaybı olan ve klasik kulak arkası işitme cihazlarından fayda görmeyen 2 yaşındaki Kağan bebeğe SDÜ Hastanesi KBB Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yarıktaş tarafından yapılan ameliyatla koklear implant (iç kulağa implante edilen işitme cihazı) adı verilen işitme cihazı takıldı. Dil-konuşma gelişiminin olduğu 2-4 yaşlar arasında çocuğun duyması sağlanarak ileride konuşma becerisinin de normale yakın gelişmesi sağlanacak. Gazete Express: Isparta Chp'ye Güven Tam CHP Genel Merkezi, Vedat Şenol başkanlığındaki yönetime güvenoyu verdi. Chp Isparta'da 2015 yılındaki milletvekili seçimlerine mevcut yönetimle gidecek. Chp İl Başkanı Vedat Şenol, Ankara’da düzenlenen İl Başkanları toplantısını değerlendirdi. Cumartesi günü yaklaşık 7,5 saat süren toplantıda İl Başkanlarının tek tek illerindeki durumu, Genel Başkan'a aktardıklarını söyleyen Şenol, özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik görüşmelerin ağırlık kazandığını söyledi. Çözüm: ​KYK yurt için bina kiralayacak Kredi ve Yurtlar Kurumu Isparta’da yurt yapmak için bina kiralama ihalesine çıktı. Isparta’da öğrencilerin barınma talebini göz önüne alan KYK Genel Müdürlüğü kapasite belirtmeksizin Isparta’da yurt binası kiralayacak. İhale ilanında belirtilen şartları tutan binası bulunanların ilgili evraklarla birlikte Kredi ve Yurtlar Kurumu Antalya Bölge Müdürlüğü’ne başvurmaları istendi. KYK’nın Isparta’da en az 3000 kişilik yurt kiralayacağı, 3000 öğrenciyi aynı binada değil, değişik binaları kiralamak suretiyle barındırmak istediği öğrenildi. Yurt özelliği taşıyan binaları KYK’nın kiralama düşüncesinde olduğu da bel
            

 

      HABERİ PAYLAŞ Bookmark and Share
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

 
 

SON YORUMLANANLAR

   
   
   
   

  SON HABERLER

   

  Kullanım Şartları | Reklam Verin | Künye | RSS | Bize Ulaşın |

  Tüm Hakları Saklıdır & ispartanews.com
   

  isparta haberleri Rss Haber, ısparta haber,ısparta haberler,ısparta news,haber ısparta,ısparta secim,ısparta siyaset,akp aday,haber32,manset32,